Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
volvo242

volvo242

Kvinna ·

Inte äta omega 3 innan operation

Bröstförstoring

Fick mina informationspapper från kliniken inför op och där står att man inte skall ta omega 3 två veckor innan op...nån som vet varför?

5

Sortera efter

Lingon

Lingon

Kvinna ·

Har läst någonstans att fiskolja ( omega 3-fettsyror ) kan ge en förlängd blödningstid, vilket naturligtvis inte är bra i samband med en operation. Vet inte om det finns vetenskapliga bevis för detta, men det är säkert därför du fått den rekommendationen. Lycka till!!
Gilla
TittieSnuggle

TittieSnuggle

Kvinna ·

Omega3 ger både förlängd blödningstid samt gör blodet tunnare och kan lättare skapa blödningar under och efter op. 2 veckor före och 2 veckor efter skulle jag undvika omega3 samt vissa receptfria mediciner som typ ipren.

Better safe then sorry :)

Gilla
volvo242

volvo242

Kvinna ·

Jaha tack då vet jag....ska kanske undvika lax och avokado också då.😐

Gilla
TittieSnuggle

TittieSnuggle

Kvinna ·

Jag tror att det är menat omega3 i ren form, typ kapslar. Iallfall som jag förstått det. Nu äter jag iofs vare sig lax eller avocado :)

Men kan va värt att skippa det nåra veckor bara utifall att :)

Gilla
volvo242

volvo242

Kvinna ·

Ja det är nog bra,så minimerar man kanske risken.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem