Ica80
Kvinna ·
31 maj, 2010
Inte gått en vecka än, missnöjd
BröstförstoringGjorde op 27/5 la 350 cc anatomiska bakom. Hade häng innan, det finns förebilder.
Duschade ikväll och tog en ordentlig titt, usch så här vill jag absolut inte se ut!🙁
Kommentera och ge mig råd hur jag ska göra.
Sortera efter
Anonym användare
07 jun, 2010
Anonym användare
07 jun, 2010
Lider så fruktansvärt mycket med dig! Det här ska inte du behöva stå för alls! Kan inte Anders hjälpa dig att fixa till det? Jag vet att han lagt framför då han visade mig bilder på det på min konsultation.
Jag hoppas verkligen att det fixar sig, stå på dig!!
Kramar i massor
Anonym användare
28 jun, 2010
Hej Ica 80,
blev så tagen av din historia..hur går det för dig?
hoppas verkligen att kirurgen hjälper dig..
kram
lajsa123
Kvinna ·
28 jun, 2010
är också nyfiken på hur det har gått för dig. hur mår du ? och hur har kirurgen hjälpt dig? kraammmmar
Ica80
Kvinna ·
30 jun, 2010
Hej!
Jag har totalt uteslutit Hans att göra en omop, lägger mig inte under kniven hos honom igen.
Vet inte om jag ska försöka bråka till mig en del av pengarna jag lagt ut. Chansen är nog rätt liten att få tillbaka nåt.
Mina bröst blir bara värre å värre. Ska lägga ut nya bilder snart.
Har väl nästan bestämt mig vem som ska få fixa till mina, återstår att se om han hör av sig.
Anonym användare
30 jun, 2010
Hej Ica80!
Klart du ska kompenseras..ge dig inte. Jag skulle be om en andra bedömning av en kirurg på samma klinik.
Kanske ett lyft skulle kunna räcka, du har ju förutsättningar för att det ska bli ett bra resultat. Vad är mellanskillnaden
för lyft+förstoring och förstoring. Borde räcka att du betalar det...kirurgen sa ju innan op att det skulle kräva ett lyft
tycker du ska stå på dig på den punkten. Han måste varit stressad den dagen han planerade op. Får du bara upp din egen vävnad
så kan det bli bra....även om det känns jobbigt nu så är du inte ensam..vi kanske skulle starta en svarta lista på ställen och
kirurgen som man ska undvika....
stå på dig....kram
Marina
Kvinna ·
01 jul, 2010
Hej Ica80!
Klart du ska kompenseras..ge dig inte. Jag skulle be om en andra bedömning av en kirurg på samma klinik.
Kanske ett lyft skulle kunna räcka, du har ju förutsättningar för att det ska bli ett bra resultat. Vad är mellanskillnaden
för lyft+förstoring och förstoring. Borde räcka att du betalar det...kirurgen sa ju innan op att det skulle kräva ett lyft
tycker du ska stå på dig på den punkten. Han måste varit stressad den dagen han planerade op. Får du bara upp din egen vävnad
så kan det bli bra....även om det känns jobbigt nu så är du inte ensam..vi kanske skulle starta en svarta lista på ställen och
kirurgen som man ska undvika....
stå på dig....kram
Mja, om du också har den muskelpåverkan du beskriver ovan, Ica80, så skulle jag inte rekommendera ett lyft bara. Det hjälper ju inte mot muskelpåverkan. Då kanske du sitter där och har än mer målat in dig i ett hörn genom att påverka förutsättningarna, om du SEN vill flytta fram dem. Är det Gunnar Kratz det lutar åt, som du nämner tidigare i tråden?
Har du alls pratat med Anders Liss..?
Tänker så på dig, hoppas det löser sig!!
Anonym användare
01 jul, 2010
Är rädd för att resultatet är "beyond lyft", dvs det kommer att krävas mer än lyft för att få det "normalt". Ett lyft i dagsläget skulle innebära att nästan hela det egna bröstet skulle behöva tas bort, och det är definitivt inte att rekommendera, och tveksamt om en seriös kirurg skulle försöka sig på det överhuvudtaget 👎 Personligen skulle jag inte våga ett lyft hos densamma, inte en chans! Detta är inte första liknande resultatet jag sett, tyvärr! 😲
Anonym användare
01 jul, 2010
förlåt..jag läste inte det senaste om dina problem med muskelpåverkan...jag blir främst så upprörde över hur du blir behandlad. Så klart ska du inte besöka samma kirurg men kliniken har väl något ansvar för kirurgen, är han frilansare eller anställd?
Om nu denne Hans är kass, vilket uppenbarligen är känt, så borde klinken ta ansvar. Vem är medicinskt ansvarig för behandlingen på kliniken? Gå ett steg över kirurgen och be om bedömning.
Hur går det? kommer du i kontakt med kliniken?
Anonym användare
02 jul, 2010
Anonym användare
03 jul, 2010
Hej igen! Nu kan jag se dina bilder. jag tror att du och jag har ungefär samma problem, vårat utgångsläge liknar varandra och resultatet med.. Inplantatet sitter liksom förhögt upp och bröstvårtan hänger under bröstet. Fyfaan, vad arg jag blir att inte dessa kirurger fattar detta. Jag vet att alla säger att det kommer rätta till sig men om jag ska vara ärlig så tror jag inte att det rättar till sig tillräckligt för att jag ska vara nöjd i alla fall. jag kommer att få lägga mig på op-bordet igen, det är jag ganska säker på.. Hoppas att du får ordning på dig kirurg också - bråka!!! Hur har det gått förresten? varit på återbesök? Jag har inte kunnat klura ut hurman lägger ut bilder ännu. Jobbar på det...
Stor kram!
Anonym användare
03 jul, 2010
Hej ,
Som tidigare skrivit ta konakt med någon som har hand om kliniken , och be om en ny bedömning det där är inte en lyckad OP. Det kan dem inte säga.. annars gå till tidningen om du känner att du skulle orka det. du får garanterat pengarna tillbaka, och andra tjejer som inte är i forumetr blir medvetna om denna skit kirurg.,
Ica80
Kvinna ·
08 jul, 2010
Hej igen!
Ja det är Gunnar jag tänkt göra min omop hos, bara han hör av sig nån gång. Gunnar rekommenderade mig att lägga framför samt ta större inplantat och hög profil och defenitivt inte anatomiska som jag har nu.
Han ifrågasatte mig också om jag verkligen varit hos en plastikkirurg😲.
Liss tycker jag defentivt inte om, han tyckte att jag fick skylla mig själv eftersom jag övertalat läkaren att inte göra ett lyft samtidigt. Vilket jag då absolut inte har gjort!
Hans jobbar själv, har ett eget bolag så det finns ingen annan.
Jag ska skicka nya bilder till Hans och skriva ett mail, men tycker det är svårt att formulera sig bra. Vill helst inte ha nån telefonkontakt med han, känner bara ilska.
Men att ha betalt 41000 för att se ut så här det vägrar jag!
Nya bilder kommer i helgen. Jobbar rätt mycket så jag har inte hunnit.
Kramar
Anonym användare
08 jul, 2010
Bra👍
Om det är svårt att formulera så be någon som är duktig på det om hjälp. Kan du få något skriftligt utlåtande t.ex journalhandling från Gunnar om att resultatet? Bifoga det isf. Du kanske t.o.m kan be om råd hos någon juridisk skolad person...det kanske det kan vara värt......
Finns det andra som blivit utsatta för samma sak?
Ge utlopp för ilskan på något vis....låt inte den hindra dig. Om du inte orkar ha kontakt med honom själv be någon du känner förtroende för föra din talan. Jag förstår att det måste vara många känslor inblandade men det går ju att fixa till brösten... Tänk på det! Se bara till att han ersätter dig..
Jag håller tummarna för dig..
Anonym användare
08 jul, 2010
Jag måste bara säga att jag har råkat ut för en liknande grej och mina kommer att behöva korrigeras då kirurgen gjort missbedömningar i uträknandet. Som tur var opade jag mig på akademikliniken och idag träffade jag en av veteranerna där och han sa rakt ut "så ska du inte se ut efter att ha opererats på akademikliniken - detta ska vi självklart korrigera! De skulle ta upp mig på nåt klinikmöte och diskutera hur bästa alternativet för mig kommer se ut. Det var en relativt ny kirurg som opererade mig.... Nu får kliniken stå för hennes misstag.
Vilken skillnad mot det bemötande du har fått! Du ska självklart KRÄVA att du MINST får en kostnadsfri korrektion men kanske också ersättning för att behöva vara konvalecent och sjukskriven en gång till!!!!! Stå på dig!!!
Sen borde denna "kirurg" anmälas någonstans!! Det verkar ju va fler som råkat ut för honom.
Kram, hoppas det ordnar sig!
Anonym användare
Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer
Anonym användare
Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer
Anonym användare
14 aug, 2010
Hur har det gått för dig? Har brösten rättat till sig? har du en omop inplanerad?
Anonym användare
16 aug, 2010
Stackars dig! Så illa de behandlat dig. Du borde anmäla honom om du inte får pengarna tillbaka, och välj en annan kirurg för korrigering.
Hoppas allt har löst sig nu.
Kramar!
Mno
Kvinna ·
01 sep, 2010
Funderar på hur det går för Ica80, det var hennes fall som gjorde att jag definitivt strök Polarkliniken från min lista!
men herregud. Självklart hade jag önskat att jag kunde komma med lite uppmuntrande och hoppfulla ord, men i ditt fall tror jag dessvärre inte att det hjälper. Något har blivit seriöst fel, och jag tror inte att någon tid i världen kan få dina bröst att se bra ut. Dessvärre är det nog en omoperation som gäller.. :(
Dert skulle vara tämligen intressant att höra vad din kirurg har att säga om bilderna i fråga. Tycker han att "de är okej" så vet ju vi övriga icke opererade vart vi verkligen inte ska operera oss. Jag tycker Verkligen Riktigt synd om dig. Man betalar så mycket pengar, har så ont och hela livet liksom stannar upp för en tid.. - och sedan resulterar det hela i ett par Fula bröst. För det tycker jag faktiskt att de är. Tur i oturen är ju att du fortfarande har alla förutsättningar för att få en riktigt fin hylla i slutändan. :)
Jag ska hålla mina tummar för dig och dina tuttar. Du ska se att det kommer ordna sig! Stor kram till dig.