
Nickole
Kvinna ·
23 okt, 2020
INTE nöjd! Hjälp!!
BröstförstoringHej! Nu är det snart 5v sedan min operation. Jag har hela tiden haft förhoppning att dem ska bli större och jag väntar och väntar på den "omtalade" bröstmusklen ska släppa och att dem ska "upplevas" större. På mina 3D bilder ser dem mycket större ut nedifrån/uppifrån. Jag känner mig orolig och ledsen att det inte ska bli som väntat. För tillfället ångrar jag SÅ att jag inte lyssnade mer på mig själv än kirurgen som sa stopp vid 345cc. (hörde av mig 1 vecka innan och ville byta till 390cc) Han sa att 345cc på min kropp skulle bli "rejäl byst".. och då tänkte jag, det får räcka. Men så känner inte jag alls.. Kan tillägga att han max ville lägga i 300cc egentligen. Känner mig samtidigt arg för det var ett dyrt misstag, som jag känner nu så vill jag byta så snabbt som det går.. typ efter 1 år. Så till min fråga!! Hur mycket kan man förvänta sig att dem ändras när musklen släppt? Kan någon dela med sig av sin "resa" lite kort, för att lugna mig lite. :( När började era "droppa" och ändras? Tycker mina har gått segt fram nu tills en månad, inte lika platta som i början då. Men så lite skillnad om man jämför med andras snabba resultat. Vill tillägga att mina känns fortfarande som stenar och har inte fått något veck nertill ännu. Känns tråkigt att något så positivt blev till något negativt. SÅKLART är dem bättre än innan, men ah jag vill känna mig iallafall 90% nöjd när man lagt så mycket pengar. :( KRAM
Sortera efter
Hannaan
Kvinna ·
24 okt, 2020
Hannaan
Kvinna ·
24 okt, 2020
Lissied
Kvinna ·
25 okt, 2020
Nickole
Kvinna ·
28 okt, 2020
Fy vad tråkigt att du känner så.
Gick du nånsin till en annan kirurg/klinik på konsultation? Minns att jag tipsade om det då du var osäker innan eftersom jag fick så olika bud på mina två konsultationer.
Jag skulle säga att min muskel hade släppt rätt bra vid fem veckor, och att de kanske blev bara lite fylligare/mjukare efter det. Nu är de tio veckor.
Men det kan ju vara så att du har en väldigt stark bröstmuskel?
Vilken storlek landar du på? Svårt att veta vad du tycker är stort/litet utan bild.
Jag har fått 70D/65E med mina 420 och tycker att de är på gränsen till för stora.
Mina har mjuknat en hel del nu de senaste veckorna, men med anatomiska tror jag att man får vara inställd på att det händer mkt mellan mån 6-12.
Vet inte om mitt svar lugnar sig, ville mest bara säga att jag är ledsen för din skull. Håller tummarna att du blir nöjd längs vägen och slipper genomgå en till op!
Nickole
Kvinna ·
28 okt, 2020
Så tråkigt att du inte är nöjd! Vore intressant att se bilder på hur de ser ut nu efter 5 veckor men förstår om du inte vill lägga upp! Hoppas de droppar snart!
Nickole
Kvinna ·
28 okt, 2020
Kan ju tillägga att jag ju har ammat tre barn och haft stora bröst då, så kanske släppte min muskel snabbare pga detta!
Hannaan
Kvinna ·
29 okt, 2020
bubbelblå
Kvinna ·
29 okt, 2020
Oasis
Kvinna ·
29 okt, 2020
Nickole
Kvinna ·
29 okt, 2020
De ser ut att fortfarande läka så bara tålamod, det tar säkert olika lång tid för alla tills brösten lägger sig men slutresultatet är väl ändå efter ett år.
Jag har runda men också ammat ett barn så vet inte om det hjälpte i processen, men mitt ena bröst föll redan efter 4 dagar medan det andra tog tid med hjälp av bröstband.
Men hade också sådär med ingen underpol undertill etc men det är nu jag börjar märka att det lägger sig och det blir mjuka, fylligare och får underpol.
Jag har ju motiva så vet inte om processen skiljer sig med mentor som är lite ”hårdare” eller har jag fel?
Nickole
Kvinna ·
29 okt, 2020
Jag tycker att det ser ut som att de fortfarande har en bit kvar, de ser ju hårda ut och ser ut att sitta högt ännu. Håller tummarna att du blir mer nöjd när de mjuknat! Då blir de ju fylligare på ett annat sätt, även om den faktiska bh-storleken kanske inte ändras.
yris
Kvinna ·
20 nov, 2020
Felicia38
Kvinna ·
20 nov, 2020
Nickole
Kvinna ·
23 nov, 2020
När jag var på min konsultation valde jag först anatomiska implantat och kirurgen sa att det tar längre tid för dem att mjukna än motivas som jag nu har. Så jag tror de snart kommer mjukna och då kommer fluffen som gör dem fylligare vissuellt även om din bhstorlek kanske kommer stanna runt en D-kupa som du har nu. Hoppas du kommer bli nöjd. Jag blev också jätteorolig i början när mina kändes som hårda bollar. De har nu mjuknat men motiva gör det fortare. Dina kommer alldeles säkert bli väldigt vackra och mjuka snart
Nickole
Kvinna ·
23 nov, 2020
@Nickole - Hej, hur har det gått, har dina bröst mjuknat? Eller är de fortfarande spända, hoppas det går åt rätt håll för dig :-)
soffans
Kvinna ·
23 nov, 2020
Noa
Kvinna ·
23 nov, 2020
yris
Kvinna ·
24 nov, 2020
Nickole
Kvinna ·
24 nov, 2020
Vad hsde du för bh-storlek innan operationen? ? hoppas att de släpper och blir mjukare snart! Vad hade du för målbild gällande brösten?
Nickole
Kvinna ·
24 nov, 2020
@Nickole - Ja, det är tålamod som gäller. Jag har Motiva ergonomix Mini 245 cc och är bara 3 veckor postop. Och jag tycker att brösten är väldigt spända...trodde inte att det skulle kännas så spända när jag tog ett litet implantat. Men det är väl kroppen som måste acklimatisera sig med det "NYA"