
operation
Kvinna ·
Kan man bleka tandfasader?
Som rubriken lyder.
Om man tex sätter dit två tandfasader framtill i överkäken, vad händer då om man en dag vill bleka alla tänder i munnen? Bleks tandfasaderna då också?
Sortera efter

vende
Kvinna ·
Är också intresserad av att veta det. Kommer troligtvis i framtiden få tandfasader (har ett par halva tänder där "fyllningen" är helt fel färg).
Undrar även om någon här fått tandfasader "på försäkringen"? Min tandläkare sa att det skulle bli gratis såvida jag anmält händelsen när det skedde. Även nu när man betalar för tandläkarn. Känns dock lite tveksamt att det faktiskt stämmer. Dom orkade kanske bara inte fixa till "färgen" på mina fyllningar (som de lovat mig då de tom bett om ursäkt då de hade brottom och slarvade).
Sen undrar jag med ni som har fasader om det är något ni rekommenderar? Vad är dåligt, vad är bra?
(Hoppas det är OK att jag lånade tråden lite)
Gilla

arr
Kvinna ·
Nej, man kan inte bleka skalfasaderna. Jag valde att bleka tänderna innan jag satte in fasader :)
Gilla

Agusta
Kvinna ·
Precis som Arr skriver kan man inte bleka fasaderna, så blek innan så färgen blir som man vill ha innan man sätter fasader.
Gilla

Hejjess
Kvinna ·
Detta gäller även för fyllningar. Så har man tillexempel lagat framsidan av en tand så tar inte blekningen på lagningen. Man får då byta ut fyllningen till en ljusare om man stör sig på att det blir en fläck. Hur tydligt det blir beror ju på hur många nyanser man lyckas bleka.
Gilla