
Anonym användare
Kommer brösten att ändra storlek?
Hej!
Gjorde min operation för snart två veckor sedan, alltså väldigt färska fortfarande!
Jag la in ett "litet" implantat för att ha lättare att hitta bhs m.m. men igår när jag var och letade nipple covers så provade jag bhs på twilfit, bara för att se ungefär vilken storlek jag kommer att landa på och det visade sig bli chockerande (för mig) 65F!
Så nu undrar jag, finns det chans att brösten blir "mindre" under några veckor nu eller är det antagligen en storleken som jag kommer att landa på?
Hur var det för er? Passar er fösta bh fortfarande??
Sortera efter

Juli11
Man ·

Anonym användare
Får du också känslan av at dina är för stora? Duschade idag igen och tog då av tortyr bhn. Jag tycker att det nästan skriker silikon om mig:( Provade snabbt en bikini som jag har hemma och det ser ju inte riktigt äkta ut. Vilket kanske inte är så konstigt eftersom att det inte är äkta ifs. Så jag hoppas verkligen inte att de blir större med tiden, vill absolut inte ha större än vad de är nu. Har nu en vanlig lite lösare tröja på mig med tortyr bhn. Skulle max vilja ha den storleken jag har nu som det ser ut i kläder, men sen tillkommer ju ytterliggare en bh på detta senare när tortyren ska av. Nu låter jag välidgt bitter men detta är väll så nytt för en att man blir alldeles snuttig i huvudet, eller hur känner du maja-a?
/ Poowan

Morran
Kvinna ·

Anonym användare
Puppan: Du har framför muskeln ser jag, undrar om det spelar roll?
Poowan: Nää jag tycker inte det skriker silikon om mig, det ser väldigt bra ut till min kropp. Var på fest igår med några tjejkompisar oh frågade vilken storlek det ser ut som att jag har. De flesta blev helt chockerade att jag faktiskt har opererat mig och när dom gissade kupa så sa de flesta en C, det var ju vad jag visuellt ville uppnå. Någon sa tillochmed B! haha
Jag gillar att dm ser saftigare ut utan kläder än med :) Om du tycker dom ser onaturliga ut nu så vänta. våra är ju nya, svullna och hårda! Det kommer att bli bättre med tiden. Jag är mest orolig för storleken 65F som kommer att vara svår att få tag på. Vill inte gå upp mer i kupstorlek..
Morran: Det ser inte opererat ut! Storleken ser visuellt bra ut så oroa dig inte! jag är dock glad att jag inte tog större, funderade ett tag på 380 HP!

Anonym användare

Syrran
Man ·
Puffar :-) Skulle också vilja veta!

Anonym användare
Dom säger ju att man går ner lite i storlek när brösten läkt helt o svullnaden försvinner..

Juli11
Man ·

Syrran
Man ·
Finns det ingen som gått med sina bröst under 1 år eller så, som har lust att svara :-)
Jag har varit fundersam på om det verkligen kommer att vara värt att köpa en massa nya bh'ar det första året eller om man hellre ska vänta, de kostar ju ändå en hel del om man ska gå på rätt storlek och kvalitet. Vore surt om man köper en helt ny bh-garderob och några månader senare inte kan använda en enda.

Anonym användare

Anonym användare

Syrran
Man ·
Puff :-)

Anonym användare
65F = 70E = 75D
och eftersom silikon drar större storlekar blir det väl som en liten C-kupa utseendemässigt kan jag förmoda? :) Man ska inte bli skrämd av det som står i BH:n för det betyder inte så mycket egentligen. Det är hur man själv upplever dem som är det viktiga tycker jag. Så är du nöjd annars tycker jag du kan strunta i att det låter som att du har så stora bröst. ;)
Men det du oroade dig för var att det kan bli svårt att hitta BH:ar eller hur? Men grejen är att du har ju 60 eer 65 i underband och redan det gör att det blir svårt för dig att hitta BH:ar. Så köp dina BH:ar på intenret från England istället. :) De har små underband och upp i större kupor! :) Lite dyrare, men bra kvalitet garanterat! ;) HannialLecter ha många bra tips på BH-butiker.
Men det är faktiskt en grej man kanske inte tänker på innan. Silikonbröst är långt ifrån en "engångsavgift". Förutom att man måste köpa nya BH:ar efter op. så måste man köpa speciella BH:ar från dyrare affärer då de drar större kupor än äkta bröst i samma visuella storlek... så man får nog räkna med några tusenlappar extra efter operationen bara på BH:ar =/

La Love
Kvinna ·
Det är också en tanke som har slagit mig, så därför har jag enbart köpt ett fåtal.
Efter ett halvår märkte jag iaf att den första bh:n jag köpte fortfarande passar. Det enda som är skillnaden är bröstformen, som var betydligt "hårdare" än vad de var ett halvår efter = väldigt naturliga.
Köpte min första bh ca en månad efter operationen, just därför att de var svullna mm mm...

Anonym användare
Visuellt en stor C. Det spelar ingen roll vad jag har nu.
Det jag undrar över är, de som har opererat sig för ett tag sedan. Provade ni någon bh under läkningstiden? Vet dom om brösten efter första månaden kommer ändra form och dra större eller mindre kupa? Eller är det olika för alla? Letar liksom efter egna erfarenheter :)
Om möjligt så vill jag helst inte beställa underkläder från nätet men jag förstår väl att det kanske kan bli den enda lösningen om jag ligger kvar på samma storlek eller går upp.
Lite det som Puppan var inne på i tidigare inlägg men inte kunde svara på!

Anonym användare

penny
Kvinna ·
haha vill oxå veta om dem blir större när dem e "klara". tycker mina e för små ;)

Miss V
Kvinna ·
ja jag undrar med velar mellan 200cc-300cc och vill absolut inte ha förstora..när jga provar 300 i ristest så tycker jag att de ser jättestora ut..:) hur ska man tänka när man väljer?

Anonym användare

Anonym användare
miss V: prova gå omkring med ristestet ett längre tag. för i början känns allting stort!
Idae: jag et inte. jag tror att ju mer de läker destu mer underpool, iom att de sjunker ner, borde jag få och då kommer jag nog att dra en större storlek. Jag har en 60F nu som sitter ganska tajt. 60G med 320 mp känns mycket också!!
Silikon drar större storlekar än naturliga bröst så därför hamnar man ofta på mer än man tror.
Jag köpte en sport-BH första veckan som blev för liten. Fick köpa en storlek större. Brösten svullnar av men ändrar lite form. Det är mkt troligt att din första BH inte kommer passa sedan.