Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Brullebro profilbild

Brullebro

Kvinna ·

29 dec, 2014

Kirurgen har tagit för mycket på näsan

Näsoperation - Näsplastik

Jag startar en ny tråd ang min näsa.. Kirurgen har som sagt tagit för mycket på min näsa än vi kommit överrens om och detta har kommit fram mer sedan svullnaden lagt sig. Jag vet att tippen fortfarande är svullen, men det är 8mån sen jag opererade mig och svanken börjar inte där den ska göra.. Detta får mig bara att vilja slita av mig håret och skrika, när man slänger ut så pass mycket och lämnar sitt förtroende till sin kirurg så är det väl ganska självklart att man blir besviken när denne väljer att gör som han själv vill och inte vad vi kom överrens om. Vet inte om bilden kommer fram, men ni kanske ser skillnaden på hur han visade att näsan skulle bli och hur den ser ut idag. Har detta hänt er? Vad har ni gjort och vad kan man egentligen göra?

51

Sortera efter

Anonym användare

03 jan, 2015

kan du inte lägga upp en bild på hur näsan ser ut framifrån också?

Gilla

trollungee

Kvinna ·

04 jan, 2015

Antingen kan man bygga upp den mer vid ögon en eller ta bort mer från tippen så den inte är så svängd utan mer rak
Gilla

Brullebro

Kvinna ·

05 jan, 2015

Marina skrev:

Det kan ju mycket väl vara stängt under jul och nyårshelgerna, och att endast akuta frågor besvaras, men du borde få nån form av svar när helgerna är över.

Ringde idag till själva kliniken och sade att jag gärna skulle vilja få prata med Gustav innan min operation, sa att jag ser att han har tagit bort för mycket på näsan och att jag ville få diskutera de innan.. Har ju numret till Gustav men vågar inte ringa riktigt, är rädd att dom kommer typ, ja jag vet inte. Får bara hoppas han har möjlighet att ringa någon dag.
Gilla

Brullebro

Kvinna ·

05 jan, 2015

cosmolover skrev:

kan du inte lägga upp en bild på hur näsan ser ut framifrån också?

Kan lägga upp bild sedan!
Gilla

Brullebro

Kvinna ·

05 jan, 2015

trollungee skrev:
Antingen kan man bygga upp den mer vid ögon en eller ta bort mer från tippen så den inte är så svängd utan mer rak
Det jag inte riktigt kan bestämma mig för är vilket av dem de skulle bli, rädd att näsan kommer se så mycket större ut om de skulle byggas upp mellan ögonen eller att de ser jätte märkligt ut om mer från tippen skulle tas bort..
Gilla

Anonym användare

13 jan, 2015

Har du fått kontakt med gustav? Vad sa han?

Gilla

Brullebro

Kvinna ·

17 jan, 2015

loli8 skrev:

Har du fått kontakt med gustav? Vad sa han?

han ringde upp mig här om dagen, berättade för honom att han tagit bort för mycket på min näsa än vi kom överens om och att jag mått otroligt dåligt över detta. Han förstod såklart precis vad jag menade och på honom verkade det som om att han kunde lägga in lite brosk för att näsan inte ska se så bred ut upptill och att svängen inte ska vara som den är just nu. Han sa själv att fillers inte var ett alternativ. Han sa även att det är svårt just på näsryggen då brosk både kan tillkomma och tydligen kan det brytas ned. Vi sköt upp op till i april istället. Det är inte mer än rätt han ska kunna fixa till vad han ställt till med. Men har var trevlig och lugn iallafall.
Gilla

Anonym användare

Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

Anonym användare

17 jan, 2015

Vad bra att du fått prata med honom och att du kommer få korrigera det,kommer ni ta ner tippen eller ska ni bara lägga in brosk på näsryggen?

Skönt att det löst sig! 

Gilla

shabana

Kvinna ·

22 feb, 2015

Hur ser man bilderna?

Gilla

ritz

Kvinna ·

16 nov, 2016

Hej! Jag tycker även om det kostar lite mer att du skall gå till någon annan kirurg. Jag hade inte vågat att operera mig hos samma kirurg efter en misslyckad operation. Man ser på bilderna att kirurgen har misslyckats. Jättetråkigt :( Jag har hört att Christer Lindqvist är en duktig kirurg i Göteborg ( GPC ) och bra på naturliga näsor.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem