Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Jennie33 profilbild

Jennie33

Kvinna ·

19 feb, 2011

kan inte må sämre...;(

Bröstförstoring

Blir hånad över att mina bröst är gigantiska och att jag har fake pattar av min sambo, han tycker att jag är egoistisk som tagit en "förmögenhet" till brösten och nu är det ungefär som att jag ska minsann sitta o knipa min mun för jag har fått detta. Hans bror gjorde narr av mig vid middagsbordet hemma hos hans föräldrar och sambon sa inte ifrån (han håller med sin bror) som sa: får alla kolla på dina bröst nu? Precis som att jag är nån jävla hora! Sambon är förbannad för att han fick "vara en jävla upp-passare" under den första veckan, han hade tagit ut semester för att hjälpa mig men nu är han förbannad för att han har fått slava på sin "semester"...vi har en dotter ihop som går på dagis och jag pluggar, JAG gör alltid allting annars som hämta/lämna på dagis, laga mat, tvätta, städa, hamdla, hittar på saker med lillan m.m o han klarar inte två veckor. Han tycker iofs att det är rätt att jag gör allt för jag är ju bara hemma och "slappar" på dagarna (pluggar på distans). Ialf jag var överlycklig av att kunna fixa mina tråkiga hängiga urammade bröst men nu känner jag mig bara ledsen, jag känner mig ful och äcklig för att jag har fake bröst, jag kan inte må sämre, hur kan man göra så här mot en människa man säger sig älska? Kan ju tillägga att min sexlust vart i botten nu sen op för 10 dagar sen, tjatar era pojkvänner på er? Min sambo sitter i andra rummet o kollar på porr medans jag ligger utanför och mår skit...känner mig kränkt och ledsen, vill inte att det ska ta slut för jag älskar han så mycket men jag kan inte vara glad över mina nya bröst för han gõr såhär.....

24

Sortera efter

Anonym användare

19 feb, 2011

Vilken skitstövel till sambo. Jag kan tänka mig att min man kommer knorra när han behöver sköta barn och hem en hel vecka och samtidigt passa upp på mig men då tänker jag fräsa ifrån att det kan han gott göra efter att jag varit gravid och fött tre barn! Jag har märkt att det funkar bättre om man är rak, tydlig och förbannad än ledsen och sårad när maken gör något dumt... Lycka till!

Gilla

Felicia

Kvinna ·

19 feb, 2011

Men herregud, din sambo borde vara glad för din skull!
För detta gjorde du för din skull och inte för hans så han har ingen rätt att säga så till dig.
Jag tycker inte att du ska känna dig ful och äcklig, för du förtjänar att känna dig fin utan att någon ska klanka ner på dig.
Att han tagit ut semester för din skulle och nu klagar är bara dumt, verkar som en snubbe med lite humörsvängningar?
Men du ska verkligen inte känna dig ful, det är ett stort steg att bara operera sig och om man har haft komplex över det hela är det klart som fan man är glad och vill andra att vara glad åt en med.
Tycker du borde prata med honom och säga att du känner såhär, för han ska inte få köra ner dig till botten.
Fy va jobbigt för dig, lider verkligen med dig.

Gilla

Anonym användare

19 feb, 2011

Tycker det e extremt taskigt av han att säga så! Det e ju hans dotter som du har fött som jag förmodar har bidragit till op med tanke på amningen?

Gilla

matilda89

Kvinna ·

19 feb, 2011

Vilken jävla skitstöveln runt ut sagt!

Klart han tycker det är jobbigt om du gör allting annars, men att han hånar dig och låter hans familj säga vad som helst är verkligen inte okej. Du får fan säga ifrån!!

1. Du har gjort detta för din skull - han ska stötta dig, och hjälpa dig.

2. Man behandlar verkligen inte någon man älskar på det sättet

3. Du måste säga ifrån, genast.

Gilla

Minanyatuttar

Kvinna ·

19 feb, 2011

vilken idiot!

skulle min kille säga/göra så mot mig hade jag blivit galen...

Undra om han säger samma sak sen när han vill "leka" med dom..!?

Gilla

optimus

Kvinna ·

19 feb, 2011

Fy Jennie vad ledsen jag blir när jag läser det här... Fattar inte heller hur man kan bete sig så?? Han borde ju finnas där för dig och stötta dig i det här... och sättet hans bror behandlar dig på är helt jävla oacceptabelt, speciellt inför hela hans familj.... Man är väl samma person oavsett vad brösten är gjorda av!!? Vilka jävla nötter... ✉️ Du ska vara nöjd, glad och stolt för du är så otroligt fin!!

Han är ju för fan pappa, varför inte bete sig som en för en gångs skull då?? Trött man blir när man läser sånt här... Stå på dig gumman!!

