Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Aifo

Aifo

Kvinna ·

Kan någon förklara hur brösten kan se stora ut i kläder men små utan??

Bröstförstoring

Jag har implantat på 160cc (140g) låg profil. Ja, de ser så små ut som man kan förvänta sig. Men saken är den att i kläder känner jag att jag trivs väldigt bra med storleken. Det var precis den lilla ökningen jag ville ha, bara så att kläderna inte hänger rakt ner. Trivs även bra med brösten i bikinis och bh. MEN i löst sittande t.ex. stickade tröjor ser det konstigt nog ut som jag har väldigt stora bröst. Särskilt om jag sträcker på mig, så när jag har såna tröjor kommer jag på mig själv att jag kutar lite med ryggen för att det inte ska synas så mycket. Eller... det är nästan så att jag ser tjock ut i lösa tröjor. Så synd, för jag älskar att ha stora gosiga, stickade tröjor. Och har aldrig känt så innan. I toppar som sitter åt, ser det dock jättebra ut. Nätt, liksom.

Nu är det så att jag ändå funderar på att gå upp en storlek till hösten, till 220cc. För när jag inte har kläder tycker jag att brösten är lite för små, och inget put liksom. Från sidan, i profil är de ok. Men framifrån ser det platt ut. Jag kommer därför öka projektionen något. Samtidigt är jag livrädd för att det kommer att se ännu större ut i kläder. HUR kan så små bröst som jag har se så stora ut i vissa kläder? Vad ska jag tänka på vid val av nya implantat? Kan det hjälpa om jag minskar på bredden? Fast jag vill ju inte heller ha större mellanrum än jag har nu... Hrm, kliar mig i huvudet!

7

Sortera efter

nannin

nannin

Kvinna ·

Storleksblind åt andra hållet;) Kan det vara så att du forfarande är ovan vid att ha bröst. Bröst ser ju olika ut i olika vinklar, kläder, färger osv. Så är det ju. Om du är orolig är det kanske bättre att avvakta ett tag med en till op.
Gilla
CEH

CEH

Kvinna ·

Jag tror tyvärr inte att du kan påverka känslan av att känna dig "stor" i vissa kläder beroende på val av implantat. Personligen så kände jag ju att det var just putet som gjorde att det kändes för stort. Jag tror att det är just det som gör att man tycker att kläderna sitter så långt ut från kropen, ser lixom lite ut som gravidplagg, man får inte fram de smala partierna på sin figur eftersom kläderna svävar utanpå :P Haha, Hoppas du förstår hur jag menar ;)

Jag tycker ju att dina är kanonfina, men jag förstår vad du menar med storleken, kanske kan du fylla både lite på bredd och put? För visst hade du exakt samma mått på implantatet som på din bröstbredd? Då finns det säkert lite marginal att gå upp lite i bredd oxå. :) Men med mer bredd kommer ju även mer sideboobs. Jag kan ibland tycka att jag kunde haft lite bredare implantat för att de skulle sitta liiite tajtare, men då skulle de ju även gå ut mer på sidorna, och det vill jag inte och även blivit större i förhållande till min längd om du tänker, eftersom de blir större åt alla håll. Vill att min bröstkorg ska synas och fortfarande vara "basen" på min överkropp så att just det nätta på kroppen framhävs.

Lycka till Aifo! Tror det kommer bli kanon vad du än bestämmer dig för, o den där känslan i stora kläder, den får du nog bara acceptera om du vill ha lite fylligare lökar ;)

Kram på dig!

Gilla
LillSofy

LillSofy

Kvinna ·

Oj så olika det kan vara. Jag har 325 cc och tycker de är små i kläder💡

Det har inte med att göra att du har nån särskild bh under de stora tröjorna då? När jag var platt och hade bh under en stickad tröja såg jag ut ungefär som jag gör nu utan bh.. För med typ en slät bralette borde det inte bli särskilt putigt❤️

Gilla
Jenascia

Jenascia

Kvinna ·

Jag har faktiskt samma problem som du. Har inte opererat mig än men har ungefär 300 i egen vävnad och när jag vill vara lite extra fin på typ krogen och tar på mig något tight så försvinner brösten typ, men om jag ska hem till mormor i stickad tröja så ser jag också ut att ha ganska stora bröst och ser typ stor ut. Jävligt tråkigt! Vet faktiskt inte alls vad det beror på, såg att någon här skrev att det kanske rörde sig om vilken BH man hade under. Jag brukar för det mesta ha någon halv push up bh, både på krogen och hemma. Om jag har en tigthare polotröja på mig ser jag förjääävlig ut, ser ut som brösten börjar nere vid midjan och ser jätteputigt och konstigt ut. Min sambo brukar skämta och säga att jag har "skyltdocke-pattar". Förstår att du är fundersam på om du ska göra större, men du är ju lång och så även om du personligen tycker att dina bröst ser stora ut är det säkert ingen annan som kommer tycka att det ser ontaurligt ut. Tror lätt att du kan fylla på lite cc och gå upp någon profil utan att det skulle se lustigt ut :)

Gilla
starlie

starlie

Kvinna ·

Känner igen mig i känslan. Jag kände mig bra mycket "nättare" förut, utan kläder känns det okej men i vissa kläder känner jag mig väldigt stor. Har gett bort alla "a-linjeformade" tröjor eftersom det ser ut som att jag har en stor mage då som jag inte har. Använder heller inte vadderade underkläder då jag tycker de ser för stora ut under kläderna då.

Dock tänker jag att det kanske går över? De har ju varit ganska opraktiska hittills då de varit hårda, gjort ont och jag är ovan. När de börjar kännas som mer som en del av mig kanske det känns bättre. Jag har ju inte speciellt stora bröst egentligen.

Gilla
hejsanhoppsam

hejsanhoppsam

Kvinna ·

Hm, känner tvärtom att i bh ser de fylliga och stora ut men känns smått i kläder! Vad olika det kan vara! Att helt plötsligt få bröst gör ju att kläderna innan passar olika. Har linnen sedan jag hade A kupa som inte alls passar mig lika " fint" längre trots att jag fått den fyllighet jag önskar. Tror helt enkelt att man får ut och testa lite nya överdelar/kläder och inte bara nya bh köp efter en op! :D Kroppen förändras ju på hela överdelen! Tror inte du ser tjock ut men ovant hur tröjan "faller" på dig! Försök testa lite i affären kanske du finner en anna typ av baggy tröja som passar! :)
Gilla
Aifo

Aifo

Kvinna ·

Haha, vad skönt att jag inte är helt ensam om den här känslan. Ja, det känns precis så CEH, som att större tröjor sitter långt ut från kroppen! Starlie, jag upplever samma sak i A-linjeformade kläder.

Skulle så gärna vilja ha implantat som inte ser så platta ut framifrån och funderar på Motiva mini. De är ju också låg profil, men har 7mm mer put än de jag har nu. Om jag ska försöka sätta fingret på vad det är som ger känslan att det känns stort i vissa kläder, så är det att brösten liksom börjar högt upp. Om jag trycker in med handen och plattar till allra högst upp, typ som ett bröstband gör, så försvinner den känslan. Antar att jag alltså är ute efter mer skidbacke. Då hade jag nog kunnat ha en storlek större utan att det hade känts konstigt. Men det är väl svårt att få om man inte väljer anatomiska. CEH, jag är rädd för att välja bredare för då kanske de kommer ännu lite högre upp. Nåja, jag ska boka tid för konsultation i sommar så får jag se vad de säger. Det kanske är så också att Motiva är mjukare än de Allergan-implantat jag har idag, och att jag kan få lite mer skidbacke om jag byter.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem