Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Jä*la skit - huden åkte in i epilatorn!!!

Hårborttagning

Jag skulle precis epilera mig för sista gången under armarna innan op. Och så sugs rejält med hud in och nu har jag punktformiga små blödningar i halva armhålan. Har försökt badda med alsolsprit och ber innerligt att det inte blir infekterat - op om en vecka! Någon som har vaxat sönder sig eller epilerat sönder sig som vet när det brukar bli okej? Har det blivit infekterat för er?

4

Sortera efter

Emmalena

Emmalena

Kvinna ·

Aaaj aaaj aaaj..

Kan tänka mig hur det känns. Har själv allergi mot vissa deodoranter och då klia jag tills jag hade stora sår som blödde.  

Fortsätt med alsolspriten och avvakta med deo..

Gilla
längtar

längtar

Kvinna ·

ja kör epilator jämt. gjorde faktist idag på hela kroppen och ja ska opas imorgon. har varit med om att det e som blodprickar under huden men det har aldrig  blivit infekterat.

tror inte d kommer påverka open

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Tack tjejer! Längtar: skönt att höra att det inte brukar bli infekterat. Är ju så sjukt nojjig såhär nära op...😉

Gilla
längtar

längtar

Kvinna ·

2-barnsmamma skrev:

Tack tjejer! Längtar: skönt att höra att det inte brukar bli infekterat. Är ju så sjukt nojjig såhär nära op...😉

mmm förstår det. jag har gått o varit rädd för att ja ska bli sjuk nu precis innan. båda barnen är förkylda. än så länge har ja klarat mig, några timmar till bara:))

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem