Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
boldtype001 profilbild

boldtype001

Kvinna ·

15 mar, 2022

Ilningar och stickningar i brösten

Bröstförstoring

Hej! Mina bröst är idag 1 vecka gamla och jag har börjat få ilningar i dem båda två. Det hänger inte samman med ansträngning, utan kan komma helt plötsligt när jag sitter stilla också. Känslan kan liknas mest vid när mjölken rann till då man ammade för er som har ammat. Det ilar och sticker i hela brösten, känns nästan som de ska stelna och bli hårda bollar (som de blev när jag ammade) men det blir de inte nu som tur är. Ilningen håller i sig i kanske 5-10 sekunder sen lägger det sig. Får så runt 2-5 ggr per timme skulle jag säga. Vaknade i natt av att det kändes så obehagligt. Har slutat med morfin sen dag 4, men i natt var jag nära att köra på det igen. Är detta normalt? Är det nerver som ska hitta tillbaka? Finns det ngt rätt eller fel jag kan göra för att påskynda läkning och undvika den här obehagliga känslan? När kan jag förvänta mig att det försvinner? Vill bara att allt ska läka fint nu och må bra igen utan ont eller annat konstigt ??

Sortera efter

mia86 profilbild

mia86

Kvinna ·

16 mar, 2022

Det är normalt. De är nerver och massa sånt som går tänjs eller svullnad som ligger lite på nerver osv. Har precis som dig nu en vecka efter mitt implantatbyte. Haft samma sak under mina 2 tidigare.
Gilla
Shafali profilbild

Shafali

Kvinna ·

23 mar, 2022

Ja, jag har samma, nu är det inte så mycket längre men händer. Har gjort andra OP och det är samma, Nerver som letar nya vägar genom snitten
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem