Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Anonym användare

Anonym användare

Kirurgen mätte ej bröstbredden. Hjälp mig!

Andra bröstoperationer

Har varit på flera konsultationer hos Marianne på läkarhuset i Uppsala o har nu äntligen bokat op! Ska lyfta o fylla ut med mentor, runda, delvis bakom. Vad som stör mig är att hon aldrig mätte bröstbredden.. Vi pratade om 300 cc hp. Mätte själv nu (vet att det är svårt med för att få ett hum iaf) o fick bredden till 13. Enlig mentors implantatslistor är det tänkta implantatet 11,1 i diameter. Hur funkar det om min bröstbredd är 13? Går det?

6

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Puffar! Ingen som har koll o kan hjälpa mig?
Gilla
Creek

Creek

Kvinna ·

Vet ej själv men det här kanske kan vara till hjälp?
https://plastikoperationsforum.se/forum/kropp/brostforstoring/bredd-pa-implantat-och-egen-brostbredd
Gilla
GoldenHoney94

GoldenHoney94

Kvinna ·

De flesta brukar lägga in implantat som är lika breda som ens egen bröstkorg eller bredare. Vet att det finns en tjej här på POF som är missnöjd med sina för smala imps. Sök så får du säkert upp hennes tråd, eller någon annan. Så får du se hur det ser ut med "för smala" implantat. Men kirurgerna brukar som jag förstått det vilja lägga in imps som är ungefär lika breda som egna bröstbredden för bästa resultat, om inte annat önskas av patienten. Låter väldigt konstigt om hon med sitt tränade öga inte ser att de blir för smala på dig om det nu stämmer att du har en bredd på 13. Då brukar man få gå ner i profil om man inte vill upp i storlek. För lägre profil ger ju bredare implantat. Jag är ju dock till skillnad från din kirurg inte expert på detta så man får väl hoppas att hon haft det i åtanke. Om inte annat, kontakta henne och fråga!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag har pratat med kirurgen nu o hon sa att det är väldigt svårt för mig att kunna mäta detta själv. Att det krävs kirurgisk erfarenhet för att kunna detta. Jag vet ju egentligen inte ens vart jag ska mäta.. Iaf lugnade hon mig o sa att implantaten jag vill ha visst kommer passa. Jag litar på henne, hon är som sagt väldigt erfaren :)
Gilla
Creek

Creek

Kvinna ·

Det låter som att hon vet vad hon sysslar, och bra att du känner dig trygg!
Gilla
GoldenHoney94

GoldenHoney94

Kvinna ·

Ja men då så :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem