Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Slaphappy profilbild

Slaphappy

Kvinna ·

27 nov, 2010

jag fattar inget

Bröstförstoring

jag har 0 koll vad gällade implantatens ,storlek i mm, projektion osv

men vad jag kan utläsa så skall jag nu få 425cc extra hög profil  125mm i diameter och 54mm i projektion

vad menas med allt detta? fattar inget, jag är själv 160 lång o väger ca 48kg

1

Sortera efter

Marina

Kvinna ·

27 nov, 2010

Läs gärna om implantat under menyn Av intresse, där får du mycket hjälp och kan också ladda ner pdf'er från tillverkare över deras implantat! :)

Du får runda implantat, som alltså är symmetriska som en cirkel i botten och högst projektion mitt på. Dina är alltså 12,5 cm breda tvärsöver och putar ut 5,4 cm från kroppen, under bröstvårtan (de ska centreras så att högsta punkten är där). Att de är ultrahöga betyder att de putar maximalt i förhållande till hur breda de är. Ett med lågprofil är istället ganska platt. Tänk dig smarties bredvid gelehallon, de är ca lika stora i botten, men putar olika högt. Hög profil med samma bottenmått innebär alltså större volym (=högre cc). 

Att man väljer ett högt implantat kan bero på flera saker, att man vill ha den form det ger, att man vill få in mer volym än vad ens bröstkorg får plats med i form av lägre profil, och att man vill undvika rippling (ju högre profil, desto mindre risk).

När jag ändå pratar med dig - fyll i din signatur, så du kan få silvermedlemsskap... (Finns hjälpvideo under Hjälp, om du behöver - eller gå direkt till MItt POF - Kontoinställningar, och så spara längst ner när du skrivit den).

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem