LipziL
Man ·
24 apr, 2010
Kan ni beskriva hur smärtan ska kännas?
Bröstförstoring3 dygn gamla, har jäkligt ont i bröstkorgen och ryggen. Men hur ska känslan kännas vid ärren och implantaten?
För mig känns det som om någon drar ner implantaten lite och ilar liksom på sidan, som tandvärk fast i brösten typ. normalt?
Sortera efter
plys
Kvinna ·
24 apr, 2010
0 Gilla
MissTake
Man ·
24 apr, 2010
Att det värker o stränar får man räkna med. Jag har haft ont i bröstbenet och direkt efter uppvaket var det där smärtan var som värst.
Efter 4-5 dagar så gör det inte direkt ont, det är ömt men jag behöver inga smärtstilllande. Ibland kan det komma en smärtimpuls i nåt av bröstet som ökar och avtar ganska snabbt. Detta läste jag är väldigt vanligt.
Jag känner igen känslorna i mina tuttar som det var när jag ammade, plötsligt blir brösten hårda och det känns som varje liten cell/muskel drar ihop sig. Det går över.
De första dagarna pirrade det i boobsen. Också vanligt enl. svar jag fick här.
Tror smärtan är väldigt individuell.
0 Gilla
LipziL
Man ·
24 apr, 2010
skönt att läsa era svar :) Hoppas smärtan går över snart då
0 Gilla
msisland
Kvinna ·
24 apr, 2010
för mig kändes det som extrem träningsvärk dom första 3 dagarna.
Idag (4dagar sen op) har jag kunnat sova hela natten, inte alls ont som innan. Däremot kommer de tillfälliga smärtor i brösten då och då.
Ärren har också börjat svida lite idag, men annars känns det som vanligt.
0 Gilla
MissTake
Man ·
24 apr, 2010
Mina ärr kliar.........
0 Gilla
Anonym användare
24 apr, 2010
0 Gilla
Anonym användare
24 apr, 2010
Mina ärr kliar.........
De e bra att de kliar. De betyder att de läker 🙂
0 Gilla
MissTake
Man ·
24 apr, 2010
Mina ärr kliar.........
De e bra att de kliar. De betyder att de läker 🙂
Ja jag vet....samma som när man har tatuerat sig...kliar så förbenat o man får bara försöka stå ut :)
0 Gilla
Anonym användare
24 apr, 2010
PÅtal om ärr, mina är 3 dagar gamla. Har svidit som sjutton på ena ärret efter at ja duschat, tittade efter idag och såg att det blödde lite från ärret, inte mycket alls men det är därför det svider som eld.. Ska jag låta det vara eller tejpa om eller lufta???
Usch blir helt nervös..
0 Gilla
MissTake
Man ·
24 apr, 2010
Hm....tror inte du ska pilla i det. Låt tejpen sitta. Har du inget journummer?. Det fick jag med mig så jag kunde ringa och rådgöra med sköterska från kliniken.
0 Gilla
Anonym användare
24 apr, 2010
Till caligirl: Det blödde oxå från mitt ena ärr men jag lät det vara lossnar tejpen så tejpa bara över med ny tejp på den gamla! Och dom första dagarna kan det svida och bränna men det är oxå normalt!Jag bytar inte min tejp så ofta utan bara när det håller på att lossna av sig själv! Var inte och pilla för mycket kroppen sköter det mesta själv det läker jättebra på mig för att jag låter ärren vara och när jag väl behöver byta så passar jag även på att lufta i några timmar innan jag sätter på ny tejp!Jag har op:ats så många gånger så jag vet hur man tar hand om ärr!Kram
0 Gilla
Anonym användare
24 apr, 2010
Jag upplevde inte smärtan som intensiv direkt utan jag har mer haft ont av den där bh:n man får från citadell den är ju bara för jävlig! Tuttarna är 12 dagar och det ända jag märker av just nu är att jag fortfarande inte kan lyfta min minste pojke på 9 mån. Mannen börjar jobba på måndag hur ska detta gå undrar jag?Musklerna vill inte riktigt än så det är inte pga av smärta utan musklerna greppar tag om jag ska bära något! Tyvärr kan gubben min inte vara hemma mer för då försvinner all hans semester och det går ju inte för sig! Ja ja det löser sig säkert på något vis!Kramiz
0 Gilla
plys
Kvinna ·
24 apr, 2010
Hej.
Ville bare høre hvor meget du strammer brystbåndet til? Synes det er svært, nu hævelsen har fortaget sig lidt, hvor stramt det skal være...
Plys
0 Gilla
Hej.
Jeg blev opereret for 12 dage siden.
Jeg havde samme smerte. En hivende og lidt brændende smerte. Tror det er ganske normalt, så længe du ikke får feber eller rødme, kan du være rolig.
Efter 5. dagen blev det meget bedre :)
Plys