
Maja216
Kvinna ·
Hur vanligt är det att man söver över på kliniken/hotell i samband med bröstkirurgi?
Hej! Jag ska operera mig snart, har en eftermiddags tid. Jag undrar hur vanligt det är att man blir kvar på kliniken över natten i samband med bröstoperatioener? I mitt fall, bröstlyft+ liten implantat.
Sortera efter

Norrsken8
Kvinna ·
På Clinic Strömstad där jag opererades så sa de att hade man mindre än två timmars resväg till kliniken så fick man åka hem samma dag. Med mer än två timmars resväg så ville de att man skulle bo på hotell i närheten över natten ifall det skulle uppstå en blödning. Vilket det tydligen är störst risk för första dygnet.
Gilla

Chana
Kvinna ·
På Reformkliniken där jag opererades sover du över en natt och det ingår i priset. En självklarhet för mig att det erbjuds . Skulle inte vilja åka hem samma dag. Fick fantastisk service och omhändertagande där både dag o natt.
Gilla