Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
undefined profilbild

Anonym användare

25 apr, 2010

Kan inte bestämma mig!!

Bröstförstoring

Ska opereras i maj och det blir nog 300/350cc. Har idag 75 B. Vill absolut INTE att det ska synas att jag har opat mig. Samtidigt så tänker jag att tar man 275/325cc, ångrar man sig kanske och tycker att det är för litet... SKITSVÅRT Tips någon? Ni som har tagit runt 300cc syns det mycket när ni har kläder på??

Sortera efter

Lilla Jag profilbild

Lilla Jag

Kvinna ·

25 apr, 2010

300cc är väldigt diskret. Men sen beror det ju på vad du tar för profil. Om du tar en lägre profil brukar det se mer "äkta" ut. Men det måste passa bröstkorg osv. Men jag tycker inte du ska ta mindre iaf.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

25 apr, 2010

Mellanprofil ska jag ta, man e så nojjig!! Går bara och tänker på detta hela tiden!! Ska bli skönt sen när det är över!🙂

0 Gilla

Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

25 apr, 2010

Jag är nästan precis lika stor som du, men jag gissar att jag har bredare bröstkorg, 83 cm ca... Jag hade 200-250 cc egen vävnad, och har 325 cc moderate plus-profil nu, vilket ger en visuellt liten 75-d-kupa, bedömer jag. Jag klarar mig inte helt undan misstankar, men ingen av dem som misstänkt är helt säker på att jag är opererad heller.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

26 apr, 2010

mollybolly skrev:
Ska opereras i maj och det blir nog 300/350cc. Har idag 75 B. Vill absolut INTE att det ska synas att jag har opat mig. Samtidigt så tänker jag att tar man 275/325cc, ångrar man sig kanske och tycker att det är för litet... SKITSVÅRT Tips någon? Ni som har tagit runt 300cc syns det mycket när ni har kläder på??

om du är så orolig för att det ska "synas" vilket dem flesta tjejer som själva är opade ändå kan se så ta den mindre strl.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

26 apr, 2010

Det verkar ändå som att de flesta inte tycker att 300cc är så mycket? Jag bestämde mig för 300cc på min konsultation men när jag kom hem fick jag ångest och tänkte att nej så mycket kan jag inte ta, jag måste gå ner. Efter att ha gått runt med mina rispåsar som förhoppningsvis motsvarar ca 300cc så känns det dock inte lika stort och som alla varnar för, ta inte för lite. 

Det rådet jag fick var i alla fall (som säkert så många andra) att väger du mellan två storlekar, ta den större. Ofta kanske det skiljer sig 50cc vilket, som min sköterska sa motsvarar en snaps utspridd över hela bröstet och då kändes det inte som att det var så stor skillnad längre.

0 Gilla

Mia55 profilbild

Mia55

Kvinna ·

26 apr, 2010

Jag var helt inne på 310cc innan konsultationen då de flesta av mina favoritbilder hade just den stl, men så blev det 340cc trots allt när jag stod där på konsultationen....inte så stor skillnad men ändå. Prövat m ristestet oxå och det har kännts bra, verkar kunna använda de flesta av mina gamla toppar o tröjor med en trevlig skillnad....jag fyller ut dem på rätt ställe👍 Hoppas att jag inte blir allt för gråhårig av alla "bröstfunderingar" innan min op....😉

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

26 apr, 2010

Jag tog 375 cc hp o med kläder på syns det knappt att de är opererade. Hade alltid push up med extra kuddar innan. det är när man är naken som de ser stora ut. jag hade en platt 70b/65c innan operationen, hade mått på 68 cm under bysten o 74 mitt på bysten. Är gansla tunn av mig men har ändå höfter o lite bredd över axlarna.

Jag velade mellan 350 o 375 på operationsdagen men tog det större då jag tyckte att det knappt var någon skillnad o jag vil inte ångra mig efter o tänka "jag skulle tagit större". Innan hemma så gjorde jag ristestet med de olika storlekarna i olika klädes plagg. Gjorde testet i både sport topp o i amningsbh. i vissa kläder försvann de helt medans i andra syntes de verkligen🤭.  det är bara prova så mycket som möjligt så man kan få ett hum men jag tycker ändå at man ska lita lite på magkänslan. Lycka till!

0 Gilla

LipziL profilbild

LipziL

Man ·

26 apr, 2010

Jag hade storlek 70B innan och jag la in 300 och 350cc. Jag är 72 cm runt bröstkorgen, väger 50kg och 1,56 lång.

Storleken är snygg och det passar min kropp bra och dom som har sett dom tkr dom ser "stora" ut, men det är människor som har en normal syn på bröst, inte som de flesta av oss här på forumet ;)

Jag själv gillar stora bröst och jag har blivit totalt storleksblind så jag önskar att jag tagit större, men samtidigt så vet jag att om jag gjort det skulle jag iaf velat ha större. Men är du ute efter ett "normalt" resultat så tror jag att du kommer bli nöjd. (Om du inte blir storleksblind vill säga.) Av dom du skrivit skulle jag valt 350, inte mindre iaf!

Nu har jag ju bara provat kläder i sportBH och antar att dom kommer se större ut sen när jag får använda en riktig BH. Känns som att jag både kan få dom att se hyfsat stora ut och lite mindre om jag vill det.

Men bli inte för påverkad av oss på forumet, och velar du mellan två storlekar så kan jag bara rekommendera att ta storleken större. Jag var först inne på 275 och 325cc som du också tänker på. Men jag är glad att jag gick upp lite i storlek!

0 Gilla

LipziL profilbild

LipziL

Man ·

26 apr, 2010

Har mellanprofil också! ;)

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

26 apr, 2010

hur mkt i egen vävnad hade du när du op?

0 Gilla

lajsa123 profilbild

lajsa123

Kvinna ·

26 apr, 2010

jag velar mellan 350 och 375. men sen när alla de som kan skriver att det en matskeds skillnad så känns det ju konstigt att tänka så mycket på det. jag slår nog till på det större, så jag slipper känna att jag tog för litet i efterhand! :)

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

26 apr, 2010

Tack för alla tips!! Det blir nog 300cc i vänster och 350 i höger, som ni säger det skiljer sig så pass lite mellan storlekarna! Då är det bättre och ta storleken större, så man inte ångrar sig på det hållet..

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

09 okt, 2011

Om man har 200-250 egen vävnad har man då en liten eller stor b kupa ?

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem