
Homlan88
Kvinna ·
14 apr, 2012
Implantatet syns i stort sår under bröstet! Ta ut implantat?
Andra bröstoperationerHjälp! Precis som rubriken lyder. Fick en infektion för ca 1 månad sen och har gått på antibiotika 14 dagar, har bara väntat sen dess på förbättring.
Gjorde ett ankarlyft och la in 375cc i februari.
Såret bildades i skarven under bröstet och är nu väldigt stor och uppsprucket vätskande "hål". Är så jävla ledsen och rädd att ja nu ska behöva ta ut implantatet, min Kirurg ska höra av sig i eftermiddag!
Implantatet ligger precis och täpper igen "hålet", precis som om det ska "trilla ut". Jag får panik och är så jävla ledsen, ska jag behöva gå runt med 1 bröst i sommar eller ska jag ta ut båda? Måste jag ta ut dem eller kan han "sy igen"?
Ingen som gått igenom det jag går igenom? hjälp!
Sortera efter
josten
Kvinna ·
14 apr, 2012
Homlan88
Kvinna ·
14 apr, 2012
Just nu känns allt bara skit, när man är i ingenmansland och inte vet vad som ska hända!
Ja, jag antar att du vet precis vad jag menar!
Hur såg ditt sår ut?
Mitt sitter på samma ställe, är ca 2,5*2 cm stort "hål" som är rent, inte kladdigt osv det vätskar små droppar som kommer emellan implantatet och hudkanten.
I början innan pencililkuren när allt sprack upp så kom det ut ca 2 dl gul vätska och vätskade massor första veckan, på den fronten har ju infektionen gått ner. det är hålet under bröstet som blivit större. Jag är bara öm under bröstet, inte i muskeln och över hela som i början.
Vad gjorde han åt din infektion och växte ditt bara igen sådär? det känns lite som dom behöver gå in o sy i mitt bröst om han inte måste ta ut det!
Är glad att det löste sig för dig, det värmer att andra har "klarat dig", tack för att du delar dina erfarenheter
geléhallon
Kvinna ·
14 apr, 2012
Homlan88
Kvinna ·
14 apr, 2012
Jag tror att en del av infektionen finns kvar med tanke på att det ömmar och vätskar fortfarande...Men verkligen inte så stor som den var i början när hela bröstet var jättesvullet och jag hade ont överallt...Gunnar pratade om att vi kanske skulle bli tvungna att ta ut implantatet men han skulle kolla lite på mina bilder jag skickat och höra av sig senare. Antar att en tur till Linköping blir aktuellt, är en bit för mig att åka dock men jag gör allt just nu!
Trodde aldrig att implantatet bara skulle ligga under huden?
Miss_V
Kvinna ·
14 apr, 2012
Om du inte har feber borde det inte vara aktuellt att ta ut dem!
geléhallon
Kvinna ·
14 apr, 2012
josten
Kvinna ·
14 apr, 2012
Jag minns att jag fick hög feber och ville bara dubbelkolla under tejpen så det inte berodde på det, då rann det HUR mycket vätska som helst!! Två handdukar blev dyngblöt och då ringde jag Gunnar som gav mig en tid dagen efter. Kändes absolut inte rätt utan ringde 1177 också, dom skickade mig till infektionavdelningen på linköpingssjukhus och där blev jag uppskickad till plastikavdelningen där en kirurg konstaterade att jag hade en kraftig infektion. Det pratades om att jag kanske skulle behöva ta ut dom men dom skulle göra allt dom kunde för att jag skulle slippa det.
Fick hur mycket antibiotika som helst genom dropp, fick ligga inne 2 dygn och sen äta antibiotika i 10 dagar till.
Gunnar jobbar också på sjukan så han kom och tittade till mig sista dagen och skrev ut mig.
Det var en lång väg att få såret att torka och få en skorpa. Inget tejpande utan kompressor och tvätta med alsolsprit så det skulle torka ihop!
Dom blev rätt stora såren, fick på båda brösten!
Jag håller alla tummar jag kan för att du ska klara detta utan att behöva ta ut implantatet!!
Homlan88
Kvinna ·
14 apr, 2012
josten
Kvinna ·
14 apr, 2012
Homlan88
Kvinna ·
15 apr, 2012
Som en spark i ansiktet så har mitt sår spruckit upp riktigt ordentligt och börjat vätska något fasansfull och implantatet syns nu som 1 1/2 femkrona, på 2 dagar! Det gör så jäkla ont och i morgon ska jag äntligen till Kirurgen, just nu vill jag bara ha bort smärtan och jag är inställd på att ta bort ena implantatet. Sommarn känns som förstörd!!!
Känner mig mer deprimerad än någonsin, 3000 frågor i huvudet!
Jabba
Kvinna ·
15 apr, 2012
josten
Kvinna ·
15 apr, 2012
Men fy!! Stackars stackars dig!! Du har väl ingen feber eller så?
Homlan88
Kvinna ·
15 apr, 2012
josten
Kvinna ·
15 apr, 2012
Milea
Man ·
15 apr, 2012
Usch! All lycka till imorgon....håll oss uppdaterade! Vill ju veta att allt går bra...
Homlan88
Kvinna ·
16 apr, 2012
twinky
Kvinna ·
16 apr, 2012
Stackars dig, jag lider med dig. Hoppas det går bra hos Gunnar idag. Lycka till!
Nomis
Kvinna ·
16 apr, 2012
lindy
Kvinna ·
16 apr, 2012
Men usch :( hoppas det går bra idag :S
Homlan88
Kvinna ·
16 apr, 2012
Hej!! Usch, vad lessen jag blir när jag läser detta!
Jag är opad på plastikakademin av Gunnar, fick kraftig infektion i båda mina bröst i slutet på snittet som går ner från vårtgården.
Det var prat om att behöva ta ut mina eftersom den var så allvarlig, men idag verkar allt vara bra. Såren är läkt osv.
Inte för att det ger dig någon tröst så klart.
Känns dock som det är en hel del som fått problem vid lyft och några har faktiskt behövt ta ut dom.
Jag hoppas du inte behöver ta ut dina, verkligen!!