Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MEIE

MEIE

Kvinna ·

Kirurgens syn på storleken?

Bröstförstoring

Hej. Jag skall op:as i feb av Johan Nordquist på Citadell. Johan rekommenderade mig att välja 400 cc. Provade utan att veta hur stora dem va med kläder på och tyckte själv det såg bra ut tills jag fick höra storleken. Jag hade nämligen tänkt mig något mellan 300-350 cc. Min fråga till er är alltså, hur stor inverkan hade eran kirurgs åsikt på er? Är de någon som tog mkt mindre och är vädligt nöjd med detta. Ni som op:as av Johan, tyckte ni eran storlek blev bra på er? Saken hör till den att jag är 160 cm och väger ca 54 kg. Har smal midja och lite rumpa och är ganska bredaxlad. Vill kunna bära upp de utan att folk vänder som om och tittar när man går förbi. Just nu velar jag mellan 345 och 375 cc, är nästan helt säker på att jag inte vill ha 400cc efter titt på bilder osv. Dela gärna med er hur de va för er:)

6

Sortera efter

Malin88

Malin88

Kvinna ·

Det är väldigt lätt att haka upp sig på cc. Men man ska egentligen bara utgå från hur det såg ut på just dig. 400cc på en annan ser helt annorlunda ut än vad det kanske gör på dig. Om du kände 400cc såg bra ut så kör på det. Stor risk du ångrar det annars. Jag va insatt att max välja 400cc. Men slutade med 445cc efter konsultationen. Nojjade o gick mer till 390cc. Men ångrade storleken nästan direkt o va missnöjd ett år tills jag korrade o la i 495cc. Hade aldrig vågat lägga i 495cc direkt. Men facit i hand borde jag gjort det
Gilla
Mymlan

Mymlan

Kvinna ·

Jag blev lite halvhysterisk också när jag vid konsultationen provade utan att veta storlek, och valde 400. Nej, men nu måste vi börja om för jag hade tänkt mig typ 350 cc.

Men idag är jag hur nöjd som helst! Skulle inte vilja ha större (det skulle inte se konstigt ut, men det räcker som det är) men absolut inte mindre heller!

Mina syns bara när jag vill det själv, alltså i en lösare top syns de inte alls.

I bikini, ja då syns det.

Till och med min mamma!!! tycker att storleken blev bra...

Min kroppsform är omvänd din, alltså smal överkropp och större över rumpa och lår.

Gilla
Saraaa

Saraaa

Kvinna ·

Ja håller med Malin. Tycker inte alls att du aka haka upp dig på cc. Tog du ingen bild på konsultationen? Man ska lita på sin första känsla!! Går du runt med ristest? Om inte, gör det. Prova massa hemma!! Ska du ha framför el bakom? Vid bakom försvinner ju endel.. Ja ville ha ca 350cc som färdigt resultat. Ja la bakom så hon la i 400cc på mig. Tycker de stämmer bra överens, från konsultation med 350cc till färdigt resultat med 400cc. Mina är inte alls stora. Så ja tror inte att de blir för stort på Dig!! Men som sagt, de ser ju olika ut på alla:) Gör ristestet:) de är de bästa tipset ja kan komma med;)
Gilla
Solitary

Solitary

Kvinna ·

Haka inte upp dig på CC. Om det kändes bra så kör på det.

Ser även att du ska lägga bakom och då är det väl ännu bättre att du tar liiiite större för det försvinner ju lite när man lägger bakom :)

Sen att du har kollat på olika bilder, det avgör ju helt på utgångsläget, en som har 500cc kan de se likadant ut som en annan har 350..

Lycka till med valet!!

Gilla
citadellboobisar

citadellboobisar

Kvinna ·

instämmer i alla ovanstående!

Gilla
via_dolorosa

via_dolorosa

Kvinna ·

Precis, haka inte upp på CC. Dessutom så är det ingen synlig skillnad på 350 och 400 när de väl sitter i kroppen. Inget man skulle kunna se alls...

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem