glas
Kvinna ·
15 apr, 2013
Konsultation hos Gerlee
Andra bröstoperationeramen tjena!
Jag var på Konsultation i Helsingborg på Gerlee
såg jätte mycket fram emot detta fick en avbokad tid i fredags istället för i slutet på Maj, vilket var toppen! fick åka 60mil men det var det värt tror jag..❤️
Väl när jag var där så fick jag ett formulär att fylla i sedan kom Johan och pratade lite med mig och kollade om jag hade några frågor och sa att jag snart skulle få träffa läkaren. (jag förväntade mig Marcus Gerlee) men jag fick istället en danska som hette May eller Mary Knudsen.
jag tänkte att det kanske inte spelade någon roll, så vi körde igång och frågade varför och hur jag ville att det skulle se ut. jag vill ha stora bröst som är propertioneligt till mig kropp sedan var det att klä av sig för mätning osv sedan fick jag på mig en sport BH som may la inplantat i, fick klämma och känna, jag viste inte vilken storlek hon la i för jag ville inte bli förrvirrad av siffor och sådant, när jag kände mig nöjd och klar så berättade hon att det var 450 cc och att vi skulle välja hög profil runda texturerade av mentor och bakom musklen för ett fylligt resultat och snitt under bröstet, sedan tog hon kort i olika vinklar på mina bröst, sedan pratade hon om hur det gick till och risker så jag var förstådd med det, hade även med mig 30 egna frågor som jag fick svart på.
efter det fick jag träffa Johan igen för en boknings dag av operation trodde jag, men dom håller på att bygga om så han var stressad och hade tyvärr inget svar på det och skulle ringa mig ikväll fast det gjorde han inte?
Jag har nu försökt att kolla upp Mary/May Knudsen (jag frågade om hon skulle OPa mig och hon sa ja) men hittar absolut ingenting om henne? vart var Marcus lixom och varför ringer inte Johan? 😕😢
Sedan frågade även Johan om jag ville ha kapselförsäkring som kostade 3500:- och håller i tre år, ska man ta den försäkringen?
Sortera efter
glas
Kvinna ·
20 maj, 2013
men jag kan ju inte gå utan? jag har inget annat att sätta dit, ska jag ta bort eller inte?
jag köpte sådan blå gelé tejp, fast det ska ju på efter stygnen tagits?
nu blev jag förrvirrad. mina är nu 11 dagar gamla,
jajjemän det har jag fått och jag tror jag ska betala 350:- för det kan det stämma?
Gilla
Nyabröst 2013
Kvinna ·
20 maj, 2013
hmm nä då får du nog vänta med att ta bort det =) Ja köpte med de och det är helt rätt de ska vi börja använda efter 3 veckor när vi slipper stödbh och band.
Ja alltså jag har hört att mans ka betala något på 300 för intyget men det är inget jag fått information av från kliniken innan. Hade du det?
Gilla
Sebbzis
Kvinna ·
20 maj, 2013
Det med betalningen för sjukskrivningen har dem gått ut med i deras blogg på hemsidan tjejer! Så skönt det bara är tre veckor med bandet... Jag tänkte va sjukskriven 2veckor och ha semester 1vecka! Nu har jag börjat räkna ner...
Gilla
Sunshine89
Kvinna ·
15 jul, 2013
Hej,
Jag ska på konsulation på onsdag, ska bli jätteskoj! Men är det någon som har fått "snittet" i armhålan istället för under brösten? Jag ska på konsulation hos Mary, någon som har opererat sig hos henne som har gjort samma som jag vill?
Gilla
Två barns mamman
Kvinna ·
19 jan, 2014
Jag var på konsultation i veckan på gerlee. Var dock en ung kille som jag inte minns namnet på, fick inte träffa Mary alls, fick reda på att det var hon som skulle op när vi bokade in tiden för op. Är det någon här som har blivit op av Mary och som kan skruva hur det gick, alla i tråden här har bara haft planerade op.. Tacksam för svar! :)
Gilla