Gilla

Jennie33

Kvinna ·

19 feb, 2011

Tack för era svar! Jag håller med er om att jag borde säga ifrån men när jag gör det så blir det på någotvis bara en "struntsak", han sa att jag inte ska ta våra snack så allvarligt men det e ju lätt... visst man säger dumma saker när man är arg lr vad man nu är men vart går gränsen? Jag skiter i om han bara säger det för att han är "sexuelt frustrerad" lr what so ever, jag orkar bara inte höra det. Innan detta hände idag tittade jag mig i spegeln och tyckte att jag börjat få fin form o blev glad sen hände detta, jag fasade inför detta innan operationen och visst hade jag rätt. Om jag sätter ner foten och blir förbannad gör det ingen nytta för han blir minsann lika arg. Det är nästan skrattretande. Och ska sanningen fram så får jag skuldkänslor av att skriva detta här, som att jag vore taskig mot honom. Varför kan han inte tänka innan han öppnar munnen! Ibland säger han att det ska bli.kul när dom är färdigläkta mem ändå tar allt negativt över. Aja jag får försöka tänka positivt, han säger ju sånt här när han e sur men ändå. Tur att detta forumet finns så man kan skriva av sig lite ialf,.till sommaren ska jag ta mig fan njuta så in iii av mina boobs! Tack igen för era svar.
Gilla

Anonym användare

19 feb, 2011

tycker det låter som att han är lite väl bortskämd...

Du förtjänar mycket bättre än så,du gjorde det ju inte för att "synas" utan för att själv känna dig bekväm å fin igen efter ammning mm..

jag gör mina av samma orsak! hade min kille sagt någe sådant eller låtit sin familj bete sig så mot mig,jag hade lämnat honom direkt.. Skulle inte ta sån skit från en kille när det finns nån "bättre" å snällare där ute nånstans. Stå på dig tjejen..

Gilla

optimus

Kvinna ·

19 feb, 2011

Klart du ska njuta av dina bröst, de är sjukt snygga! Fattar bara varför han inte bara kan unna dig den här lyckan...

Gilla

Anonym användare

19 feb, 2011

Meeen gud! Släng ut fanskapet så kan man ju för fan inte bete sej! 

skit i han det finns tusen andra där ute som kommer älska dej & dina nya tuttar =) 

det är din kropp o du gör vad du vill med den, det är du som ska älska dej själv! 

Gilla

lajsa123

Kvinna ·

19 feb, 2011

blir ledsen av att läsa detta. du ska inte stå ut med detta. :/

min kille passade upp på mig utan gnäll, hade redan sagt innan op att om han gnäller blir jag lack haha! så han skötte sig. :)

Gilla

Anonym användare

20 feb, 2011

Usch, din man och hans bror låter som riktiga översittartyper!! Jag hade aldrig accepterat det där om jag vore dig, och hade min man gjort så hade jag bett honom dra åt helvete. Så beter man sig inte!

Gilla

Anonym användare

20 feb, 2011

Fy vad tråkigt att läsa! Det låter som att han är osäker på vad bröstförstoringen innebär, kanske att du blir för snygg så han känner sig hotad att få konkurrens av andra killar, att han inte känner igen dig.. dessutom inte nu när du inte kan ta hand om hem, barn osv som du alltid gjort, han kanske drar för stora växlar av det och tror att det här är ert "nya" liv.. Men vad han än KÄNNER så har han ingen rätt att bete sig så illa mot dig, det är respektlöst och elakt och ingen vinner på det.. Snarare bidrar ju HAN till att även hans familj får hans attityd om han visar att det är ok, de kankse får för sig att hans sätt är accepterat av dig och går längre därför.

Oavsett - sätt dig ner och förklara att det är riktigt elakt. Att du tycker om honom, älskar honom, och blir förskräckt när det visar sig att han inte är den fina killen med support som du trodde när du skaffade barn med honom. Du har gett honom det finaste i hans liv, hans barn och en framtid med dig, och han kan inte unna dig att göra något som du känner att du verkligen vill? Och mår bra över, så då ska han få dig att må dåligt över det? Det är väl lika mkt pengar oavsett, och nu när de sitter där är det väl verkligen heldumt att hålla på så där barnsligt.. Hur ska du kunna njuta av dem tillsammans m honom sen, har han tänkt på vad han gör mot ert sexliv?

Att ha sex fast man inte vill/orkar (vilket ju är naturligt efter en op, förlossning el vad som helst!) dödar ju sexlusten, han får tänka lite längre än näsan räcker och respektera och uppskatta att du är ärlig med detta och inte har sex utan lust vilket kan leda att du tröttnar totalt. Att han har en vettig tjej som inte fejkar, utan när du vill ha honom - då kan han vara säkert på att du vill ha honom..

Är det här ett vanligt beteende hos honom är det bara att beklaga, är det ngt tillfälligt nu iom hans osäkerhet kring bröstoperationen tycker jag att ni verkligen pratar ut. För det här är inte ok ngnstans, han kan inte vara stolt över sitt beteende och jag tror inte det där är den man han vill vara. Finns inget manligt i att vara utan stake och mobba sin fru, det måste sluta och du ska bannemig njuta av dina HETA bröst! Tillåt dig att göra det, tänk höga tankar om dig själv och låt dig inte luras och dras med av hans osäkerhet.

Styrkekram, hoppas ni kommer ur detta!!

Gilla

Mrs V

Kvinna ·

20 feb, 2011

Jag vet inte.. jag vet inte vad jag kan säga utan att låta oförståeende, för en del av mig är det men handen på hjärtat. dels fattar jag inte hur en människa kan bete sig som han gör.

Hur kan man trycka ner den man så kallat älskar? Älskar man någon mår man dåligt om den mår dålgit så att trycka ner sin älskade resulterar i att man själv inte mår bra. Men på honom verkar det som han istället får motsatt effekt.. en översittare helt enkelt.

Och jag vet att kvinnor i din sits tänker, oavsett om jag säger "lämna skitstöveln" tänker att ni har barn ihop osv. Men hade jag haft barn med en sådan människa så hade jag gjort allt i min makt för att skydda dem och för skydda dem måste deras mamma med skyddas.

Det är aldrig okej, det är aldrig godtagbart att behöver stå ut med sådant för man har barn och en person som inte ens tar ansvar för sina handlingar, en som skyller ifrån sig på "sexuellt frustrerad" är en person som inte tycker han gör fel. Och tycker han inte att han gör fel tycker han ju att hans beteende är okej. Att få dig att må så.

Och du kan aldrig styra över en annan människan val eller tänkande.. den enda du kan styra över är sig själv. Vad är okej för dig, vad vill du ha i ditt liv (och dina barns)? Det är DU som gör valet och det säger jag inte som fördömande för du är i sitsen du är i utan som en bra sak.. du har makten att välja själv vad du ska ha i ditt liv, vad du är värd. Finns ingen annan som bestämmer det oavsett hur dem själva är som personer!

Gilla

Hallontossing

Kvinna ·

20 feb, 2011

Oj.... Du jag tycker inte detta verkar vara en kärleksfull relation. Älskar du din sambo? Och älskar han dig?

Kram

Gilla

Sjörövare

Kvinna ·

20 feb, 2011

Skulle min sambo säga så till mig o göra narr av mig så hade jag fotat ut henne.
Det är VERKLIGEN inte okej. Sånt ska du inte stå ut med. OM din sambo älskat dig så hade han tagit hand om dig också.
Det verkar som ni har probelm i förhållandet och inte "bara" operationen som gjort det såhär. Tyvärr :/

Gilla

Anonym användare

20 feb, 2011

Prata om det med honom, förklara var dina gränser går...vad som sårar dig och att du behöver hans stöd för att må bra. Killar behöver tydliga förklaringar hehe... Endera är han välddigt okänslig eller så förstår han inte att han sårar dig. Ta reda på vilket tycker jag och berätta hur du vill bli behandlad!

Ibland är killar jävligt korkade!! Styrkekram Norrland

Gilla

missdivine

Kvinna ·

20 feb, 2011

men fyfan.. idoit.. hade min kille sagt sådär hade han fått en rak höger så det heter duga!

sätt han på plats, du förtjänar verkligen bättre!

Gilla

Anonym användare

21 feb, 2011

Så omoget av han jag tror han är osäker på sig själv,du har ju gjort en förbättring på din kropp och då kan dom bli osäkra och vilja klanka ner på hur brösten ser ut just för att han är rädd att du ska hitta någon annan.Låter iallafall som han har blivit mycket osäker och det är en vanlig reaktion för oftast tänker dom just så som jag skrev:Tänk om hon kommer hitta någon annan nu.Prata med honom om hans beteende och reaktion över denna operation i mina öron låter han väldigt omogen och väldigt osäker person.Och just med att han inte försvarade dig när hans knäppa bror tror han kan vräka ur vad som helst,så stärkte bara det hans självförtroende att någon annan kunde säga något taskigt till dig för en osäker person vill gärna att andra och han själv då ska få dig att känna dig ful och osäker så att han vet var han har dig,förstår du,psykologiskt nedvärderar han dig. Du är en duktig fin människa försök prata med honom (om det nu går) hur du känner över hans uppförande gentemot dig,du ska inte behöva ta sådana barnsligheter från honom och han måste ju kunna hjälpa till dom 2 veckor han är hemma,men oftast är män lata just med den biten att ta ansvar när det gäller barn.Jag själv fick hjälpa till med mina 4 småttingar,men om jag verkligen behövde vila då fick jag det och så ska det vara för dig oxå.Jag hoppas allt löser sig för dig!!!Stor kram

Gilla

Anonym användare

21 feb, 2011

Vilken skit till kille! Du är värd bättre! Ens kille ska stötta en och inte göra narr av en. Fy vad ledsen jag blir för din skull när man läser sådant här.Han verkar ha otroligt dåligt självförtroende och är kanske rädd att du ska lämna honom. En del killar tror ju att man gör brösten för att få uppmärksamhet från fler killar, så det kan vara att han är osäker och visar det på ett så fruktansvärt dåligt sätt. Du får prata med honom för så kan du inte ha det, då har du det bättre utan honom och kan hitta en som stöttar dig och är glad för din skull. Risken finns att det blir värre och värre om du inte gör något.

Kramar

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem