
Cayeuse
Kvinna ·
Implantat utanpå börstmuskeln? Korrigerat muskelpåverkan, nu funderingar kring ny op utanpå bröstmuskeln o på ny klinik. Tips?
Hej!
opade mig på akademikliniken i sthlm i maj 2011. La då in 330 anatomiska. Paolo montemurro var den som opade mig... Ända sen op kände jag kanten på implantatet inne vid klyftan, men det var inget som syntes. Paolo ville inte att jag skulle lägga in större än 330 då han menade att det inte skulle passa min kropp. TIll saken hör att jag är grovt byggd, är 172 cm lång o väger ca 75 kg o tränar mkt muskler. Anser själv att jag lätt hade kunnat ha större implantat. Nu när man vant sig tycker jag de ser riktigt små ut.
Hur som helst, för en tid sen upptäckte jag att vid den plats där jag känt kanten av implantatet hade det nu blivit en fördjupning, en sorts buckla samt en bula under denna inbuktning. Jag trodde jag drabbats av "rippling" men då jag träffade Paolo för ett par dagar sedan sa han att det var musklen som klämde åt implantatet o det enda man kan göra är att fylla i fördjupningen med fett. Vilket han också gjorde, han tog fett från min mage o sprutade in i tutten (gjorde sjukt ont kan tilläggas). Resultatet lär jag inte se än på ett par veckor, men jag är tveksam till denna korrigering. SJälv har jag funderingar kring om man kanske skulle lägga implantaten över bröstmuskeln eftersom jag tydligen har dominanta bröstmuskler som klämmer åt rattarna. Frågade paolo om detta o han vill inte lägga dem på musklerna då han menar att ALLA implantat som läggs ovanpå slutligen hamnar för långt ner på kroppen, dvs de sjukner enligt tyngdlagen. Men om brösten blir snyggare tycker jag att det skulle va värt att ev korrigera en BO efter några år jämfört med att ha buckliga bröst o inte kunna göra nåt åt dem. Dessutom vill jag ju lägga in större. Ni som har utanpå bröstmuskeln, hur länge har ni haft det o har ni drabbats av komplikationer? Jag funderar på att gå till Proforma eftersom de verkar bra... Nån som har erfarenhet?
Vore tacksam för lite hjälp!
Sortera efter

Anonym användare
Jag har exakt samma mått som dig och la in 500 och då är de inga stora meloner!
Du borde nog kolla med en annan klinik eftersom kirurgen borde lyssna på dina tankar
Det låter ju lite konstigt att spruta in fett om han förstår att du ska fortsätta träna, muskeln blir ju inte direkt slappare
om man tränar den.
Gilla

Cayeuse
Kvinna ·
Nej jag menar det... Tror han är lite rädd om sitt rykte eller nåt...Vill kanske verka überseriös... :P
Alltså han sprutade in fett i håligheten för att "jämna till" men känns ju inte som ett direkt hållbart resultat...Känns ju B att hålla på o dutta lite här o där om det skulle behövas fler ggr... Nä jag tror jag gör som du säger o tar kontakt med en annan klinik...
Gilla

hallonbär
Kvinna ·
Jag har framför muskeln. Opades för snart 1 månad sedan. Det där med om framförbröst börjar hänga snabbare/större risk att de halkar ner är en myt vad jag har förstått. Det beror på så många olika faktorer, ens egna förutsättningar etc. Min kirurg förklarade att implantaten "växer fast" på bröstmuskeln när man lägger framför.
Skulle också rekommendera att ta kontakt med en annan klinik som utför båda placeringarna.
Gilla

Cayeuse
Kvinna ·
hallonbär!
tack för svaret. Ser att du varit på konsultation hos örjan gribbemen sedan opats av en annan. Varför bytte du kirurg?vet du nån bra klinik i sthlm som utför framförplacering?
Gilla

hallonbär
Kvinna ·
Kändes inte helt 100 med magkänslan. :) Många faktorer spelade in. Proforma är ju bra, sett många med fint resultat som opats där men för mig var det väldigt viktigt att det kändes bra med kirurgen. Det klickade inte för oss, så jag sökte mig vidare. Kan rekommendera Gunnar annars om du kan tänka dig att söka dig utanför huvudstaden, jättehärlig och otroligt kompetent. :) För mig var det 4 h bilresa enkel väg till kliniken, men det var det lätt värt.
Gilla