Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Tirretirr profilbild

Tirretirr

Kvinna ·

20 nov, 2018

Kan inte stå pga smärta i ärret

Bröstförstoring

Hej på er, Nu har det snart gått två veckor sedan min bröstförstoring. Allt kändes bra tills igår eftermiddag, då fick jag så ont i ena ärret under bröstet så att jag fick halvligga resten av dagen. Ringde kliniken och dom sa att det var inte så konstigt eftersom dom sytt mycket och förankrat bröstmuskeln osv. Idag skulle jag varit tillbaka på jobbet men jag kan inte ens ta fram frukost. Ligger jag still så känns det ingenting men så fort jag reser på mig så gör det så himla ont. Mådde så dåligt av de andra medicinerna så jag äter bara Alvedon. Är det någon annan som fått så ont igen här efter såpass lång tid?

3

Sortera efter

libra

Kvinna ·

20 nov, 2018

Åh, vad jobbigt det låter, förstår om du blir orolig :/ Har tyvärr inga erfarenheter av liknande, men tycker det är bra att du ringde kliniken och rådfrågade. Sa dom nånting om hur länge det kan fortsätta vara så? Om det fortsätter så kanske det ändå kan vara bra att åka dit så dom får kolla på det? Personligen tycker jag att jag knappt kände nånting i mina ärr efter två veckor, möjligen att det kliade lite. Tyvärr gick delar av ärren upp lite första gången jag själv bytte tejp efter op (i lördags), så nu får jag äta antibiotika för att hjälpa läkningsprocessen. Jag håller tummarna för att smärtan går över snart för dig <3
Gilla

Maj95

Kvinna ·

20 nov, 2018

På vådrcentralen sa dom till mig en gång att ärrvävnad är som svagast efter två till tre veckor i läkningsfasen. Har för mig att det hade något att göra med att vävnaden är så tunn och skör just då.
Gilla

Tirretirr

Kvinna ·

20 nov, 2018

Tack tjejer för era svar! Jag ringer kliniken i eftermiddag igen om det inte blir bättre! Ska byta tejp imorgon men om det gör så ont så väntar jag nog någon dag till.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem