Silicon dream
Man ·
08 feb, 2013
Känns så jäkla hopplöst alltihopa
BröstförstoringVet inte hur jag ska förklara allt men det känns så satans jäkla hopplöst allt och jag behöver få ur mig allt så förlåt att jag gnäller i detta inlägg.
Jag har blivit helt besatt av detta med mina bröst, jag känner att jag mår så dåligt över mina fula hemsla bröst och jag vågar inte ens visa mina bröst längre och dejta. Jag har nu träffat en kille som så gärna vill träffas men jag vågar inte för jag vill inte visa mig naken inför honom enbart för att brösten är så jäkla fula hängiga och olika stora.
Har velat fixa större bröst sedan jag var runt 18 år och funderade på att göra det då men var för feg för det. Nu är jag 38, blir 39 i år och brösten ser ut som jag skulle befinna mig i tonåren fortfarande. Har så fin kropp annars men brösten förstör allting.
Har ingen möjlighet att förstora brösten förrän jag samlat ihop alla dessa tusenlappar och en operation på Proforma kostar minst 34000 kr och vill jag ha coh 2 som jag nog vill ha måste jag punga ut ytterligare 3000 kr och vill jag även ha kapselförsäkring måste jag spara ihop 40 000 kr och jag har då ingen som helst möjlighet att spara mer än 1000 kr per månad, det innebär att mitt liv ska se ut såhär i över 3 år till tills jag är 42 år typ. Har ingen möjlighet att låna pengar och ingen som kan låna av eller ha som medlåntagare. Vet inte ens mina förutsättningar för att kunna få snygga bröst och om jag kanske måste lyfta också och då spara ihop ännu mer pengar. Känns bara som inte står ut att spara ihop alla dessa pengar för nåt som ligger så jäkla långt fram i tiden.
För mig skulle det kännas bättre att fixa tuttarna och sitta och betala av på ett lån resten av livet om så skulle behövas för då kan jag iaf försöka hitta en partner som jag inte vågar nu.
Det låter säkert skitytligt detta men såhär känner jag.
Jag ser helt jäkla missbildad ut med dessa bröst.
Sortera efter
LittleStar
Kvinna ·
11 feb, 2013
shiela81 skrev:
Hoppas du inte missförstår mig nu, skriver inte för att vara elak eller förstöra dina förhoppningar. Men snälla du om inte för din egen skull så för dina barn, kolla upp vad som gäller angående din rätt till försörjningsstöd om du nu skulle lyckas få ett lån. Enligt min erfarenhet och vad jag vet så kommer ditt ekonomiska stöd bli indraget i så fall i motsvarande tid som enligt beräkningar efter normen du skulle kunnat försörjt dig och dina barn för dom pengarna. Så var försiktig så du inte sätter dig och dina barn i en svårare situation än du redan befinner dig i. Oavsett vad jag el ngn annan tycker och säger angående dig el ditt sätt att hantera ditt liv och dina värderingar så är det bara du som ska leva ditt liv och du väljer själv hur och vad som är värt att fokusera på. Men det låter som att du har så mycket att vara glad över. Om du kunde använda den styrkan och energi du lägger på att försöka förbättra brösten och istället försöka använda den till att se allt du har nu. Jag vet ju inte men antar eftersom du arbetstränar kommit långt om du kommit upp dig så pass du kan göra det nu, vilket är fantastiskt och är bevis på att du kan ta dig ur svåra motgångar. Du har lyckats gå ner i vikt, vilket många kämpar med hela sitt liv. Du har gett liv till fyra personer och oavsett vem du är el hur du ser på dig själv så är du det viktigaste i deras liv i många år. Antagligen hela deras liv för du vet hur ont det gör att bli sviken av sin mamma. Många får aldrig uppleva den lyckan du har möjlighet till om du bara försöker se den. Försök tänk på det när det är tungt och jämför dig inte med dom som har det bättre ställlt än du, för du har så mycket och blir blind för det när du tittar på vad andra har istället. Tycker bara att det är så sorgligt att läsa hur du upplever livet och andras beteenden mot dig just nu. Den som förlorar mest är du om du inte kan ändra hur du ser på dig, ditt liv och andras beteende mot dig. Hoppas verkligen du kan se att jag absolut inte menar ngt illa och att du får ordning på dig och ditt liv så du kan göra det du vill. Men försök att visa andra den respekt dom visar dig och tänk på att dina ord kan göra lika ont på andra som deras kan göra på dig. Och kolla upp vad som gäller angående lån och bidrag innan du gör ngt du kanske kommer ångra längre fram.Word! fan vad bra skrivet!
Gilla
Malin88
Kvinna ·
11 feb, 2013
Jag vet inte hur stor skillnaden blir av coh 1 och coh 2. Men du får säkert känna på dom på konsultationen. Annars är allergan ett bra alternativ. Jag är jättenöjd med dom o de håller formen.
Men mjukheten påverkar inte hänget, bara att det lättare blir mer fyllnad nertill. Men om du väljer stora implantat får du fyllnad över hela bröstet oavsett.
Tror heller inte den bröstbredden stämmer. Bättre o vänta tills kirurgen mätt o sen utgå från det.
Gilla
Oodi
Kvinna ·
11 feb, 2013
happyjenniegbg skrev:
Ja letar inte gräl de ja säger e att detta va den enda tråden ja läst på hela forumet som e gnäll ifrån en människa och jätte otacksam när folk verkligen lägger ner sin tid på dig o vill hjälpa dig!Äsch!! Finns massor med gnälliga trådar. Har läst hela tråden tror jag och jag kan ge dig TS raka svar. För det första är det ingenting, vad jag kan se, som är fult med dina bröst. Men okej, du vill förstora dom så då betalar du antingen genom att spara, eller genom att låna. Oavsett vilket så behövs pengar och för det behövs sysselsättning. Om du redan bestämt dig för att livet är över och "man är ändå inget att ha efter 45", så kan du lika gärna strunta i operation och allt vad det heter och bara gå på överlevnad för barnens skull. Någonstans kanske du ändå vill lösa detta och dina svar till anda visar ju att du är väldigt ledsen och frustrerad. Jag förstår att du är ledsen men du har svaret framför dig.
Skulle du jobba för mig på mitt dagis i 6 månader för att få ihop till din op?
Gilla
Tussa
Kvinna ·
11 feb, 2013
Spelar det någon roll när du inte kan ordna det ekonomiska? Jag har tittat på dina bilder och jag tycker att du ser fin ut som du är.
Gilla
Anonym användare
11 feb, 2013
Ja, kan man inte spara ihop till en op och inte fixar så att man kan spara ihop till en op så kanske man ska släppa det
och gå vidare med sitt liv... det är ju ingen mening att fixera sig vid brösten om de ändå aldrig kommer att gå å ändra.
Gilla läget liksom.
Gilla
Casiopeia
Kvinna ·
11 feb, 2013
det går ju rent krasst snabbare att spara ihop 40 000 än att betala av 40 000.
Spar 1000kr i månaden och du har 40 000 efter 40 månader (3år och 4 månader).
Låna 40 000 och sedan troligen runt 8% + uppläggningsavgift på det. Låt säga att du vill betala av det på 3år, det innebär ju att du kommer behöva betala av 1/3 av summan + 8% /år =dvs du kommer nu istället betala nästan 1400kr/månad.
Eller det vore faktiskt en felaktig summa.
Vi kan kolla på storbankerna. om du tar lån hos nordea så ligger deras ordinarie privatlåneränta på 8,95% om du lånar under 100 000. Men det förutsätter att du har en tillräckligt god ekonomi för att få låna. Har man ingen ekonomi, inget sparande, ingen fast inkomst, då är man mer utlämnad till dom obskyra bolagen där vi talar räntenivåer på 15-25% och även ännu värre.
25% i årsränta av 40 000, det är 10 000 i årsränta. Hur skall du financiera det? Att du vill betvivlar ingen. Men hur tänkte du rent krasst genomföra det? Vart tror du att du får ta lån utan inkomst?
Dvs har du inte råd att spara till det på tre år så har du ju definitivt inte heller råd att betala av ett lån på den tiden = dum idé.
Så spara istället, i längden så vinner du på det. Och har du flera barn att ansvara för och ingen ekonomi att tala om så är det ju bara dumt att sätta dig ännu mer i skuld.
Gilla
Silicon dream
Man ·
11 feb, 2013
Harley skrev:
Jag skrev inte att "du är störd i huvudet", det har du hittat på helt själv. Var inte så aggressiv, vi vill bara hjälpa dig. Men jag håller fast vid att jag tycker det är fel av dig att lägga försörjningsstödet på bröst. Det får mig att undra lite, hur har du råd att ta hand om fyra barn? Min mamma var ensamstående med mig och min syster i flera år och hon hade ett jobb men vi fick vända och vrida på alla slantar iaf. Jag jobbar i en underklädesbutik och ser dagligen mängder med bröst i alla olika storlekar och former. Har tittat på din bild och det finns inget groteskt eller konstigt, tvärtom väldigt fina för att ha ammat fyra barn och gått ned massor i vikt. Dock har du garanterat fel bh:storlek om du kan dra den upp över brösten på det sättet. Du skrev nånstans att du mätte 72 cm runt under bysten tror jag? Då skulle jag gissa att du kan ha 65E ist, set kommer sitta mycket bättre, ge ett bra stöd och lyft för brösten. Känns det galet tajt kan du testa 70D ist, lika stor i kupan men lite större runt om.Åh tack men jag mäter 80 cm under brösten och 91 cm rakt över vid bröstvårtorna runt om, alla mått tagna utan behå med måttband hårt åtdraget.
Mina mått både under och över verkar variera lite var i min cykel jag är. Det blir större ju närmare min period jag kommer.
Jag har haft 80-85B länge men har en BH från en graviditet i DD som jag också nästan alltid använder då jag tycker att brösten väller ut på sidorna i de mindre storlekarna.
Tvivlar att jag har kan ha 65E om du säger att BH:n på bilden är för stor för den är DD.
Jag förstår inget av BH djungeln, blir bara förvirrad när jag försöker sätta mig in i det.
Gilla
Silicon dream
Man ·
11 feb, 2013
Taxörat skrev:
Troll?? Kanske dags att låsa denna tråd nu? 👎
Varför påstår du att jag är troll?
jag blir så ledsen att min tråd ska spåra ur om ni inte gillar den och bara ska skriva massa skit saker som sårar så råder jag er gå inte in här och skriv och klanka ner på mig för det gör knappast att jag mår bättre. Tänk själv på att du har suttit i samma situation med dina bröst innan du opa dom.
Gilla
Marina
Kvinna ·
11 feb, 2013
Nu tycker jag det känns som om den här trådens diskussionsämne fått alla svar och synvinklar vi rimligen kan hoppas på, och den är sex sidor lång, så jag låser den för vidare kommentarer.
TS får gärna använda nån av sina tidigare trådar att fortsätta diskutera implantatsval. Som avslut kan jag säga apropå hur man äter bröstbredden, att du ska mäta "på spegeln", ungefär som om du placerade tumme och långfinger på varsin sida om bröstet och sen mätte mellan dem - måttbandet ska vara rakt, och inte följa kroppens konturer, upp över bröstet och ner igen, för då blir det ju fler cm utan att bröstet eg är bredare.
Gilla
Silicon dream
Man ·
11 feb, 2013
Shiela: Det har jag tänkt på och löser det lätt med ett konto som soc inte känner till. Har fått pengar förr några år sen och blev tom rådd av myndighetspersoner att inte nämna dom pengarna jag fick då för soc.
Opti: Hoppas det är ok att jag kallar dig så. Ja jag vet inte, jag mätte precis som malin88 skrev och då drog jag ändå av lite för annars skulle det blivit ännu större, men brösten är verkligen jättebreda så jag överdriver inte.
Känns onödigt att gå på en konsultation flera år innan jag ens kan opa mig, men visst jag ska nog gå så jag får alla mått samt veta om ja behöver lyft fixa vårtgårdar och bröstvårtor för att berätta veta vad man har får utgångsläge liksom. Detta med coh kommer jag aldrig bli klok på vad jag ska välja. Vad jag har förstått så har coh 1 2-3 höljen och coh 2 3-4 höljen, skiljer det verkligen så mycket att det är värt att betala 3000 kr extra och då coh 2? jag menar inte att vara snål men ger det verkligen sån skillnad att det är värt det i känslan mellan de olika coh 1 och 2 och i kroppen speciellt när man önskar framför? Jag vill ju ha så fasta bröst som möjligt även efter några år så de inte halkar ner.
600 cc låter väldigt stort och jag vill inte att de ska väldigt stort i kläder utan bara i bikini, i underkläder (för min kille) och naken.
Gilla