Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Konsultation idag nu behöver jag hjälp!!

Bröstförstoring

Var på konsultation idag på Teres arenaklinik. Jättebra läkare o klinik! Men nu e jag förrvirrad. Bestämt mej för snitt under bröstet. 350 cc, har cirka 300-350 cc i egen vävnad blir det för stort vad tror ni? Jag var inställd på framför men läkaren rekommenderade bakom men sa att det var helt upp till mig att bestämma låg på gränsen till att kunna lägga framför (man ska ju ha lite mer än 2 cm när läkaren klämmer till) så vad ska jag göra? Han sa att risken för dB inte ökade om man la bakom eller framför. Ripping (eller va de heter) ökade om man la framför samt hänget kunde komma snabbare. Om jag la bakom skulle jag få finare övergång. Förrvirrad ber er om tips o råd! Tack

2

Sortera efter

artgecko

artgecko

Kvinna ·

har du 300cc lär du nog ha mer än 2 cm väl ? ja hade 3-4cm och hade bara 150-200cc. Kör på framför tycker ja, låter bara som att han försöker övertala dig till bakom. 

ja har bakombröst som är 1 månad och har inga problem hittills men de har ju inte alls gått lång tid, (hoppas ja slipper problem!!)

Gilla
Masa

Masa

Kvinna ·

Du har ju mkt egen vävnad. Förstår inte att han rekommenderar bakom... Men det att de börjar hänga snabbare, det kan jag fösrtå. Det finns ju inget som ska "hålla" implantaten. Själv har jag framför o jag trivs så. Görde tom bröstlyft o nu är det jättefint. Innan med bara bröstförstoring hade jag mkt häng, så nu är det bättre.

Tränar du mkt eller? Om du tränar mkt är det inte så skönt med bakomplacerade implantaten.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem