
LadySS
Kvinna ·
27 aug, 2012
Kirurgerna verkar ha rätt ang släta framför = kapselkontraktion
Fasen, jag har ju bestämt mig för släta framför, men nu verkar det som nästan alla med det fått kapselkontraktion här på forumet... Berätta gärna vad ni hört eller upplevt själva, har dessa personer masserat lr inte? Nu verkar det även så att Proforma inte längre försäkrar släta framför, vilket dom gjorde när jag bokade min första op som jag fegade ur att göra. Har op och konsultation med Mikael i oktober, men det här får mig såklart att börja vela igen... Jag kommer ju definitivt få rippling av texturerade framför så lite egen vävnad jag har. Ibland känns det inte som det är meningen att jag ska göra op, så fort jag bestämt mig så talar allt mot mitt beslut. Men man kommer väl kanske aldrig känna sig helt säker och redo, som att skaffa barn ungefär ;-)
Sortera efter

3barnsmamma
Kvinna ·
28 aug, 2012

twinky
Kvinna ·
28 aug, 2012
Vilka har fått kapsel med släta framför? (Jag har inte sett nån trend iaf men jag kan ju ha missat det...) Det finns i dagsläget inga studier som har kunnat bevisa att risken för kapselkontraktion ökar med släta implantat. Däremot vet man att de håller längre än de textuerade och ruptur kan tyvärr oxå vara en anledning till kapsel.

sia78
Kvinna ·
28 aug, 2012
Det är lättare att få kapselbildning med släta och lättare med framför eftersom muskeln inte masserar implantatet.
Man har lättare att bilda en kraftigare kapsel med släta än med texturerade.
själv fick jag kapselbildning i båda mina bröst, trots att jag la dom bakom muskeln.
Om du lägger släta framför..var noga med massagen, börja redan efter 2 veckor.

Hallontossing
Kvinna ·
28 aug, 2012
Hej
Jag har släta framför mentors, och får absolut inte massera dem! olika bud beroende på kirurg.

LadySS
Kvinna ·
28 aug, 2012

LadySS
Kvinna ·
28 aug, 2012

sia78
Kvinna ·
28 aug, 2012
Hej
Jag har släta framför mentors, och får absolut inte massera dem! olika bud beroende på kirurg.
Nä det sa min kirurg oxå...men ändrade sig direkt jag fick kapselbildning... Jag har precis klyvit min kapselbildning i går.. samt fått nya implantat..släta som absolut ska masseras !..varför skulle man inte massera?

Sockertoppen
Kvinna ·
28 aug, 2012
Min kirurg (örjan) sa att man inte ska massera...
Ska lägga in släta framför om 2 veckor.
Vad förvirrad man blir!!! Är det någon som vet?? massage eller inte?
Man blir ju helförvirrad :P

LadySS
Kvinna ·
28 aug, 2012

krumeluren
Kvinna ·
28 aug, 2012
Jag ska också opas av örjan och får inte heller massera. Undrar också varför man inte ska göra det? :S

Sockertoppen
Kvinna ·
28 aug, 2012
Nej, jag sa åt han att jag har hört att man ska massera släta framför men han sa bara att Nej det stämmer inte, du ska inte massera.
Så jag vet inte :S

twinky
Kvinna ·
28 aug, 2012
Man ska alltid lyssna på kirurgens rekommendationer - inte minst för att inte förlora sin rätt till korrigeringar.

Nijo
Kvinna ·
28 aug, 2012
Min kirurg säger att man bör massera släta. Enligt han så ska man egentligen inte behöva massers dagens släta implantat då de ska vara bättre, men han tyckte att föär säkerhetsskull. Ska man massera några dagar i veckan eller varje om man kommer ihåg...helst i 6 månader.7
Men även han höll med om att det fanns väldigt dela åsikter ang massage eller ej.

Sockertoppen
Kvinna ·
28 aug, 2012
Ja eftersom att örjan säger att man inte ska det så kommer jag ju inte göra det..
Men man undrar just varför alla säger så olika :/

Opticruise
Kvinna ·
28 aug, 2012
Men hallå tjejer LYSSNA PÅ ERA KIRURGER!!! Gör inget på eget bevåg,säger dom massera så gör det,säger dom att ni inte ska massera gör inte det.. Det kan inte någon tjej här på forumet avgöra åt er..😕 Tråkigt om ni gör något mot eran kirurgs rekommendationer och något händer,då står ni där och riskerar att inte få det korrat pga att ni gjort det mot erans kirurgs rek..
Jag hade släta bakom och masserade enl. min förra kirurgs instruktioner,nu har jag släta framför men ska inte massera enl. min nuv. kirurgs rekommendationer..

Opticruise
Kvinna ·
28 aug, 2012
Vem har Michael nekatkapselförsäkring släta framför???

LadySS
Kvinna ·
28 aug, 2012

Opticruise
Kvinna ·
28 aug, 2012

LadySS
Kvinna ·
28 aug, 2012

JessieMalone
Kvinna ·
28 aug, 2012