
kakan xoxo
Kvinna ·
26 apr, 2013
jag vill ha fylligare underpol, vad göra?
hej tjejer.
jag älskar mina 3 månaders fylliga bröst.
men jag vill att de sjunker ner o ger mig mer underpol.
tycker att de sitter för högt upp.
min kirurg säger vänta 3 mån, om jag fortfarande är missnöjd föreslog han lyft (32 000:-).
jag frågade om man kunde sänka bröstvecket, svar nej.
vad tycker ni?
Sortera efter

kakan xoxo
Kvinna ·
27 apr, 2013
Taxörat skrev:
Bara av rent intresse undrar jag varför han inte vill sänka bröstvecket? När jag tittar på dina före-bilder inbillar jag mig att du och jag hade ungefär liknande utgångsläge, bortsett från att jag knappt hade någon egen vävnad utan bara två platta hängpåsar.
Mina bröstveck är sänkta, så därför undrar jag varför det var omöjligt i ditt fall.
Stå på dig! 😉
Gilla

sussipussi
Kvinna ·
29 apr, 2013
Du borde inte få betala för en sån korr.
Jag har samma problem nästan fast jag har inget häng.
Mina sitter för högt upp och jag har inte tillräckligt stor underpol.
Mina veck sänkte läkaren vid första operationen oxå men ska sänka dem max 2 cm till 13 maj, 5månader efter första operationen.
(finns ju en gräns för hur långt ner man kan/vill ha dem )
Sen om det inte räcker så vill han lyfta upp bröstvårtan.(lollipop tror jag)
Mitt mål är ju att senare få in 800cc men fin underpol.
Enligt min läkare så kommer jag få köra stenhårt med bröstband efter korren för att det ska bli så lyckat som möjligt,men alla läkare gör ju så olika 🙁
Förstår hur du känner och man vill ju få fixat det NU!!
Lycka till och stå på dig
Gilla

Anonym användare
29 apr, 2013
Ta det inte fel men det där är absolut inte ett okej resultat när du betalt massa pengar för att få nya bröst. Implantaten ska inte sitta uppe vid nyckelbenen. Du borde inte behöva betala en krona för att få korr. Nu när det gått så pass lång tid har fickorna hunnit läka ihop i nedre delen också så brösten sjunker inte ner till rätt position av sig självt.
Gilla

Opticruise
Kvinna ·
29 apr, 2013
Detta inte så ovanliga fenomen är ju inte alltför ovanligt med ditt utgångsläge och bakomplacering och det hoppas jag din kirurg upplyste dig om.Dina muskler har inte släppt ner implantaten och fickorna har ju redan läkt. .Att sänka vecket bara kommer inte göra saken bättre så det håller jag med kirurgen om.Hade propsat på lyft eller framflytt men tyvärr tror jag du får betala med Proformas ogenerösa garantier..Helt sjukt egentligen när det inte är ditt fel att det blivit så :(
Gilla

kakan xoxo
Kvinna ·
29 apr, 2013
Tack snälla ni för era svar :)
Så ni tror att fickorna har redan läkt,
hade hoppats på att de inte hade det :(
Gilla

kakan xoxo
Kvinna ·
30 apr, 2013
Jag läste en tråd nyss:
"Enligt Gunnar Kratz så hade allergans implantat en något mer "kantig" form enligt honom. Han sa att det förstås är en smaksak men att han personligen tyckte att mentor gav finast övergång."
"Kanske beror på att allergan är maxfyllt. Jag får hoppas jag får en fin övergång. Jörg gillade att jobba med allergan implantat o han vill ju de ska se naturliga ut. Så hoppas det inte blir kantigt :S"
Då stämmer det Örjan sa till mig att det är min profil som gör kanten upptill.
O jag hade otur att få denna :(
Gilla

December82
Man ·
28 maj, 2013
Jag förstår verkligen inte att du inte fått till svar från din kirurg att pröva bröstbandet.Det är en självklarhet när brösten ser ut sådär! Förlåt kakan xoxo, men det där är inte ett OK resultat efter 3 månader! Inte på långa vägar. Du ska absolut inte behöva betala för en korrektion. Är Örjan från vettet????? Fickorna tror jag oxå har läkt. Att Örjan säger att vänta ytterligare 3 månader är oförståeligt. Det har inte ändrats på 3 månader ett dugg! Varför skulle dom sjunka ner kanske 5 cm dom nästkommande? NEJ NEJ! Visst, brösten ändras mkt och man kan se ett fullgott resultat efter ca 6mån, men dina är inte ens i närheten. Här har något blivit fel. Det är så konstigt vad vissa kirurger rekommenderar. Jag har opats via armhålan 3 ggr. Alltid fått bära bröstband i ca 2 veckor efter op dygnet runt för att "trycka ner" implantaten. Det är främst då jag opas via armhålan då implantaten kan krypa upp men jag tycker att i vissa fall är det nog jättebra även för dom som opas under brösten, speciellt i ditt fall. Nu har det gått 3 mån så jag tror inte bröstbandet kommer att göra någon nytta, det skulle ha satts in i tidigt stadie. Och helt ärligt tror jag att du kommer ha ett likadant resultat även om 3 mån. Då ska HAN, Örjan, kirurgen på Proforma göra om denna bröstoperation GRATIS. Punkt och slut! Jag önskar dig verkligen lycka till. Stor kram till dig.
Gilla

Flisan69
Kvinna ·
28 maj, 2013
Hur går det för dig? Har det blivit någon förändring?
Gilla

Tussa
Kvinna ·
28 maj, 2013
Dina bröst är ju nya, mycket kan hända. Min kirurg säger dock att bröstband bara ger resultat från dag 1 till 3 månaders dagen. Jag vet inte om det stämmer. Jag tror att du skulle kunna få en korr om de inte hänger till sig, men ge det lite tid. Kramar
Gilla

kakan xoxo
Kvinna ·
31 maj, 2013
Tack december :)
Nej det händer inte mkt här inte :(
Om man kollar på min bröstkalender,
så ser man att implantaten sitter på samma höjd hela tiden.
Mindre svullnad nu än förrut.
Börjar oroa mig att jag har undermuskelhäng :(
Gilla