Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Ärtan2020 profilbild

Ärtan2020

Kvinna ·

31 mar, 2020

Klyfta mellan brösten eller ej?

Bröstförstoring

Hej! Jag har en kanske märklig fråga men vad tror ni är orsaken till hur "klyftan" blir? Altså, mina bröst satt mer på var sin sida än mitt på, och en av önskningarna med min förstoring var att få någon form av klyfta, såklart helst utan en massa push up. Nu förstår jag såklart att runda eller plus profil ger mer "push". Jag har inte ens tagit av sport bh'n jag vaknade i efter operationen för att titta men nu känns de som att de är helt pressade åt sidorna. Är inte bitter haha, vet att det tar måånader innan de når sin slutgiltiga form men är lite nyfiken på on ni upplevt att de faller ihop mer under läkningen eller om det är bröstens startform som avgör distans mellan? :)

7

Sortera efter

Alexizz

Kvinna ·

31 mar, 2020

Nu vet jag inte riktigt hur du ser ut i kroppen men du har valt väldigt små implantat för din vikt så jag tror nog att du kommer ha lite mellanrum .. sa du till kirurgen att du önskade klyfta ? När jag vaknade efter op så satt mina väääldigt nära eftersom huden inte ens hade töjts ut ”på riktigt” än, men jag bad om att få mycket klyfta :) Hoppas du blir nöjd hur den än blir iaf! Om du bett kirurgen om klyfta och följt deras rekommendation så lär du få som du vill
Gilla

Ärtan2020

Kvinna ·

31 mar, 2020

Alexizz skrev:

Nu vet jag inte riktigt hur du ser ut i kroppen men du har valt väldigt små implantat för din vikt så jag tror nog att du kommer ha lite mellanrum .. sa du till kirurgen att du önskade klyfta ? När jag vaknade efter op så satt mina väääldigt nära eftersom huden inte ens hade töjts ut ”på riktigt” än, men jag bad om att få mycket klyfta :)

Hoppas du blir nöjd hur den än blir iaf! Om du bett kirurgen om klyfta och följt deras rekommendation så lär du få som du vill

Stort tack för svaret, det ger mening! Jag sade inget till kirurgen angående klyftan, det kanske var dumt.. När vi gjorde 3D scanningen såg det perfekt ut, bara litet, rätt proportioneligt mellanrum -vilket kirurgen innan jag sade något hävdade "beror på att du måste hålla armarna ut på fotot så naturligt blir brösten mer ihop på riktigt". Hur som, får vänta litet tag så kanske jag vågar meg av med bh'n för att faktiskt titta! :) Ja vi får hoppas jag blir nöjd! Sen är nog implantatet inte väldigt litet till min vikt, är ganska "kompakt" och muskulös då jag tränar mycket. Så vikten är nog lite missvisande till hur jag ser ut. Har S i alla kläder :)
Gilla

Ärtan2020

Kvinna ·

31 mar, 2020

Norgirl skrev:

Hei, storleken på implantatene har mye å si, samt din brystbredd og hur dette spiller i hop:)
Du har ganske små implantat og da er det ikke så merkelig om det blir større mellomrom.

Tack för svar, det är sant! Jag valde ju små implantat då jag gillar små bröst, kanske dumt att önska klyfta då också haha. Vi får se helt enkelt :)
Gilla

Pipilotti

Kvinna ·

31 mar, 2020

Jag upplevde att mina förutsättningar avgjorde ganska mycket hur mina blev efter op. Dom blev egentligen ganska exakt som mina gamla fast i större storlek :O. Ang klyftan så hade jag en del mellanrum innan och även så efter op, dock upplevde jag att klyftan blev tajtare med tiden när brösten började bli mer rörliga och huden töjt sig :) Hade också önskat lite lite tajtare klyfta idag men finns mycket annat jag är kanon nöjd med så jag försöker inte fokusera på det. Hoppas du blir nöjd sen med resultatet! Och tar lång tid innan dom är helt läkta som du säger :))
Gilla

Ärtan2020

Kvinna ·

22 apr, 2020

Tack för svar!! Det låter helt rimligt som du säger, och jag börjar inse att precis som du ser mina nya ut som mina gamla, fast lite större, och då är det ju inte konstigt att det inte sitter tight. Antingen faller de ihop lite mer när allt slappnat av och huden tänjt sig, eller så stannar de som de är och då är jag nöjd oavsett, jag bad ändå om naturligt resultat hade det ju inte varit rätt att gå emot min anatomi och pressa in två meloner för att de skulle kunna mötas i en schysst klyfta :-) Blir spännande att se om ett par månader helt enkelt!
Gilla

Lyrisk

Kvinna ·

26 apr, 2020

Mina är tre månader gamla nu och ser exakt ut som innan i klyftan, har däremot fått en jäkligt nice sideboob. Hade gärna haft mer klyfta, de är ännu väldigt fasta och ”sitter där de sitter”, men jag hoppas de mjuknar lite till och blir ”formbara” så det går att ordna med en behå iallafall :)
Gilla

Ärtan2020

Kvinna ·

26 apr, 2020

Åh så fint! Drömbröst! Min kompis sa att de mjuknade som mest efter ett år för henne, så kanske händer mycket utan att man tänker på det efter ”slutresultatet” ändå. Håller med om att en klyfta i bh räcker gott och väl om det går att få till när de är mjuka :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem