
Skbj
Kvinna ·
13 jan, 2013
Jag har syndat... Samt postop depression
Jag har verkligen syndat. Igår, 10 dagar efter min operation var jag på fest. Tänkte att jag bara skulle dricka något glas, men ett glas blev flera och jag blev relativt onykter. Det var tillochmed så att jag tog en cigarett.. När jag var påväg hem halkade jag på isen (kanske var lite ostabil från vinet) framlänges och tog emot mig med armbågarna. Jag hade gått på festen utan bh eftersom man efter en vecka enligt proforma får lufta tuttarna några timmar om dagen men måste ha bhn när man sover. Nu är jag verkligen orolig att tuttarna kan ha fått en smäll. Vad kan hända isåfall? Kan fickan töjas ut av endast en sådan sak? Har haft ont i ärret idag och tänker genast att nu är det infektion i såret av cigaretten. Åh vad jag har ångest, jag har annars skött allt så bra med tuttarna och jag fattar inte hur jag kunde göra något så dumt..... Vad tror ni?
Sen har jag även nu börjat känna av den berömda postop depessionen. Absolut inte för missnöjet med tuttarna men för att jag är så ung och kommer bli dömd i skolan och av andra, om de får reda på det. Jag ångrar inte operationen alls men har ångest över något. Kanske förstärktes av oron från igår.. Blir liksom arg på andra för att jag vet att de kanske skulle reagera negativt om de visste. Vad håller jag på med liksom?
Åh jag behöver ert stöd och svar på mina frågor! Kan inte somna!!
Sortera efter

Region36
Kvinna ·
13 jan, 2013
Hej!
Gör det ont i bröstena är ju första frågan :)
Jag ramlade också, fast 3 dagar efter operation.
Jag hade BHn på mig, men jag tog emot med höger bröst typ känndes det som.
Nojjade i flera dagar och tänkte att det hade nog gått sönder.
Man nojjar automatiskt om ALLT när man är nyoppad! Vet hur det känns.
Mitt råd är att bara ta det lugnt. Hade det gått sönder hade du nog haft väldigt ont.
Ja rökandet och drickandet kan påverka läkningsprocessen, men inte så allvarligt att du måste ta ut dom och göra om eller liknande :)
Jag rökte från dag 1 ( är stor rökare och kunde inte låta bli ) Det har gått jätte bra.
Nu uppmanar jag ingen att röka oavsett operation eller inte, men den ena cigaretten du tog behlver du inte bry dig om.
När det gäller kompisar i skolan etc. det är jobbigt när folk ser på det som negativt.
Frågan är, gör du det?
Det viktigast är att du är glad och nöjd och står på dig att det är ditt val- din kropp!
Oavsett om du får någon dum kommentar, försök att inte tänka på det.
Folk är alltid skeptiska till bröstförstoring... de folk som inte gjort det själva eller känner någon som gjort det.
Jag var väldigt rädd också, och skämdes lite i början för att jag inte var " nöjd med mig själv och la mig under kniven "
Det försvann efter några veckor. Nu är jag super glad att jag gjorde det, att jag kan fylla i en bikini, ha T shirt utan BH och va as snygg :)
Jag ångar snarare att jag inte gjorde förstpringen tidigare!!
Det kommer alltid vara folk som är avundsjuka och elaka och har åsikter om dittan och dattan.
Låt dom ha det vännen- skit i dom! :)
Du kommer vara snyggast på beachen 2013- då har dessa tankar flygig långt långt bort!
Lycka till, hoppas detta hjälper dig att sova !
Kram
Gilla

tiesta
Kvinna ·
13 jan, 2013
Cigaretten tror jag inte är något större problem, att avstå dem är mest för att man ska ge kroppen de bästa förutsättningarna möjligt att läka. Så att du får någon infektion av dem det tror jag då inte.
Istället är det nog fallet som kanske skulle kunna orsaka något, jag skulle mer tro att det skulle kunna bli en blödning om du fått en smäll på brösten, men du tog ju emot dig med armarna så det borde nog gå bra. Har själv inte råkat ut för någon blödning så vet inte riktigt hur det yttrar sig men tror du märker det isåfall, håll lite koll på dem utifall att de ändrar färg eller så antar jag. Tror det ändå är bäst att du mailar Örjan och frågar vad det är du borde hålla utkik efter. Men det är nog ingen större fara, man är inte så skör som man tror, det har ändå gått 10 dagar då kroppen fått tagit hand om det värsta efter operationen.
Massa kramar till dig, det är säkert lugnt :)
Gilla

budda
Kvinna ·
13 jan, 2013
Försök att slappna av!
Att du festade lite e ingen fara! Försök att slå bort dom tankarna!
Är du orolig i morgon så kontakta din klinik, dom kmmer berätta att det inte är så farligt! :)
Sen skall du helt skita i vad andra tycker! det är din kropp! Om nån är negativ så är det ju av andledningen att dom är avundsjuka på dig.
Var glad, att du har fått den här mörjligheten när du är så ung, att fixa dina bröst, det är inte alla som kan det. Nu är det gjort, försök att inte leta negativa inslag i det. Det kommer släppa, det vågar jag lova.
Människan är en liten varelse, som gärna försöker fiska det som inte är bra, vi är skeptiska av vår natur. Jobba med det ist!
Lycka till nu tjejen! Du skall se, du kommer snart må bättre! Å låt ingen trampa på dig!
<3
Gilla

Skbj
Kvinna ·
13 jan, 2013
Det gör absolut inte mer ont än vad man kan ha annars liksom spänningar osv, men ärret på ena sidan bränner till då och då om jag sträcker på mig tillexempel. Så kan det ju vara i normala fall också men nu tänker jag liksom att det måååste vara pågrund av det. Att jag skulle kunna ha sträckt ärret liksom. Om jag trycker på högertutte lätt upptill så gör det lite ondare än på vänstertutte, men tror att högertutten ligger några dagar efter i läkningen ändå.. Eller om den kanske fick en smäll och nu kommer bli deformerad.. Fy vilken ångest jag har!
Egentligen så vet jag att jag inte borde tänka på vad någon annan säger jag vet ju själv att jag är hur glad som helst och har varit det fram tills igår (hade inte varit i skolan innan igår utan var först igår som jag kom ut i världen med nya tuttarna). Det är först nu jag har börjat tänka, är jag en bimbo, är jag en osäker person, har jag svikit min kropp alltid ställt upp för mig när jag behövt den..? Jag skulle aldrig göra operationen ogjord men dessa tankar har bara den senaste dagen kommit krypandes..
Tack så hemskt mycket för dina värmande ord!
Gilla

Skbj
Kvinna ·
13 jan, 2013
Åh vad ni lugnar mig! Jag ska ta det lugnt och sova och hålla utkik efter ändring av färg och form! Kramar på er alla!
Gilla

Region36
Kvinna ·
13 jan, 2013
Skbj skrev:
Det gör absolut inte mer ont än vad man kan ha annars liksom spänningar osv, men ärret på ena sidan bränner till då och då om jag sträcker på mig tillexempel. Så kan det ju vara i normala fall också men nu tänker jag liksom att det måååste vara pågrund av det. Att jag skulle kunna ha sträckt ärret liksom. Om jag trycker på högertutte lätt upptill så gör det lite ondare än på vänstertutte, men tror att högertutten ligger några dagar efter i läkningen ändå.. Eller om den kanske fick en smäll och nu kommer bli deformerad.. Fy vilken ångest jag har!
Egentligen så vet jag att jag inte borde tänka på vad någon annan säger jag vet ju själv att jag är hur glad som helst och har varit det fram tills igår (hade inte varit i skolan innan igår utan var först igår som jag kom ut i världen med nya tuttarna). Det är först nu jag har börjat tänka, är jag en bimbo, är jag en osäker person, har jag svikit min kropp alltid ställt upp för mig när jag behövt den..? Jag skulle aldrig göra operationen ogjord men dessa tankar har bara den senaste dagen kommit krypandes..
Tack så hemskt mycket för dina värmande ord!
Det kan sticka till då och då i ärret/ ärrena det är ingen fara heller.
Det är ju nerver etc som ska hitta tillbaka till varann så då kan det också sticka till och bränna.
Min syster ( som gjorde operation för ca 8 år sen ) att det kommer fortfarande ett " stick " men absolut inte ofta och det går direkt över.
Hon har vant sig till det, och hon vet att det inte är någon fara :)
Jag har mer ont i vänster än höger, och det beror på att dom läker olika fort.
Vanligtvis ( tror jag ) läker vänster snabbare än höger pga att det sitter närmare hjärtat- men på mig är det tvärtom så jag vet inte om det bara är skrock eller faktiskt sant.
Oavsett, du kommer oroa dig för massa saker :) Vi har alla varit där som gjort bröstförstoring.
Som regel går allting bra och man blir lugn efter några veckor!
Jag opererade mig för ca 1 mnd sen nu och jag är ganska lugn.
Får lite nojja då o då med form, storlek osv- men jag brukar alltid titta på min " före bild " och blir genast ashappy och lugn igen. :)
Mitt förslag är att du gör detsamma. Se på en bild på hur brösten såg ut före operation- så blir man gladare och lugnare!
Du är ingen bimbo bara för att du förstorat brösten och det är klart man frågar sig själv och kroppen " var det rätt val "
Du kommer med tiden vara sjukt nöjd och glad och blir du inte det så är det ju inte mer än att bara ta ut det?
En annan grej som jag tänkt på också är ju dom här smärtstillande tabletterna man tar...
Vilka äter/ åt du? Om det är oxynorm kan man rastlös o depp o otillfredställd. Det är magiskt bra när sjåalva medicinen verkar i kroppen, men när det går ur blir man lite orolig. ( jag blev jätte speedad och orolig på samma gång så jag fick ringa min läkare )
Det går över efter någon dag eller två
Jag följer dig gärna här och svarar på frågor etc om du behöver.
Bara skriv på min profil så hjälper jag dig!
God natt!!
Gilla

Skbj
Kvinna ·
14 jan, 2013
Åh jag hoppas att jag inte sträckt ut mitt ärr eller fått en smäll som orsakar någon skada på tuttarna. Får vara vaksam och ska ju trots allt till Örjan om en vecka på återbesök nr 1.
Det är tramadol eller vad det nu heter som jag ätit, men jag har trappat ut det nu. Jag vet att det du säger är sant och att jag kommer bli helt nöjd och glad när tuttarna väl är klara, bara gnäller nu pga min ångest..
Tack verkligen för stödet, jag kommer säkert höra av mig om ett tag om negativa tankar kommer krypandes igen! <3
Gilla

Ange
Kvinna ·
14 jan, 2013
Instämmer helt på vad region36 skrev!
Rökningen och alkoholen är ingen fara, som de andra skrivit så kan det endast påverka läknings prossrssen tidsmässigt, då kroppen i första hand vill arbeta bort de ur kroppen innan den fortsätter läka såren. Och att du halka är förmodligen helt lugnt med. Jag e har nyligen passerat 1 månad nu och endast druckit 1 cider i lugn och ro hemma i soffan röker inte (men snusar). Och jag har ändå fortfarande lite ömmande och strålande i ärren lite till och från. Så oroa dig inte i onödan och ta det lugnt så ska du se att de släpper när du slutar vara rädd för att något är fel :)
Och vad det gäller dina vänner som du har så hoppas jag att de e dig och din personlighet dom gillar och inte hur du har sett ut, ser ut eller hur du kommer se ut innanför blusen. Jag känner igen det där med men hur mycket man än tänker på vad alla andra tycker eller kommer tycka så landar man fortfarande tillbaka på sig själv och vad man själv vill och tycker och det är ju ändå det viktigaste i detta fallet! Så skit i alla andra och va dig själv , på det sättet kommer du förmodligen få väldigt många vänner och även bli av med ett par kanske som visar sig kanske inte vara så jätte bra vänner som du trott, om de inte kan unna dig detta för ditt välmående och vilja.
Det roliga med vissa av mina så kallade vänner (nu före detta vänner) hade jätte kul med mig och vi träffades jätte ofta! Vänskaper från flera år tillbaka. Och fick ofta komplimanger om att jag va snabbtänkt när de behövdes och en jord nära och skön vän som man kunde lita på osv. (sånna saker man blir stolt av att höra från sina vänner helt enkelt) . När de kommit upp samtal, tv program, skvaller tidningar osv där de varit opererade folk med främst bröst förstoringar så märker jag att många av mina vänner börjar snacka om hur dumma dessa folk är som "köper sig ett fejk utseende" vilket jag anser kan ha många förklaringar till varför olika folk vill göra detta. Tex, missnöjda, efter att fått barn, sjukdommar , yrken som glamorös moedell eller vad som helst i princip den listan är lång! . Och jag lägger mig antingen inte i deras samtal eller så försöker jag slänga in komentarer som "försvarar" folk som gör sånt. Och även flikt in många gånger att jag kan tänka mig att göra det själv och förklarat varför osv. Men jag fick aldrig någon riktig respons på det utan antingen tjafsade vi lite i ämnet en stund, eller så fnös de bara. Tror faktist inte att dom trodde att "lilla jag från hålan vi bodde i" skulle göra det till slut. Och dom trodde faan inte på mig ens när jag var på väg dit. Men när man kom hem och de insåg att det i te bara va "snack" från min sida så både tror och hoppas jag att dom kände sig jävligt dumma! Och va hände sen joo de där med att folk har förutfattade meningar... Nu är jag korkad, och dum och får komentarer som "man kan ju undra vem av oss som är blondast" hon som sa det är blond och jag svarthårig men mörkbrun naturligt... Jag har ändå svårt att bli jätte förbannad på dom då de enda jag ser i det hela är svartsjuka. Men lite besviken blir man allt på de så kallade vännerna. Mrn jag har ju flev vänner som är välldigt posetiv och glada för min skull , och ser fram emot att jag vill börja följa med o bada och shoppa osv.
Det är heller inget krav att berätta det de första man gör eller över huvud taget om man inte vill för nya vänner, och tycker dom om dig för den du är på riktigt utan några hakar eller falskhet inbakat så garanterar jag att de gör det om de får reda på det efteråt oxå:) om inte annat så går iaf inte du miste om en bra vänn snarare tvärt om!!:)
Så av denna långa godnatt saga så hoppas jag att du både förstår att om dina vänner skulle bli sånna så är dom inget att lägga energi på och att du kan sova gott i natt.
Gilla

Tussa
Kvinna ·
14 jan, 2013
Jag har hört att man kan köra över implantaten med en bil utan att de går sönder ....nu vet jag ju inte om det är sant, men isf är det ju ingen fara att du ramlade. Om du sträckt ärret så är det förmodligen ingen fara , kroppen är en jäkel på att laga sig själv :)
Gilla

December82
Man ·
14 jan, 2013
Måste bara få säga Ange, jättefina bröst!
🙂
Åter till TS:
Jag har ramlat av hästen X antal ggr. Inga problem. Iofs så blir man ju alltid lite extra rädd precis efter operationen som denna tråd faktiskt handlade om, då implantaten inte riktigt har läkt i sina fickor...men annars borde det mest vara pga att stygnen kan gå upp. Jag tror inte det är nåt problem med själva implantaten om man nu inte råkar landa rakt på brösten.
Ta det lugnt och håll koll på dina nya vänner så att du inte får någon svullnad el får feber.
Kram
Gilla

Ange
Kvinna ·
14 jan, 2013
Tack så jätte mycket!:)
Gilla

Skbj
Kvinna ·
16 jan, 2013
Åh vad ni har hjälpt mig! Känns bättre i ärr och bröstmuskel nu, även om jag längtar tills måndag då jag har återbesök hos Örjan så han kan godkänna dem. Mina bröst är dock verkligen svullna fortfarande sedan operationen, överpolen är inte att leka med! Bara två veckor gamla förstås men ändå..
Vad gäller kompisar osv känns det bättre idag, alltså jag går ju i skola och är främst rädd för vad människor jag inte känner så jättebra ska säga om de får höra om mina tuttar. Tuttoperation är ett hett eftertraktat ämne att skvallra omkring och är rädd att andra tjejer ska vara missunnsamma/avundsjuka för att de kanske också vill opereras. Är ju så lätt att se negativt med plastikkirurgi om man inte är insatt i det eller har känt att man behöver. Jag får hoppas på det bästa och förhoppningsvis kan jag ju se vilka mina sanna vänner är!
Gilla

geléhallon
Kvinna ·
16 jan, 2013
Det är nog ingen fara tror jag.
Man kan nog köra över ett implantat med en bil och det håller. Men jag
är ganska säker på att det går nog inte lika bra med bröstet och den nya fickan om man kör över ett nyop bröst med implantat i.
Gilla