Lovan
Kvinna ·
26 mar, 2026
kapselbildning, låta var eller åtgärda?
BröstförstoringHej!
Det har uppdagats att jag har fått kapselbildning på ena sidan, det andra bröstet är betydligt mer mjukt och man kan klämma på det mer. Detta har en mer stum känsla och är hårdare. Min kirurg är hjälpsam och bra på många sätt, men jag har valt att lägga mina implantat framför muskeln, men han rekommenderar att lägga dem bakom vid revisionen då han tror på ett bättre och jämnare resultat. Detta köper jag helt, men problemet är att jag inte vill ha mina implantat bakom muskeln. Känner mig rådvill i hur jag ska göra, och tanken att lägga dem bakom får mig att backa och tänka att det kanske är bättre att låta det vara som det är... Hur hade ni gjort? är rädd för att bli missnöjd då jag älskar mina framförbröst.
Sortera efter
My83
Kvinna ·
27 mar, 2026
Anonym användare
07 apr, 2026
Hej!
Nu kanske jag ställer dumma frågor här men går det inte att åtgöra kapseln och låta den ligga kvar framför? Jag förstår ju att risken är högre att du kan få problem igen då, som jag förstått - men hur hög är den risken osv?
Och sen är jag nog mer inne på att avstå operation om man inte behöver men det är också för att jag just gjort ett implantatsbyte och de ser absolut inte fina ut nu så jag går och mår dåligt över att jag opererade mig igen.
Hej! Sån otur att du fått kapselbildning. På vilket bröst är det? Såg att du hade en forumtråd tidigare där du hade fått en blödning på ena bröstet - är det samma som fått kapselbildning?
Tänker att detta bör vara en smaksak hur man gör. Om du är nöjd , varför åtgärda och riskera ev infektion? Syns kapselbildningen något? Sen hade jag velat prata med kirugen vad han säger, kommer kapselbildningen bli värre? Och även för och nackdelar med bakom och framför placering så att du kan få ta ett beslut med all fakta framme.
Lycka till 🌸