Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Blondabelles profilbild

Blondabelles

Kvinna ·

11 apr, 2015

I valet mellan Proforma i Sthlm och Laser&estetik - någon med erfarenhet från dessa kliniker?

Bröstförstoring

Hej! Jag har bestämt mig för att göra en bröstförstoring, något som jag funderat över en tid. Idag har jag 70a i storlek efter att ha fått barn, tidigare hade jag b kupa men efter amningen kändes brösten väldigt "tomma". Jag skulle vilja ha 70c-70d. Jag är dock väldogt smal och vill givetvis att det ska se proportionelligt ut, något som jag litar på att man kommer fram till i samråd med den som ska operera. Hursomhelst har jag kikat på två kliniker; Proforma i Stockholm samt Laser&estetik som också ligger i Stockholm. Jag undrar nu om det är någon som har erfarenhet av någon av dessa, eller om någon kanske liksom mig stått i valet mellan dessa två? Jag har läst mycket om båda, de ligger på samma priser vad jag kan se och jag har i princip bara läst bra saker om dessa kliniker. Sen undrar jag även hur man mår efter en bröstoperation, och när kan man börja lyfta efteråt? Min bebis är 8 månader idag så det är av den anledningen jag undrar ;) Verkar som att sambon får vara hemma första veckan efter operation åtminstone! Tacksam för alla svar!

10

Sortera efter

tokstolle

Kvinna ·

11 apr, 2015

Läs min tråd Proforma svt1 dokumentär. Jag fick ifrån att ha bokat tid på proforma till Laser & Estetik pga hjälpen man får efter vid eventuell komplikation. Har läst om hur många som helst som får betala ur egen ficka vid korr när Örjan ska fixa, eller att han tar ett bröst i taget pga att få ut mer pengar osv. .
Gilla

Blondabelles

Kvinna ·

11 apr, 2015

Tack för svar, fy säger jag bara. Efter att ha läst detta går Proforma bort. Då får det bli L&E :)
Gilla

Anonym användare

Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

Erriperri

Kvinna ·

11 apr, 2015

Måste säga att jag läst både bra och dåligt om båda klinikerna. Jag ska opereras på Proforma i juni. Har många vänner som även dom opererats på proforma av olika kirurger och alla är väldigt nöjda med vistelse och bröst!
Gilla

Bells93

Kvinna ·

11 apr, 2015

L&E, Patrik Höijer. Alla dar i veckan! Utan tvekan! Jag valde mellan proforma och L&E och jag är SÅ glad över mitt val!!!
Gilla

Infinityy

Kvinna ·

11 apr, 2015

Laser&Estetik lätt!

Gilla

Mammatilltvå

Kvinna ·

12 apr, 2015

Jag är opad på Proforma 2 gånger och jag är jätte nöjd! Alla kliniker har sina "spöken" man hör rykten om saker osv .. Men jag är i alla fall jätte nöjd! :) Lycka till!
Gilla

ems.e

Kvinna ·

12 apr, 2015

Jag opades i mars av Örjan och är supernöjd över mitt val, valde honom och proforma dels pga många vänners rekommendationer samt att vi klickade och han förstod mig så bra! Bilder finns på sida. Försök bilda din egna uppfattning är mitt tips :)
Gilla

Vonkan

Kvinna ·

12 apr, 2015

Patrik Höijer på laser&Estetik kan jag verkligen rekommendera dig alla dagar i veckan :-D han är så himla grym gör sååå otroligt snygga bröst kram å stort lycka till gumman
Gilla

wellitstime

Kvinna ·

12 apr, 2015

Jag står i samma val. Har läst på mycket och det verkar som att L & E är generösare med eventuella korrigeringar( vilket gynnar dom i slutändan eftersom dom verkar så många om att göra ett bra jobb och att patienten blir nöjd) och proforma vill att man betalar för en eventuell korrigerings-operation ur egen ficka. Sen vet jag inte om det stämmer men det är många som skrivit om det.
Gilla

Anonym användare

24 aug, 2015

Hej, nu har jag läst mycket om Laser&Estetik och får en känsla av att Proforma inte är "inriktade" på ergonomiska/droppformade inplantat? Jag vill få naturligt resultat och kunna träna obehindrat. Kom gärna med era åsikter/erfarenheter

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem