Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Miss_V

Miss_V

Kvinna ·

Klara sig själv efter op?

Bröstförstoring

Klarar man sig själv de första dagarna efter en bröstförstoring? Bor själv och vill helst inte behöva hjälp från någon! Om man är väl förberedd, klarar man av vardagssysslor då? Typ ta sig upp från sängen, laga mat, duscha...? Har tänkt lägga implantaten framför muskeln!

6

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Jag bodde själv när jag gjorde min bröstförstoring, fixade så jag hade renbäddat, mat och dryck hemma mm innan. Sen kom mamma och tittade till mig emellanåt =). Jag satt och sov i nästan en vecka, grinade för det gjorde så ont när jag skulle luta mig bakåt och sedan ta mig upp igen. Jag klarade mig själv, tog lite extra tid allt man gjorde bara. Men det gick =).

Gilla
PowerS

PowerS

Kvinna ·

Jag klarade mig själv efter båda op. Gjorde allt själv. Hade barnvakt i 11 dagar efter första op, och 7 dagar efter andra.

Var helt själv hemma och gjorde allt själv. Gick bra :-) Och framför bröstmuskeln var det typ inga problem alls. Värre när jag hade bakom.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Det går nog bra, förbered dig som kakao skrev. Bädda rent, dammsug och tänk ut saker som du kan fixa innan som kanske inte är så lämpliga att göra när du är ny op. Handla hem det som behövs i matväg, ev värktabletter, en bok, en film o lite sånt. Jag vill också absolut klara mig själv för jag pratar inte om min operation med andra än med alla tjejerna här. Läs lite fakta om vad man ska undvika göra o planera efter det...

Gilla
artgecko

artgecko

Kvinna ·

jag tror helt klart att det är en fördel om man har framför när det gäller återhämtningen, för jag hade INTE klarat mig själv första fem dagarna, jag kunde inte resa mig ur sängen på egen hand hur mycker jag än försökte, där jag la mig var jag fast, HATADE att vara så hjälplös. som tur är hade jag min pojkvän första 2 dagarna och min mor resterande veckan. efter 1 vecka dock, kunde ja börja laga mat och sånt själv, och efter 2 var ja i stort sett återställd.

Men som sagtm iom att du inte kapar av din bröstmuskel borde det väl inte vara lika jobbigt, men det är helt klart individuellt hur man upplever och handskar smärta

Gilla
Camillasimonsen

Camillasimonsen

Kvinna ·

Det er svært at klarer sig selv efter op, min søster kunne ikke engang komme i bad :-) eller for den sags skyld, rejse sig fra sengen. Det vil være bedst hvis du havde en til at hjælpe dig, eller hvertfald havde forberedt dig så meget som muligt op til. F.eks få handlet ind og gjort hele huset rent :-)
Gilla
Miss_V

Miss_V

Kvinna ·

skönt, det låter ju positivt!! om man bara förbereder sig med städning, handla etc borde det ju inte vara några problem då!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem