Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Sosexymama

Sosexymama

Kvinna ·

Kan social styrelsen kolla upp utländska läkare

Andra bröstoperationer

Tänkte åka till nått av Baltikum länderna O göra en bröstförstorning ska ha en konsultation den 16 nov har för mig att han är Godkänd kirurg i sverige o några till länder. Kan man ringa socialstyrelsen o kolla upp han då ?

9

Sortera efter

Sosexymama

Sosexymama

Kvinna ·

Här är en länk till dom iaf så vad tror ni kraam ? http://www.nordesthetics.com/sv
Gilla
Bad_xx

Bad_xx

Kvinna ·

Är dyrare att åka dit ner för en op än här i sverige. tillkommer ju ändå ca 6000kr extra för hotell och resa. Sen så måste du ju tillbaka för återbesök och då kostar det med pengar. Funderade där först också innan jag valde gbg för billigare pris..
Gilla
Sosexymama

Sosexymama

Kvinna ·

Kostar 3000 tur retur med hotell en vecka så 28000 tusen blir det :)
Gilla
Bad_xx

Bad_xx

Kvinna ·

Hur gör du med återbesök och om du får komplikationer? Vad gäller? Vem betalar för vad mm.. sen är det ju lägsta pris dom har skrivit..
Gilla
Sosexymama

Sosexymama

Kvinna ·

Det vet jag inte kirurgerna ska komma till sthlm den 16 nov så får diskutera priser då :)
Gilla
sockerpullan

sockerpullan

Kvinna ·

Tycker du ska tänka efter både 1 och 2 gånger om det verkligen är värt att operera sig utomlands. Vad händer om det blir komplikationer? Står kliniken för det? Kan du få intyg för det? Vet inte hur säkerhet och utbildning skiller sig mot Sverige. Men jag läste om en tjej som opat sig i polen, blev fel under narkosen, och blev svårt hjänskadad. SJÄLVKLART blir det inte så för alla, och det har även dött tjejer under narkos i Svergie. Men utifrån mig själv skulle jag aldrig våga opa mig utomlands, förutom i USA då :)
Gilla
Sosexymama

Sosexymama

Kvinna ·

ja det klart om jag ska opas i nån stans i baltikum så ska jag givetvis få allt nerskrivet på papper med vittnen osv o kolla upp vad som gäller men med tanke på att han är licsenserad inom plastikkirugi i sverige så tänkte jag kolla om nån vet om man kan kolla upp han i svenka systemt , nån som vet ?:) ...
sen tror jag media smutskastar väldigt mycket. olyckor händer över allt o med tanke på att han är licsenserad i sverige så tror jag inte att han oseriös men som sagt klart jag ska kolla upp han o narkosläkaren . kollade på tyra banks för några dar sen finns hur många oseriösa kirurger som helst i usa med. men som sagt man måste alltid kolla upp oavsett vilket land man nu väljer o opas i ... :))
Gilla
bröstkorregering

bröstkorregering

Kvinna ·

USA? Vad skiljer det sig med de andra länderna?
Gilla
sockerpullan

sockerpullan

Kvinna ·

Usch förlåt, vad negativ jag lät. Det går att kolla upp kirurger, google är din vän :) tog 2 sek att hitta detta! https://plastikoperationsforum.se/plastikoperationer-plastikkirurgi-forum/ovrigt/plastikkirurgi-allmant/hur-kolla-upp-anmalningar http://www.qvinna.info/pages/?ID=166&fcId=28 Hoppas det kan hjälpa dig. Ang USA tar jag tillbaka det, skulle inte vilja göra det där heller. Lite lång restid om det skulle bli komplikationer.. Tänkte mest på att (vad jag hört!!) har dom rätt hårda krav? Men, jag ska inte yttra mig om det. För jag vet ju faktiskt inte :) Återkommer till diskussion när jag är mer påläst ;) Självklart finns det duktiga kirurger överallt i världen! Så länge det känns rätt, så go for it. Kramis!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem