
90sbaby
Kvinna ·
21 nov, 2019
Klara sig utan morfin?
BröstförstoringHej! Jag tycker egentligen morfin är mysigt men blir så uppstoppad och så uppblåst att jag ser höggravid ut, vilket ju alltid känns jobbigt men vill verkligen inte vara med om det nu efter OP, om jag kan undvika det. Någon som klarat sig utan morfin efter OP? Vad tog ni istället? Hur ont hade ni? OBS! Skriv om ni gjort bakom eller framför =)
Sortera efter
Snuttann
Kvinna ·
21 nov, 2019
Jag har gjort bakom, tog morfin innan op och på kvällen efter. Fick med mig så jag kunde ta mer, men kände att jag inte behövde det. Den som jag tog själv på kvällen hade jag inte behövt. Visst det gjorde ont, men jag kände ingen skillnad efter morfinet. Tyckte Alvedon funkade bättre. Så dem tog jag i nästan 3 dagar, sen klarade jag mig :)
Gilla
sandra1020
Kvinna ·
28 nov, 2019
Jag klarade mig också utan morfin (har lagt bakom muskeln). Tyckte att det var värre med den tunga känslan på bröstkorgen än smärtan själv. Men jag antar att det är annorlunda från person till person.Tog Alvedon istället och slutade med all smärtstillande dag 4.
På kliniken sa de att det blir värre innan det blir bättre och kan bara säga att dag 3 var värst för mig (3 på en skala av 10).
Lycka till med OP ;-)
Gilla