Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Elin92 profilbild

Elin92

Kvinna ·

07 okt, 2019

Inför operation

Andra bröstoperationer

Vad bör jag tänka på inför min bröstoperation? Några särskilda förberedelser? Tacksam för svar.

4

Sortera efter

TyTy

Kvinna ·

07 okt, 2019

Ja, det finns ju en del grejer som underlättar tiden efter op faktiskt =) Tvätta och städa gärna innan så är det klart. Ordna med kläder som är lätta att ta på och av, och lägga dem i tex en ikeakasse på golvet så man slipper rota i garderoben. Tex mjukisbyxor och framknäppta skjortor/hoddies. Man vill/kan inte sträcka armarna över huvudet i början nämligen och att ens knäppa en knapp i jeans kan vara lurigt haha. Jag bodde i min sambos träningskläder, perfekt efter som de var så stora behövde man ingen kraft alls för att dra upp tex byxorna. Och handla hem och laga iordning mat du gillar så du bara kan värma i micron, eller köp risifrutti och liknande för enkla mellanmål. Och lyft gärna ner glas, kaffe, tallrikar och annat från överskåpen så du slipper släpa fram en stol, man vill inte sträcka sig efter något alls egentligen. Jag tyckte också det var bra att ha nattduksbordet lite längre ner och inte ända uppe vid huvudet, för då blev det lättare att nå saker på det som mobil, vatten och tabletter. Placera toapapper så du når det utan att behöver sträcka dig bakåt ;) Och köp hem lite snask som du älskar. Dels är inte alltid aptiten på topp, men det är bra att få i sig nåt iaf och ibland kan det även vara härligt att ha lite tröstgodis tillhands =)
Gilla

Elin92

Kvinna ·

07 okt, 2019

Tack för ett bra svar, får göra en To-do-list sem och en handla lista för lite nya mjukiskläder och god och enkel mat ☺️.
Gilla

Linska

Kvinna ·

30 okt, 2019

Jag har skrivit ihop en lång lista med tips på förberedelser här: https://plastikoperationsforum.se/forum/brost/brostforstoring/klarar-man-sig-sjalv-efter-op Den är iofs tänkt till att passa om man behöver klara sig helt själv de första dagarna och det kanske inte gäller för dig, men något tips kanske är användbart ändå. De allra flesta blir ju hemma själva dagtid. :) Lycka till! :)
Gilla

Lyftet93

Kvinna ·

13 nov, 2019

Tack för tipsen! Precis vad jag behövde läsa såhär 1 vecka innan min operation!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem