Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Gwyneth

Gwyneth

Kvinna ·

Känselbortfall efter operation, permanent eller övergående?

Bröstförstoring

Undrar hur ni har upplevt känseln efter operationen.

Jag har nedsatt känsel på en fläck på undersidan av ena bröset och INGEN känsel på samma fläck på andra bröstet! 

Fick ni känslen tillbaka, eller inte? Delvis eller helt? Och hur lång tid tog det?

13

Sortera efter

ohmygod

ohmygod

Kvinna ·

jag puffar lite här, undrar samma. min vänstra bröstvårta har känseln helt fallit bort, men troooor den är påväg tillbaka, ibland får jag extrema stickningar, men tror som sagt att det är känseln som hittar tillbaka? kanske

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Puuuuuuff!

Jag har INGEN känsel alls runt och på bröstvårtorna :(

Gilla
Gwyneth

Gwyneth

Kvinna ·

Oj, det var ju ändå dryga 3 månader sen...

Var det så direkt efter operationen också?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag har ingen känsel alls från bröstvårtorna och neråt över bröstet. På sidorna känner jag dock lite, har varit helt avdomnat tidigare. Har viss känsel i bröstvårtorna om de är styva men är mest en känsla av att de är ömma, alltså ingen skön känsla. Är snart två år sedan jag opererades. Hoppas att det blir bättre för dig, att känseln kommer tillbaka!

Gilla
Gwyneth

Gwyneth

Kvinna ·

Har ni lagt in med ett snitt under bröstet eller via armhålan?

Känns som att lägga in via armhålan borde ge mindre känselbortfall, eller?

Gilla
Opticruise

Opticruise

Kvinna ·

Jag har fått tillbaka känseln helt nu efter 6 månader.. Men mina bröstvårtor är ömma fortfarande..
Gilla
Gwyneth

Gwyneth

Kvinna ·

Åh vad roligt att höra! Var känslen helt borta förut? Har du snitt under bröstet?

Gilla
smiley85girl

smiley85girl

Kvinna ·

jag har fortfarande inte fått tillbaka känseln helt, känner knappt beröring men tryck känner jag men känns som väldig tandläkarbedövning :(

Är nästan på hela undersidan på båda brösten :( från bröstvårtona å ned mot ärrena, Men som tur är har jag känsel i bröstvårtorna, men inte lika som innan men bättre än att ha mist känseln helt :)

Kan man fortfarande hoppas att den kan komma tillbaka efter 1,5 år? eller är det kört?

hjälper det att massera dem? så känselnerverna kanske hittar varandra?

Gilla
Gwyneth

Gwyneth

Kvinna ·

Frågade just om känselbortfall på återbesöket hos sköterskan idag och hon sa att de flesta får tillbaka känseln helt. Verkar dock inte vara så när man läser på detta forum... Vi får väl se.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Op f en v sedan. Jag har samma känsel som innan op i hela hö bröst inkl bröstvårta. Liiiiite mindre känsel i vä bröstvårta jämfört med innan, och helt bedövad i undre delen av vä bröst fortfarande. Känns som det blir bättre o bättre dock allteftersom tiden går. Blivit bättre redan :-) Jag var väldigt noga att försäkra mig om att EJ få känselbortfall i bröstvårtorna med kirurgen (då hade jag adrig gjort ingreppet) och kir lugnade mig o sa att det skulle i så fall bara bli tillfälligt, så jag litar på det. Mitt snitt lades under bröstet, i vecket.
Gilla
miffo11

miffo11

Kvinna ·

Själv har jag problem åt andra hållet. Dom är så överkänsliga så bhn skaver. Det ska tydligen också gå över..... ???

Gilla
Kissemissen

Kissemissen

Kvinna ·

På mitt vänstra bröst + bröstvårta har jag ingen känsel. På det högra har jag ingen känsel under bröstvårtav, men själva bröstvårtan har blivit extra känslig. Gör typ ont när man rör den.. :( Hoppas att det ska bli som det var innan op! 

Gilla
Magicpain

Magicpain

Kvinna ·

Jag tappade känseln under bröstvårtorna och ner till ärren, och på en bit av ryggen! nu har den sakta men säkert börjat komma tillbaka igen, så det känns bra :) Det sticker och är ömt också.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem