
smiley85girl
Kvinna ·
19 nov, 2010
hur vart ni undersökta inna op och efter blodprover etc
BröstförstoringAngånde dom två kvinnorna som dött/hjärnskadade efter innan operationer, slå det mig när dom sade att man alltid ska göra en hälsoundersökning av patienter innan op.
När jag gjorde min op så behövde inte jag lämna blodprov, utan dom satte kanylen och kollade blodtrycket sen rullades jag in på op bordet, När jag vaknade låg jag i ett litet rum med 4 sängar med draperi mellan sängarna, men var inte kopplad till någon maskin som kollade puls eller sånt, men vet inte om jag var det innan jag vaknade till liv, men såg inte att någon annan i rummet var det heller. Hur kan man då se om en patient har bra puls å andas som man ska?
Så jag undrar hur det var för er? fick ni lämna blodprov å vart helt kollade puls å sånt på uppvaket?
Sortera efter
Anonym användare
19 nov, 2010
twinky
Kvinna ·
19 nov, 2010
Skrev precis såhär i en annan tråd så jag kopierar texten om eftervård
"När jag opades för första gången på citadell vaknade jag på uppvaket med syrgasmask och kopplat till en maskin som mäter pulsen. Jag försökte ta av mig masken och då åkte grejen som satt på fingret av och det började tjuta från maskinen. Då stod det genast någon bredvid mig som drog av masken och sa att allt var lugnt och att jag skulle försöka sova lite till. De andra gångerna vaknade jag i mitt rum då en sköterska pysslade om mig och pratade med mig. Jag vill minnas att de kollade efter en hela tiden o tryckte man på knappen kom de på fem röda. Har alltid fått bästa servicen på citadell och känt mig trygg hela tiden."
Ang blodprov så var jag bara med om det inför första op. Då var d flera timmar kvar när jag fick mitt rum och jag skulle få drop innan op. När sköterskan satte nålen tog hon ett blodprov för att kolla några värden innan. Hon nämnde bara en siffra och sa att det var väldigt bra men jag vet inte vad det var för nått. De andra gångerna opades jag på morgonen och då gick allting supersnabbt och det togs inga prover.
Min kirurg sa aldrig nånting om en hälsoundersökning men ställde en del allmänna frågor om min hälsa på konsultationen. På op-dagen fick jag alltid lämna en hälsodeklaration med frågor om allergier, mediciner och sjukdomar som jag eller någon i min släkt har haft.
smiley85girl
Kvinna ·
19 nov, 2010
tycker dte är intressant att se det ser ut för andra innan sin op, jag gick till min allmäna läkare å sade att jag ville göra en grundlig hälsokonrtoll och fick lämmna 5 stora rör blod och kollade det vanligaste, men inget min kirurg sade, utan han frågade om jag rökte, drak å det vanliga.
aderia
Man ·
19 nov, 2010
Jag opererade mig oxå hos Gunnar Kratz och blev inte heller undersökt innan, mer än blodtryck då.
När jag vaknade så hade jag en pulsmätare på fingret.
Tänkte faktiskt inte på att man kanske borde ha blivit undersökt innan.
smiley85girl
Kvinna ·
19 nov, 2010
jag tänkte helle rinte på det förens nu, därav jag vart så nyfiken hur det var för er andra, på olika kliniker, eller hos gunnar :)
smiley85girl
Kvinna ·
21 nov, 2010
Varför vågar ingen svara? :(
Är fortfarande fundersam till hur man blir kollad innan op, men ändå har jag bara posetvivt om min kirurg.
smiley85girl
Kvinna ·
21 nov, 2010
efetrsom ingen mer svarat av alla 81 som läst tråden, antar jag att ingen av er blivit kollad helt innan eran op?
vimijo
Kvinna ·
21 nov, 2010
Nä, inget kollad. Dom frågade bara om jag haft dittan och dattan och massa saker jag fick svara på. Tror inte att det brukar vara mer än så om man svarar nej på allt. Har man haft något innan så kanske dom vill att man kollar upp det igen innan en operation görs.
smiley85girl
Kvinna ·
21 nov, 2010
okej, tack för dit svar, vet inte hur det fungerra på ett allmänt sjukhus, när man ska göra en operation under narkos, men har en känsla av att dom då kollar upp en lite mer.
Jag fick också svara på massa frågor å lämna en hälsodeklatartion, men tycker ändå det inte kan vara säkert som en riktig hälsodeklaration.
Jag gick till min husläkare å sade jag skulel göra en operation under narkos å ville göra en hälsoundersökning, fick lämna 7 rör blod å urinprov då dom kollade massa saker, det kändes tryggt, men tycker kirurgerna borde rekomendera en att göra en hälsoundersökning innan.
Även om det är en"vanlig" "liten" operation så blir man ju ändå sövd. Som om man inte tål narkosmedel, kanske man kan undvika en tragedi om man kollat det innan, å inte får reda på det när det är för sent.
Kanske bara jag som tänker så? men är ju ändå en operation så man borde vara lika mån om det som sitt val av läkare.
Anonym användare
21 nov, 2010
Att man är tokallergisk mot narkos måste vara väldigt ovanligt tänker jag. Men jag håller med, men jag gjorde ju i stort sett som du och kollade allt extra lite extra. Känns lite slapphänt att dom inte ber en kolla sånt alla gånger, men samtidigt så är det nog saker som inte spelar så stor roll för operationen man kan kolla. Kanske ha dåliga järnvärden, men det påverkar inte akut och liknande saker. eller vad vet jag, jag har ingen koll:P
för mig var det blödarsjukan som var viktigt kolla, det påverkar ju väldigt direkt men dom hade opererat även om mina värden var dåliga, bara att dom hade varit lite mer medvetna typ. min mamma som är väldigt sjuk i det (slutar aldrig blöda, kan inte skära sig i köket för då måste hon på sjukhuset på koagulationsmedel) har gjort en mellanstor buk, där var läkaren nöjd med att hon hade varit på en genomkörare hos sin specialist inna operation. Galet egentligen...
smiley85girl
Kvinna ·
21 nov, 2010
ne det är sant även om chansen är liten, så tycker man ändå dom borde rekomendera en att göra en läkarundersökning.
urs låter som en otäck sjukdom :/ finns det ingen medicin mot den?
Anonym användare
21 nov, 2010
håller helt med! kostar ju inte dom något, och oss kostar det 150 eller så på vårdcentralen så en billig garanti!
Nope, mamma äter cellgifter så blir det iaf mindre akut (det är fel på immunförsvaret, attackerar nån blodkropp, minns inte men tror det är vita:P) så för henne blir det iaf inte sämre. jag har några år på mig innan det blir dåligt, får äta lite vitamintillskott osv så får jag iaf mindre blåmärken:)
Heidi33
Kvinna ·
27 okt, 2019
Min klinik (tror det gäller dom flesta) har inget eget labb och tar dvs inte blodprov som vi är vana på VC. Men vi pratade om det en massa, fick order att gå på vc kolla lite saker som kunde vara rellevanta (jag koagulerear dåligt, en auto-immun variant av blödarsjukan) och då allt var klart så var det inga problem. Vet inte hur andra gör men vi hade då en bra dialog om det. Sen är det svårt för endel saker kan man inte förutspå med nått test heller, så det kan man inte veta men det pratade vi om med.
Låg på uppvaket i tre-fyra timmar, blev väckt och petat på och nypt (sov hårt, vaknade av att dom nöp lite på mig, fan va sur/förvirrad jag var!) tills jag var helt vaken och kunde föra ett längre samtal och då rullade dom in mig på rummet. Var så pigg att jag tog upp mobilen började ringa och efter en kvart kom min kompis sen var jag inte själv förens jag somnat så hon serverade lite trygghet tills min sambo kom. Tyckte dom hade bra koll på en och antar att anledningen jag låg på uppvaket på så länge, där hade jag pulsklämma dessutom, var att dom vill se att man kvicknar till ordentligt efter narkosen. Och jag har iofs varit allergisk mot narkos tidigare så kanske extra därför med.
Svårt för mig jämföra för jag har en sjukdomshistorik sen innan och är väääääldigt välkollad, men det känndes iaf väldigt kontrollerat och tryggt.