Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Zumba

Zumba

Kvinna ·

Känsel i bröst efter förstoring

Bröstförstoring
Jag vill veta om ni som förstorat brösten har tappat någon känsel i dem, hela eller bara bröstvårtorna?
11

Sortera efter

camii

camii

Kvinna ·

jaa, de e olika...
Min vän har tappat känseln från bröstvårtan neråt...
och de har endå gått 4 månader nu..
Jag tappade ovanför bröstvårtan inklusiv bröstvårtan men har nu fått tbx känseln..
dock så är huden  le bröstet på  ovansidan väldigt känslig  ännu  känns som de e tusen nålan varje gng man rör lite
Gilla
Missis

Missis

Kvinna ·

jag har nedsatt känsel i högra bröst från bröstvårtan neråt.. vänster bröst har jag känsel i .. men under båda brösten ovanför ärret är det fortfarande ganska nedsatt .
Gilla
woopa

woopa

Kvinna ·

Har ingen känsel under bröstvårtorna och i vänster bröstvårta har jag ingen känsel alls, men i höger bröstvårta är min känsel normal. Mina är bara 3 veckor gamla! :)
Gilla
Bonheur

Bonheur

Kvinna ·

Jag har känsel kvar överallt, det kliar som tok vid ärret haha, men är glad för känseln ändå.
Gilla
Casiopeia

Casiopeia

Kvinna ·

Har nedsatt känslen på ett ställe på bägge brösten. om ni tänker in mot klyftan till, men ner mot kl 5-6 eller 6-7 beroende på vilket bröst man tittar på. Denna har dock återkommit mer och mer med tiden.
Gilla
Zumba

Zumba

Kvinna ·

okej, men är det jättestörande eller går det att leva med?
 
Gilla
Missis

Missis

Kvinna ·

tycker absolut inte personligen det är störande.. jag opererade mug för snart 6 veckor sen så jag är ju ändå lite känslig fortfarande för beröring av brösten.. det mesta kmr nog ändå tillbaks så småning om, annars stör jag mig faktiskt inte så mkt..
Gilla
Lillans

Lillans

Kvinna ·

Jag har kvar all känsel :)
Gilla
Shannon1

Shannon1

Kvinna ·

Ingen förändring alls, är två v sedan min op.
Gilla
Bubblan11

Bubblan11

Kvinna ·

Jag hade ingen känsel under brödtvårtorna och ner mot ärret. Det var så i flera månader, säkert 5-6 men nu e känseln tillbaka.
Gilla
Zumba

Zumba

Kvinna ·

okej, det låter ju inte så farligt!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem