Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
lovalie profilbild

lovalie

Kvinna ·

02 feb, 2015

Kan ja fortfarande ändra mig ang storlek?

Andra bröstoperationer

Jag opererar mig om två dagar och är sjukt taggad men...Ja bara velar mellan storlekarna. När ja var där bestämde ja mig för 350. Men började sen fundera på att höja till 375. Men nu har jag suttit och kollat på bilder och insåg ganska snabbt att 375 inte alls är så stort!

Jag ska även göra ett bröstlyft och enligt min läkare så kommer han ta bort nästintill allt. Jag har storlek 75 D just nu. 

Hur fasiken ska ja kunna välja en bra storlek? ja vill ha samma st på tuttarna som ja hade innan ja skaffade barn. Alltså en fyllig D

Hjälp mig ni där ute hur lyckades ni välja ni som hade det svårt. 

Och kan man ändra sig äns? när man kommer inför op?

Ha det gött all🙂

7

Sortera efter

Superc

Kvinna ·

02 feb, 2015

Jag hade exakt samma problem! Jag velade mellan 350 och 375 typ 1,5 månad innan op! Gjorde allt i min makt för att kunna ta reda på vad som skulle passa mig bäst. Jag mailade massor erfarna tjejer och ställde frågor, googlade bilder, kollade runt här på forumet, pratade med nära och kära, läste bröstbloggar etc. Och alla rekommenderade mig att gå på de större alternativet pga att en viss % försvinner vid bakomplacering och för att många sa till mig att man vänjer sig fort och vill ha större, så samma dag som min op (för 4 dagar sen) bestämde jag mig för 375cc, ca 15 min innan jag skulle rullas in! Så tror inte det är några problem om du skulle ändra dig samma dag :) Nu hade ju jag 75 b/c innan op, så lite mindre än dig! Så det är svårt att säga vad som skulle passa eftersom alla har olika förutsättningar/utgångslägen, men skulle jag vara du och vela mellan 350 och 375 så skulle de lätt bli de större alternativet! Lycka till 😀

Gilla

Darkness

Kvinna ·

02 feb, 2015

Jag kunde inte ändra storlek om det var 2 veckor eller kortare tid kvar innan op-datumet pga att dom beställde implantaten. Men det är ju olika från klinik till klinik. Har läst jättemånga trådar där folk valt en annan storlek just på op-dagen så de flesta ställena verkar ha den möjligheten :) Om jag var du skulle jag ta det större alternativet, det är sån liten skillnad så troligtvis kommer det inte ens märkas. Och väldigt många ångrar sig efteråt, att dom inte tagit lite större.

Ring och hör med kliniken. Lycka till!

Gilla

MissMc

Kvinna ·

02 feb, 2015

På min förra op. ändrade jag mig från 350 till 380 på op. dagen. Men hade haft en dialog med kirurgen innan så han hade båda hemma. Denna gången bad jag om att få prova 550 innan op. Men fick då beskedet att som ovanstående, bestämma mig senast 2 veckor innan op. Kommer köra på 580 som jag vid utprovningen tyckte blev bra :)
Gilla

lovalie

Kvinna ·

02 feb, 2015

Tack för era gulliga svar
Gilla

lovalie

Kvinna ·

02 feb, 2015

För står inte varför bara halva min text kommer med när ja skriver?
Gilla

Anonym användare

Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

9April

Man ·

02 feb, 2015

Håller med jen6, det är ingen skillnad på de storlekarna. Ska man kunna jämföra får det skilja 50-100 cc.
Gilla

lovalie

Kvinna ·

05 feb, 2015

ja märkte det, ja valde 375 och känner kanske nu att ja borde ha valt 400, men men nu är det gjort och ja tycker dom är skit fina iaf :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem