Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Emmi76 profilbild

Emmi76

Kvinna ·

02 aug, 2014

Konsultation igår 1.8-14 Laser och Estetik, storlek

Andra bröstoperationer

Hej!

Var igår på en helt suverän konsultation till Stockholms Laser och Estetrik. Hade läkare Mattias Elmer. Han var otroligt lugn och tog all tid, var där uppemot 1,5 timme tror jag. Sympatisk.

Jag är rätt kort 160 cm väger 53. Har rätt stora SLAPPA bröst redan, har ammat två barn 9 år och 14 månader är småttingarna. Har tänkt på operation redan för 9 år sedan.

Efteraom jag är van att ha bröst så vill jag ha utfyllnad och inte enbart ett lyft. De är slappa och dessutom är ena bröstet större än det andra. Mattias berätta att vid lyftet kommer de att ta bort av min egen vävnad pga lyftet och min olika storlek på brösten.

550 cc kände jag mig bekväm i, han föreslog 550- 600cc.

Vad tror ni? När man läser runt så tycker rätt många de har lagt i för lite. För lite försvinner väl vid operationen, + när de kommer att ta bort min egen vävnad.

10

Sortera efter

Anonym användare

02 aug, 2014

Kul att du fick ett bra bemötande :) Sa han något om hur mycket egen vävnad du har? Tror det blir stora bröst med 550-600 men om du är van med att ha lite tuttar så blir det säkert bra. Jag är några cm längre än dig och har 600, tycker inte det är för stort. Du kan kolla mina bilder men jag väger en hel del mer än dig

Gilla

Vonkan

Kvinna ·

02 aug, 2014

Hej å stort grattis du har valt helt rätt klinik å läkare :-) lycka till gumman å hoppas du blir nöjd kram kram
Gilla

Emmi76

Kvinna ·

02 aug, 2014

Jag har rätt mycket egen vävnad av vad jag förstod och minns, mycket info på en gång så lite försvinner väl lite, alltså av informationen, när man är lite pirrig osv.

Kul att se hur det KAn bli att se ut med bildprogrammet. Lite missvisande dock på mina eftersom de är olika stora, men det korrigerar dom genom att ta vort mera från andra bröstet för att sedan lägga inplantaten.'

Gilla

Annaas

Kvinna ·

02 aug, 2014

Jag är opererad av Mattias för ett halvår sen, jättenöjd! :) 550-600 cc är relativt stora implantat, själv har jag ynka 345 cc och tycker ibland att dom ser lite stora ut i tighta kläder ;) Men allt handlar ju om hur du är byggd och hur storleken ser ut till just din kropp! Vilken profil är det på implantaten ni kom överens om?
Gilla

Emmi76

Kvinna ·

02 aug, 2014

High, heter dom. Varken han eller jag tyckte att de såg stort ut på mig. Jag är kort, väger 53. Men har rätt stora sen tidigare. Läkaren tyckte jag bar upp dem bra.
Gilla

En mamma

Kvinna ·

03 aug, 2014

Kul att läsa din tråd Emmi76.

Själv var jag på konsultation på Laser & Estetik fast hos Patrik igår den 2/8.

Jag vill helst undvika lyft och då rekommendade han 550-600cc hp bakom muskel. Men nu direkt efter börjar jag mer och mer känna att kanske lyft och förstoring är bättre.

Jag är kort jag med och alltid haft mkt byst så då kanske inte 600 är så mkt. Jättesvårt.

Gilla

Emmi76

Kvinna ·

03 aug, 2014

Med lyft blir det ju ärr.. Men för mig är det oundvikligt pga hängisar, även fast de inte är EXTReMT hängiga, samt att de är olika storlek. Sen undrar jag, måste skriva dit och fråga, varför man inte väljer den högsta profilen. Vet någon?
Gilla

En mamma

Kvinna ·

03 aug, 2014

Ja det blir ju ärr vid lyft men nu blir jag velig och kanske bör jag göra lyft och förstoring på en gång och bli nöjd... Mina är rätt hängiga också men jag har inget att jämföra med. Tycker att han borde sagt om jag behöver ett lyft för att bli nöjd.

Ingen aning hur de resonerar med de olika profilerna. Uppdatera gärna när du fått svar.

Jag ska maila Patrik och fråga om lyft etc.

Kanske bäst är att boka en till konsultation där.

Gilla

Emmi76

Kvinna ·

03 aug, 2014

Tror nog man kan lita på dem om de säger att lyft inte behövs. Men skriv och fråga de ville ju det om fler frågor uppkom
Gilla

En mamma

Kvinna ·

04 aug, 2014

Jag mailade och fick jättebra svar, fortafarande lika velig dock. Men jag är välkommen på en till konsultation utan extra kostnad och så diskuerar vi ett eventuellt lyft och kikar igen.

Han förklarade också att sk minilyft gör han alltid vid lite hängigare byst och en förstoring men reslutatet håller inte så länge vid en tyngre hängbyst.

Patrik är helt suverän!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem