Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Brud2017

Brud2017

Kvinna ·

Inför konsultation

Bröstförstoring

Hej. På fredag ska jag på min första konsultation, är lite nervös.. Vad bör jag tänka på? Något jag bör ha förberett? Tips/tankar? Tack för svar! ❤️

4

Sortera efter

InstantKarma

InstantKarma

Kvinna ·

följer

Gilla
Almasmamma

Almasmamma

Kvinna ·

Hej!

Jag har varit på två konsultationer, med en veckas mellanrum! Tyckte jag var väl förberedd med frågor m m men när jag kom hem kom jag på massor mer att fråga..ha ha! Men att gå på fler konsutationer ser jag som helt normalt och bra. Det är ju ett stort ingrepp och mycket pengar så man ska ju verkligen känna at man får svar på de man undrar över.

För mig var det viktigast att känna att jag fick en bra kontakt med läkaren och att kliniken kändes bra. Beslut om Storlek, val av implantat m m har jag inte fattat klart förrän nu (läs idag!) och jag har min op på måndag! Mycket velande hit och dit har det varit, men nu så känns det bra och jag är bara väldigt förväntansfull :) Lite nervös också förstås!

Bra att tänka på inför konsultationen tycker jag är att du inte ska vara rädd för att ställa frågor. INGEN fråga är onödig och dum!

Sn tycker jag att det är bra att ha med sig en bild eller fler som visar lite vlka förväntningar /önskemål du har. Min erfarenhet är att i de fall då de uppstår besvikelse så handlar det oftast om att man inte fått fram sitt budskap ordentligt. Känn efter vad du vill och lyssna därefter till vilka rekomenadtioner kirurgen har. Sen kan du ju alltid vända dig till fler för att höra om åskter och rekommendationer skiljer sig åt.

Lycka till! :)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Spännande :) Jag fokuserade på personkemin och att förmedla vad jag är ute efter/prova. Självklart hade jag frågor också men jag hade läst på mycket samt resonerade så att jag kommer inte att komma ihåg alla svar iallafall så det kunde jag ta på mail sen. Då fick jag dessutom veta hur snabb/villig han var att svara på mina funderingar, för som ovan skrivit så kommer du komma på mer efteråt. Dessutom tycker jag om att saker nedskrivna om det skulle behövas efteråt.... Tips: Ta ordentligt med foton, speciellt om du provar olika storlekar. Är bra om du börjar vela mellan storlekarna sedan ;) Lycka till!!!
Gilla
blondie123

blondie123

Kvinna ·

Dessa frågor hade jag med mig till min första konsultation, sedan hade jag även lite bilder med mig i telefonen som jag visade för kirurgen :) 

 

Hur fungerar runda vs anatomiska implantat? vilka är respektive för/nackdelar? 

Vad är möjligt med mina förutsättningar (framför/bakom placering) 
Vilken garanti har implantatets tillverkare? dvs ifall implantatet går sönder eller något annat händer (behöver du själv stå för kostnaderna eller gör kliniken/ tillverkaren det) 
vanliga problem med bakomplacering/framför? ex muskelpåverkan, rippling osv. 
 
Har kliniken något jour nummer så att man kan komma i kontakt med er när som helst på dygnet? (en seriös klinik har ofta journummer) 
Hur kan jag göra så att mina förusättningar är optimala på operations dagen? 
Narkos, uppvaket och mediciner (vad gäller) 
 
Om det behövs korrigering, när går du in och tar ''ansvar'' för det? 
Vilka är förhållningsreglerna efter en bröstoperation? 
Hur ser mina förutsättningar ut för att få ett par snygga bröst ( berätta hur dina drömbröst ser ut och se vad kirurgen tror att han kan som är realistiskt) 
Hur kan kroppen reagera på medicinen & märtstillandet?  (svullen mage, illamående, huvudvärk) Detta är såklart inviduellt men man kanske kan få ett litet hum om det åtminstonde :) 
 
Hur vanligt är det att man ångrar storleksvalet? 
När kan jag återgå till mitt arbete? 
 
Lycka till och hoppas det går bra! :) 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem