
Annaanna
Kvinna ·
02 sep, 2010
jag blir galen !!
Andra bröstoperationerHej Alla !!
Jag ska operera mig om en månad.. men jag förstår inte skillnaden på alla profiler som finns, med låg, mellan och hög !!
Vad är skillnaden? Jag har hört att om man har en högprofil så blir storleken mindre?? men jag har nu häg och är livrädd för att resultatet inte ska bli så bra som jag vill, vill ju absolut inte ha häng. men eftersom att jag inte förstår detta med olika profiler så låter det som ifall man har en lågprofil så blir det lite häng på det??
Snälla hjälp mig att förstå skillnaden !!!!
Sortera efter
Anonym användare
02 sep, 2010
Annaanna
Kvinna ·
02 sep, 2010
Ja, jag tror jag förstår vad du menar, men jag får ringa dem och fråga vad han har tänkt att lägga in på mig.
Men jag ska ju göra ett lyft samtidigt, ändrar inte det bredden på brösten eftersom att dem tar bort mycket löshud??
Jag känner mig så trög på sånt här men tusen tack för dina svar !
aallvvaa
Kvinna ·
02 sep, 2010
Bredden utgår från din egen bröstkorg så det borde inte förändras så mycket om du har häng eller inte. Däremot om du har häng så kan det krävas ett implantat med högre profil, både för att fylla ut ditt bröst (som är uttänjt sedasn tidigare) och då också för att ett implantat med högre profil stter på plats bättre i fickan, än ett lågt som grna kan börja glida neråt.
Bara för att man har en hög profil så blir inte implantatet smalare. Har du 13cm bröst så ska implantatet ha ungefär den bredde oavsett viken profil du väljer. Skillnad blir ju då att det krävs mer cc för att fylla ut implantatet i fråga. Har man däremot väldigt smal bröstkorg och vill ha "stora" bröst så får man fortfarande välja en diameter som passar sin kropp och för att ändå kunna öka volym så får man göra det genom att ta kanske den högsta profilen. Hoppas att du förstår hur jag menar :)
Anonym användare
03 sep, 2010
Hej Annaanna
Har precis gjort lyft+implantat. Förstod det som att när man med lyftet kan påverka också. Man flyttar ju bröstvårtan till den plats man vill ha den på
vilket jag tycker borde vara en fördel för kirurgens bedömning. Jag ville ha implantat för volymens skull eftersom man på mig tog bort slapp vävnad.
Det finns bra förklaring på Citdaellklinikens hemsida om implantat och projektion. Generellt så tycker jag att man ska välja en kirurg som man har förtroende för och litar på. Det finns säkert flera olika sätt att få ungefär samma resultat. Det är ju trots allt kirurgen som ska operera och måste få göra på ett sätt som han/hon tror på. Även om man läst mycket och tycker och tänker själv så lämnar man över sig till specialisten. Det är bra att sätta sig in i förhållandena så man kan ha en diskussion. Min kirurg har lyssnat på mina önskemål och jag har lyssnat på hans råd. Nu hoppas vi båda på att bli nöjda.
Annaanna
Kvinna ·
03 sep, 2010
Okej, tack så mycket för era svar.
Jag ringde till kliniken och hon skulle tala med läkaren !
Jag var lite osäker på om han uppfattade hur jag ville ha dem. Men nu talade jag om för henne så dem skulle diskutera vad jag ska ha föt att få bästa resultat :)
Känns riktigt bra och jag LÄNGTAR!!!!!!
Kort och gott kan man säga att ju lägre profil, destu bredare och plattare är implantatet. Så har du hög profil har du ett "smalt" implantat men med ganska mkt put. Förstår du hur jag menar?
Men för att inte skrämma upp dig så väljer man också profil och storlek utefter sin egen bröstbredd. Jag har ex bröstbredd på 14 cm och ska lägga in 500 cc High profile. De är 13,7 i diameter om jag inte minns helt fel, så de täcker ju ändå hela mitt bröst :) Det är viktigt att man inte tar för smala implantat, men heller inte för breda.