
Colazero
Kvinna ·
16 aug, 2019
Hur vanligt är töjd ficka?
BröstförstoringÄr det vanligare med töjd fick om man lägger implantat framför muskeln respektive bakom? Hur långt tid bruka det ta innan fickan töjs? Kan större implantat öka risken för töjd fick? Är det många här som fått det och hur löste ni det? - Gratis korr?
Sortera efter
Plast90
Kvinna ·
16 aug, 2019
Vad innebär ficka? :)
Gilla
TyTy
Kvinna ·
20 aug, 2019
När man sätter in implantat skapar kirurgen en ficka som är lika stor som implantatet som det sedan sätts in i.
Töjd ficka är när man tex har tryckt implantatet åt ena sidan/uppåt/neråt så pass att fickan blivit större åt ett håll pga det. Då kan implantatet röra sig mer än det borde i bröstet och det jag sett mest av det hos andra är väl när implantatet "åker ner i armhålan" när man ligger ner tex.
Jag är också nyfiken på hur många som har erfarenhet av det, man har ju läst om en och annan iaf som korrigerat genom att sy in fickorna.
Gilla