
Bridetobe
Kvinna ·
Köpa inför operation
Vad rekommenderar ni att man köper hem inför en bröstförstorning? Ska man ha någon speciell rengöring till såret? Vilken tejp? För såret och sen till ärret. Insåg att de är en vetenskap om vad man ska ha på sin ärr? Hade inte ens tänkt så långt. Någonting annat ni kommer på? Behöver man någon mer bh att byta med?
Sortera efter

Melros3
Kvinna ·
Vilken bra tråd. Också funderat på detta inför min op om några veckor. Följer och hoppas någon med erfarenhet kan svara.
Gilla

Klocktripp
Kvinna ·
Jag kan verkligen rekommendera att köpa en gravidkudde och en nackkudde (sån man kan ha när man reser)
Hade inte klarat av att sova 4 veckor på rygg utan dessa xD det underlättade enormt för mig iaf, så man kan iaf fundera på om ni tror det skulle underlätta sömnen för er? Slipper man oroa sig för att vakna på sidan, man har en inbyggd ”spärr”
Sedan skulle jag badda mina sår med klorhexidin ungefär en vecka in.. men tror det kanske var för att några stygn börjat ”leta sig ut” så vet inte om det är standard för alla. Men såren måste vara helt läkta innan man börjar tejpa dem (fick iaf jag höra) så jag köpte luftiga förband att ha. Men klorhexidin o luftiga förband började jag med ngn vecka in som sagt, och då gick det så bra att handla själv så inget man behöver köpa på sig innan skulle jag säga
Men kuddarna, absolut xD
Gilla

Maria_78
Kvinna ·
Funkar det med vanlig micropore att tejpa med eller vad ska man ha?
Gilla

CeCe
Kvinna ·
Gjorde min operation för exakt 2 veckor sedan. Det jag kan tänka mig som behövs är alvedon och Ipren, jag behövde aldrig ta morfin. Tejp (kirurg) beställer jag idag, sjuksköterskan sa att vissa är allergisk mot vanliga, så jag avvakta med det tills igår då jag var på andra återbesök.
Jag köpte ingen nackkudde eller så mer än att ha extra kudde när jag sover.
Gilla

Bridetobe
Kvinna ·
Tack för era svar!!
Känns som man kan avakta med att köpa tejp tills man har vart på återbesöket!
Men ladda upp med Alvedon och Ipren!
Har en nackkudde som jag måste testa att ha, superbra tips! Jobbigt med att sova på rygg!! Älskar ju att sova lite halvt på mage haha
Gilla