Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Labellavita profilbild

Labellavita

Kvinna ·

18 mar, 2011

Konsultation ART CLINIC GÖTEBORG

Bröstförstoring

Hej! På onsdag 23/3-2011 skall jag på en första konsultation på Art Clinic, det är den kostnadsfria med leg. sjuksköterska. Jag undrar nu vad man bör ställa för frågor, jag har en hel del "grundfrågor" jag kommer ställa, gällande operationen, implantatstyper, ärr osv men är det något speciellt man bör tänka på? Är det någon annan som skall på konsultation på Art Clinic nu inom snar framtid? :)

30

Sortera efter

artgecko

Kvinna ·

20 mar, 2011

ja har bara varit hos per och det räckte, det är han som kommer operera mig..
och runda kan också ge dig skidbacke, speciellt om du väljer en låg coh, (mjukhet) så ja ska ha coh1, de mjukaste, då ökar riskten för rippling, men man får väga föroch nackdelar med allt, ja vill ha mjuka och skidbacke.. då de är såpass mjuka kommer de automatiskt bli droppformade om du tänker dig att du lyfter en påse med vatten kommer ju de rinna ner så mycket som det går, om man dessutom har en muskeln ovanför som trycker ner kan ja tycka att det borde bidra ännu mer..

ska ha runda, även fast per sa att han nästan alltid föredrar anatomiska över 350.. under 350 blir resultatet rätt likt i form oavsett har ja hört..

jag pluggar på chalmers till civilingenjör, så för mig är det rätt nära :))

Gilla

Labellavita

Kvinna ·

20 mar, 2011

Okej :) Jag skall nog oxå boka tid hos Per. Får se hur det känns efter det :)

Jag vill inte ha två stora bollar, men är ändå inne på runda, kanske borde se efter den mjukaste då med för att få lite mer "naturligt häng" vill ha runda, lite halvbreda men inte för högt upp... gud vad svårt. Jag tror det mesta faller på plats efter att jag fått träffa kirurgen :)

Civilingejör låter bra, duktig du är :) Själv är jag klar med min utbildning och jobbar, dock inte med det jag läste men men...

Gilla

artgecko

Kvinna ·

20 mar, 2011

vad läste du för något ?
ja är sjukt sugen på att läsa juridik när ja är klar, läste det parallellt ett tag med det blev för jobbigt, man vill ju hinna ha ett liv också..

den största anledningen till att ja skulle välja anatomiska är ju främst om ja innan hade haft bröst som inte är helt runda, utan som var bredare än de är höga eller tvärt om, nu har ja väldigt runda bröst så både ja och per tyckte runda är bäst.. 

ja var rädd att han skulle försöka övertala mig till att ta anatomiska men de gjorde han inte, han är så go på ngt sätt. kändes helt rätt valt ac mig.. nöär har du tänkt opa dig?

 

Gilla

Labellavita

Kvinna ·

20 mar, 2011

Jag läste två år logistik och transportinformatik...

Vilket år är du inne på?

Mina förhoppningar är att hinna operera mig innan juli. Har du några bilder på bröst du tycker är snygga som du vill ha??

Gilla

artgecko

Kvinna ·

20 mar, 2011

jo absolut, men dom är sparade som ett worddokument, minns inte vad hemsidan hette, men malin88 och alx här på forumet har bröst ja hade velat få..

jag är inne på minn andra år har mindre än 3½ år kvar, så hur lång som helst haha :D

jaha, ja tror de är rätt lång väntetid på per, typ 1 månad för konsultation och 1 för operation, så boka snart...

Gilla

Labellavita

Kvinna ·

21 mar, 2011

Okej, jag googlade lite på olika bloggar, hitta en blogg där en tjej bloggar om sin operation, hennes bröst var superfina. SKall länka till den senare på lunchrasten :)

Oj en månad, jag skall boka direkt om allt känns bra när jag är där.

Brukar du tveka ibland? Jag låg inatt när jag skulle somna och låg och tänkte på operationen och tänkte att man kanske skulle nöja sig med det man har, men om man ständigt under flera år tänkt på detta konstant så tror jag att det är dags att göra nått åt det...

Gilla

artgecko

Kvinna ·

21 mar, 2011

ja, det är nog inte så skönt att va nyopererad i typ juni/juli om man har semester då..
 

ja det brukar ja, men inte alls länge, utan vet direkt att detta är ngt ja verlkigen vill göra och velat det länge.. 

ja är väl mest rädd att ja ska få göra 10 om operationer och få många komplikationer, så isf hade ja garanterat ångrat det, men ja vill ha STÖRRE bröst, så ja vet att ja vill göra det..

Gilla

Labellavita

Kvinna ·

24 mar, 2011

har inte varit inne på ett tag nu :) Men igår var jag på första konsultation hos leg sjuksköterska. Det kändes otroligt bra efteråt och jag bokade en konsultationstid hos kirurg. Dock hade enbart Karl Bremer första lediga tid. Men enligt sjuksköterskan är han kanon.

Jyborn: Jag känner ibland osäkerhet, men eftersom jag tänkt på detta nu under flera år så tror jag inte att jag ångrar mig. Eftersom jag är "van" att ha små bröst, så kan jag bli lite orolig att jag kan ångra mig om de blir för stora. sen så är jag rädd för narkosen :S

Var det Per som skall opa dig?

Gilla

artgecko

Kvinna ·

24 mar, 2011

ja, det var per.. boka flera redan nu så kan du avboka ifall du ändrar dig..

Gilla

Anonym användare

24 mar, 2011

Labellavita:Du kan göra din bröstförstoring med lokalbedövning om du inte vill sövas :)

Jag gjorde bukplastik och fettsugning med lokalbedövning och det föredrar jag heldre tusen gånger framför att sövas trots att jag är nålrädd.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem