Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Hjärtat3

Hjärtat3

Kvinna ·

Kan viktnedgång förstöra resultatet? Erfarenheter?

Bröstförstoring

Jag kämpar nu med de sista 5 bebiskilona och hoppas jag blivit av med dem innan min operation i mars. Men jag funderar på om jag INTE lyckas, kan resultatet av min operation påverkas av dessa 5 kg om jag går ner efter? 5 kg kan verka futtigt, men jag är ju ganska kort så på mig gör det del.

Finns det nån här med erfarenhet av viktnedgång efter operationen och hur/om brösten påverkades?

2

Sortera efter

Ophelia

Ophelia

Kvinna ·

5 kilo hit och dit fördelat över kroppen gör ingen skillnad. Börjar vi prata 15-20 kilo kan du få lös hud och brösten börjar hänga. Bäst är ju alltid att vara viktstabil innan operationen. 5 kilo är ju inga större problem att gå ned på en månad om man har något roligt i sikte :-)
Gilla
bellle

bellle

Kvinna ·

Följer! Jag har själv just lyckats komma ner i min normalvikt före graviditeten och ska opereras nu på fredagen. Men vill gärna gå ner 3 kg till sommaren när vi ska gifta oss. Det låter löjligt lite, men jag är också kort så 3 kg kommer nog att synas på mig. Är rädd att det ska påverka brösten, fast jag innerst inne vet att det lilla inte gör det :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem