Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

04 dec, 2010

Hur vanligt är det egentligen med tubulära bröst?

Tubulära bröst, korrigering

Är det någon som vet hur vanligt det egentligen är med tubulära bröst? Tänkte om det gjorts någon undersökning på hur många procent kvinnor som har det eller så. Här på forumet verkar det ju finnas en hel del tjejer som har (eller har haft) tubulära bröst, precis som jag. Men jag har aldrig sett någon "i verkligheten" med bröst som liknar mina. Eller hört någon prata om det för den delen.

23

Sortera efter

SophisticatedFun

Kvinna ·

19 feb, 2014

Nej, precis, jag förstår ju bättre nu men när man var 14-15-16 så satt man och grubblade på det och försökte hitta svar. Ska för första gången på fredag berätta för min mamma om att jag fått tid för undersökning men har ingen aning om hon ens vet vad tubulära bröst är. Hon har dock en kortare medicinsk utbildning, så kanske. 1 av 700 är ju en del, ja. Är bara så rädd att bli tagen oseriöst av både henne och läkaren på undersökningen. Att mitt problem är "för litet", "tänk på de som lever i krig", ja ni förstår..

Gilla

Catmar

Kvinna ·

21 feb, 2014

Måste man berätta eg? Jag tror inte jag skulle berätta om jag  nu kommer att överväga operation. Kommer det liksom synas så mkt? Jag har liksom aldrig berättat för ngn om detta. att jag hatar mina bröst osv. Mina systrar har fullt "normala bröst" meda ja... har fått hallon, dvs den där tubulära spetsen och inte så mkt annat till bröst. 

När jag var 14-16 gick jag hela tiden omkring och väntade på att mina bröst skulle växa till sig, anta en normal form, men de gjorde de aldrig...

Stark du är som berättar för din mamma ändå. Anledningen att jag inte skulle göra det är för att hon absolut inte skulle förstå det. 

Gilla

SophisticatedFun

Kvinna ·

22 feb, 2014

Ska träffa henne imorgon blir det, och berätta. Undrar verkligen om hon kommer förstå. Får väl visa någon bild från Google för att förklara. Tänker liksom inte visa mina egna, det är jobbigt nog inför en läkare! Usch. Men ja, den enda du egentligen behöver berätta för är ju läkaren, men jag måste berätta för någon förälder då jag tyvärr bor hemma fortfarande. Kan inte bara försvinna över natten utan att de undrar, och komma hem full med bandage :P

Värsta kommer bli att berätta för pojkvän om operationen blir aktuell. Han tycker inte att mina bröst ser annorlunda ut (antingen så ljuger han eller så är han blind) och blir upprörd när operation kommer på tal då han tycker att "Men jag gillar ju dem, vem annars gör du det för?"... "Eh, mig!" men så tror han att jag gör det för andra killar. Omoget och jobbig situation :( Själviskt av honom.. Han tror att tubulära bröst är ett par bröst som ser lite annorlunda ut bara. Men nej, en ovanlig defekt får man leva med.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem