
Asking_A
Kvinna ·
Konsultation efter amning/operation med småbarn hemma
Hej! Någon som vet ungefär hur lång tid efter avslutad amning som man kan gå på konsultation för bröstförstoring? Är det någon som gjort en förstoring och haft småbarn hemma samtidigt? Hur har det gått? Många tankar som snurrar och jag undrar om det är realistiskt överhuvudtaget att fundera på en operation eller om jag bör vänta.
Sortera efter

missk8
Kvinna ·

Lyrisk
Kvinna ·

Asking_A
Kvinna ·
Konsultationen kan du gå på när som helst. Men när man kan operera är en annan sak. Jag har hört allt ifrån 3 månader upp till ett år, så det är lite olika beroende på kirurg.

Asking_A
Kvinna ·
Gällande amning vet jag tyvärr inte, men jag har en 2-åring och en 3-åring hemma och opererade mig för en vecka sen.
Med 3-åringen har det fungerat jättebra, han förstår att jag inte får lyfta och har ont (mamma är sjuk i tuttarna ?❤️) men med 2-åringen hade det aldrig gått utan pappan.
Vi kör förskoletider efter pappans schema under min sjukskrivning, och han har fått dra hela lasset hemma under första veckan, är på dag 8 nu och börjar fungera normalt igen, bortsett från att jag inte får lyfta :)
Vill även tillägga att jag absolut inte vill ha fler barn, hade jag velat det hade jag väntat :)