Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Thea

Thea

Kvinna ·

Jonas Lundberg eller Fredrik Gewalli???

Bröstförstoring

Har ni erfarenhet av Jonas Lundberg eller Fredrik Gewalli? Har träffat dem båda och har två inbokade operationer. Vem ska jag välja? Jonas har ett fantastiskt CV men kändes så stressad på vårt möte, fick inte så bra kontakt med honom. Fredrik var lugnare men har inte samma erfarenhet och har hört blandat om honom. Undrar även om ni tyckte det var bra på Akademikliniken, mycket mindre klinik än Carlanderska vilket känns mindre säkert? Hjälp vem ska jag välja???

6

Sortera efter

Addi

Addi

Kvinna ·

Håller med dig angående att Jonas kändes väldigt stressad och allt gick så fort..!! Dels det men även att jag Inte vill ha anatomiska som han föreslog utan motivas ergonomix har jag valt en annan kirurg, som även han kändes väldigt lugn! Akademikliniken är en väletablerad klinik så ingen fara så sätt! Där jag har valt däremot är mindre, men det ser jag som något positivt :)
Gilla
Thea

Thea

Kvinna ·

Tack Addi, ja fick lite "vårdcentral-känsla" med tempot :-). Men Jonas har ett grymt bra cv så jag funderar ändå på honom. Var det enbart pga implantatet du valde andra kliniken eller något annat som vägde över?
Gilla
Addi

Addi

Kvinna ·

Dels implantaten, men även mkt magkänsla, han var lugn, kändes som han lyssnade och förstod hur jag vill ha det vilket är extremt viktigt då jag absolut inte vill de skall bli för stora, och han är dessutom "känd" för att endast göra naturliga bröst :) Vad rekommenderade Jonas sig? Vad är du ute efter för resultat?
Gilla
Thea

Thea

Kvinna ·

Då är det nu helt rätt! Jag vill också ha naturliga fast hellre något stora än något små ;-). Han rekommenderade 410cc anatomiska. Var sedan hos Fredrik som rekommenderade 390cc anatomiska hög profil, så känns som båda tyckte samma vilket känns skönt. Fredrik lyssnade bättre, men vill ha den bästa kirurgen, är så rädd för komplikationer och Jonas har längre erfarenhet av bröstoperationer så funderar ändå på att välja honom. Hur kom du fram till att det vara Motiva ergonomix som passade dig bäst? Har hört många som gillar dem fast inte sett dem själv.
Gilla
Addi

Addi

Kvinna ·

Alltid skönt när man får ungefär samma förslag oberoende varandra. Läste om motiva här... Läser mer o mer... Låter väldigt bra på många sätt!! Sen finns den lilla delen tvivel inom mig då de är så pass nya.... Men, när jag kände på motiva och allergan anatomiska så kände jag bara att jag vill inte ha allergan i mig.... Motiva va så mjuka o sköna, både konsistensen och ytskiktet... Allergan va jättehårt tycke rjag... Plus gillar idén att det är följsamt, som ett naturligt bröst. Ett anatomiskt ändrar ju inte alls form, även därför det är så pass mkt fastare.... Jonas sa att han kan med fixa motiva, men har läst att det bästa är om en kirurg är van vid att sätta in motiva... Och tror inte han är det då han inte förespråkar det (ännu!?) :)
Gilla
Thea

Thea

Kvinna ·

Oj det var intressant! Kanske ska boka en ny tid för att klämma på lite implantat från olika leverantörer... Har mest tänkt på utseende och inte så mycket på själva konsistensen. Mer på form och så... ska ringa imirgon och boka en tid.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem