Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lisy16

Lisy16

Kvinna ·

Knöl i bröstet ! Snälla

Bröstförstoring

Hej ! Skulle precis gå och lägga mig när jag kände en knöl i högra bröstet , Opade mig för ca 5 veckor . Är en liten knöl som en ärta Kan det vara silikonet kan det bli sådant eller är det någon grej som svullnat upp . Någon som haft något liknande eller var kan det sta beror på ? Ska jag vänta och se eller ringa läkare på måndag ? Tacksam för svar ! Kram

5

Sortera efter

Grubbelfia_2012

Grubbelfia_2012

Kvinna ·

Troligen en körtel bara... Ömmar den? Är den ojämn? Går den att "flytta" på? Jag hade rådfrågat kliniken först... Jag hittade en ömmande "ärta" en gång, tog kontakt med läkare, fick gå ta prov osv... Men det visade sig bara vara en körtel.. Jag hade kollat upp det om jag vore du.. Bättre att kolla även om det inte är någe än att gå & oroa sig & inte veta... Hoppas allt löser sig Kram
Gilla
gevalia

gevalia

Kvinna ·

Sjukt att jag läste detta och la mig i sängen och kände exakt samma En liten ärta typ i bröstet. Mina är 5 veckor med. Nu hittar jag inte den igen. Men jag kommer kontakta min läkare på måndag. ;)
Gilla
petsod

petsod

Kvinna ·

Har inte op. mig än så vet inte hur silikon kan beté sig men har sedan tidigare en bindvävsknöl som är ca 1½ cm i diameter. Ömmar inte men känns om man tar på den. Har gjort 2 kontroller med både ultaljud, punktering och mammografi.
Oavsett tycker jag att du ska kolla upp den.
 
Gilla
Juli11

Juli11

Man ·

På min konsultation upptäckte kirurgen en lite ärtstor knuta. Jag genomgick op ändå då den låg så ytligt och kollade sedan upp den. Det var mkt riktigt som kirurgen trodde en talgkörtel. Jag fick den utplockad på en bröstmottagningen under lokalbedövning. Troligen är det vad du har men kolla upp den för säkerhets skull.
Gilla
gevalia

gevalia

Kvinna ·

Jag tycker nästan de känns som implantaten som veckar sig. Ska maila min kirug idag och fråga
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem