Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Nosy profilbild

Nosy

Kvinna ·

13 dec, 2015

Igentäppt efter näsplastik

Näsoperation - Näsplastik

Hej!

Genomgick en näsplastik på Nackakliniken för några dagar sedan, och nu är min näsa fortfarande helt igentäppt, kan varken andas in eller ut någon luft. Ibland kan det komma ut liite luft på höger näsborre. Börjar bli lite orolig att det inte kommer bli bättre.. Tänk om näsan "läker igen"?.. Verkar som att alla andra kan andas genom näsan som vanligt efteråt :(
Har provat att rengöra med varmt vatten, tops och salva, renässans salvattenspray och ingen förbättring alls..
Borde jag vara orolig eller är allt som det ska?
Någon annan som har erfarenhet av näsplastik, hur var det för er?
3

Sortera efter

Marika.

Kvinna ·

13 dec, 2015

Du behöver absolut inte vara orolig, det är helt normalt, det har snart gått en månad sedan jag gjorde min operation, och jag var helt igenomtäppt fram tills jag tog av gipset dag 12, efter det kunde jag börja rengöra mer ordentligt och då kunde jag andas helt fritt igen. 

Gilla

Nosy

Kvinna ·

15 dec, 2015

Tack för svar.. Nu vart jag lite lugnare :) men så jobbigt att inte kunna andas alls genom näsan, får panik. Vet inte hur jag ska klara av en vecka till med plastskenan.. Är det svullnaden som gör att man inte kan andas eller är det bara igenproppat av blod o så..?
Gilla

Marika.

Kvinna ·

15 dec, 2015

Man vänjer sig att andas genom munnen...jobbigt ja men det går över snart ska du se :) precis, det är fullproppat med blod i näsan, fortsätt att försöka rengöra med en sån där spruta med varm koksaltvatten och försiktigt försöka få ut lite med tops..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem