Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Angelikasmamma profilbild

Angelikasmamma

Kvinna ·

03 mar, 2014

Jag vill byta till ett större implantat

Bröstförstoring

Hej alla fina .. Jag la in 375cc på mina bröst för 3 veckor sedan. Jag trodde att jag skulle bli nöjd med de 375cc implantatet men nej det gör jag inte.. När jag vaknade Efter Op då visste jag redan att jag inte nöjd med de..De är mycke mindre än vad jag hade förväntat mej.. Startade ett tråd och fick veta att bakom bröst skulle ploppa ut efter tag .. Men i helgen träffade jag en vän till mej som gjorde bröstföring för 4 år sedan , hon lade in lika mycket cc som jag , men hennes bröst ser mycket mer större än mina bröst och även med kläder är då också mycke större.. :( Jag vill göra en implantatbyte men har inte så mycket pengar för att kunna göra en inplantatbyte.. Jag är jätte ledsen över storleken för det är ändå mycket pengar jag har betalat för op och är inte nöjd :( Någon som vet hur jag ska göra.. Tacksam för svar

32

Sortera efter

biggerboobs

Kvinna ·

05 mar, 2014

Nu när jag läser att så många är missnöjda med sin storlek så blir jag lite orolig. Jag väljer mellan 380cc i perthese eller 450cc i mentor, nu har jag nästa Blivit 150% säker på att de blir 450cc! De är Väll inte för lite att lägga in? Har en liten b idag.
Gilla

happyboobs

Kvinna ·

05 mar, 2014

Jag valde först 375 men efter några dagar och när jag landat lite och kikat på bilderna från första konsultationen valde jag till slut art gå tillbaka, det slutade på 500 hp istället och är så grym nöjd! Har bilder i profilen om ni vill se.
Gilla

biggerboobs

Kvinna ·

05 mar, 2014

Vad föe bilder kollade du på efter konsultationen? Ska gå in och kolla dina bilder nu. Hoppas att jag kan se dom :)
Gilla

biggerboobs

Kvinna ·

05 mar, 2014

Happyboobs, såg nu de bilder jag kunde se. Du har typ samma utgångsläge som jag såg de ut som, och la du in 500cc så kanske 450cc faktiskt blir bra för mig då jag är ganska tunn
Gilla

Malin90

Kvinna ·

05 mar, 2014

Usch jag känner samma som dig.. Första dagarna var brösten så stora på grund av svullnaden och jag var så nöjd! Nu har svullnaden gått ner och dem ser så små ut... Mitt vänstra bröst har också varit dubbelt så stort som de högra och jag ville ju ha storleken på de största.... Åh.. Min kirurg var väldigt restriktiv mot stora inplantat på mig för jag har sån tunn hud och ingen vävnad själv som täcker.. Det gjorde att vi fick kompromissa för att få ettbra resultat av min utgångspunkt. Klart dem är mycket finare och större än innan men jag önskade mig ju mycket put, mycket fyll upptill. Kliniken har garantier som säger att "kirurgiska fel på storlek/profil rättas gratis med protest av leverantör ich gratis op från kliniken". Undrar nu om detta är något jag kan utnyttja.. Jag förklarade för honom hur jag ville ha de men han ville inte att jag skulle förvänta mig så mycket med tanke på att bröst var i så dålig form innan. Klart jag är nöjd nu men jag önskar så klart att ändra det km de är möjligt.. Dock älskar jag mellanrummet nu och jag har 13cm i diameter på mina 420cc.. Om jag ska gå upp till ultra high profile med samma bredd måste jag upp till 600cc.. Och kirurgen min sa att det var riskabelt att lägga in 500cc .. Blä!
Gilla

happyboobs

Kvinna ·

05 mar, 2014

Bilder efter konsultationen var bilder som jag tog själv under tiden jag provade med bh och T-shirt. Satte en postit lapp med strl på tröjan så man kunde utskilja. Hjälpte mig enormt! Gå tillbaka fler ggr och prova strl igen så att ni verkligen är säkra. Mellan 450 o 500 är det typ ingen skillnad, jag valde 500 eftersom de var hp och därmed enligt mig snyggare form. De andra blev lite plattare. Var samma bredd
Gilla

biggerboobs

Kvinna ·

05 mar, 2014

Men nu hängde jag inte med? Gjorde du detta hemma? Ich hur? Du var ju inte implantaten hemma?
Gilla

Ophelia

Kvinna ·

05 mar, 2014

"kirurgiska fel på storlek/profil rättas gratis med protest av leverantör ich gratis op från kliniken".  Med det menas om någon olycka skett med implantaten under operationen , som spricka eller liknande, samt om läkaren anser att han gjort något fel. Inte enbart att du önskar större.

Gilla

happyboobs

Kvinna ·

06 mar, 2014

Nej nej, inte hemma. På konsultationen! Fick hjälp av jörg! :) men bilderna kunde jag titta på hemma sen ju och bilda mig en uppfattning! Viktigast är bilden från sidan, syns inte alls framifrån!
Gilla

Malin90

Kvinna ·

06 mar, 2014

Okej tack för förklaringen :-) Det är bara lite missvisande efters att de är en egen punkt på garantin: livstids garanti mot reptur 5 års garanti mot kapselbildning och kirurgiska fel som gäller storlek eller anatomisk placering och eller profil.
Gilla

biggerboobs

Kvinna ·

06 mar, 2014

Åh de där va smart! Ska jag göra på tisdag när jag ska på min andra konsultation! Ska ta med mig lite egna tröjor :)
Gilla

Snobben 89

Kvinna ·

16 jul, 2019

Samma sitts här kom överens på telefonen om 700cc sen när jag kommer dit på operationsdagen säger han hellst 550cc . För min hud va0r så tunn nu vill jag 3 veckor efter göra större ? Som jag vill ha . Blev övertalad och klart man lyssnar . Men inte nöjd
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem