
katalin
Kvinna ·
Köra bil
När tror ni man kan köra bil igen efter en bröstoperation? Tänker på bältet som går rätt över bröstet.
Sortera efter

Diver77
Kvinna ·
Jag körde på fjärde dagen då jag slutat med morfinet- när du tar det får du ju inte köra.
Bältet är inga problem. Det är MYCKET värre med växling(har som tur är automat), för att inte tala om att öppna och stänga bilen och bagageluckan!!!!
Gilla

katalin
Kvinna ·
Oj, då gäller det bara att ha händerna på ratten så får någon annan stänga, öppna dörrar osv haha
Skönt också att se att man kan vara uppe redan på fjärde dagen och köra. På vissa trådar skrivs det att man absolut inte kan göra något alls. Så det var en positiv kommentar, tack :)
Gilla

Phyllisia
Kvinna ·
Det där beror helt på hur du känner dig i kroppen med. Om du äter morfin så räknas du som drograttfull om du kör så då får du ju inte köra. Sen lär växlingen vara jobbig med. Men det jag ser som ett större hinder är att man efter en bröstop kan vara väldigt stel och långsam i rörelserna. Skulle du behöva väja (vilket man ju måste vara beredd på att få göra), så kan det blir problem om du inte klarar det. Kan vara knivigt att vända sig för att backa med. Jag hat ej kunnat vrida överkroppen bakåt förän 2,5 v efter op ungefär.
Nu har jag haft rätt ont, länge. Och har inte behövt köra. Men jag kunde inte köra annat än möjligen i yttersta nödfall två veckor efter op. Nu tredje veckan är det nog inga problem. Men jag hade inte klarat det två veckor efter. Som sagt jag har haft mkt ont men man får nog kanske förbereda sig på att man kan vara ganska begränsad. Även om många slipper ha ont så länge som jag så är många stela verkar det som så det får man ju beakta när man funderar på att köra.
Gilla

Phyllisia
Kvinna ·
Och ang bältet, visst det skaver men värre är när du måste röra armarna.
Gilla

katalin
Kvinna ·
Det är tydligt att det verkligen är olika från person till person. Får bara hålla tummarna att det blir en bra, snabb tillfrisknad utan någon stress på att läkningen måste påskyndas helt enkelt. Har man väntat i så många år på att ta tag i det kan man nog vänta några veckor till efter att det är gjort :)
Gilla

Phyllisia
Kvinna ·
Katalin: ja precis det är jätteolika. ät väl en erfarenhet jag gjort efter op att man verkligenbinte vet hur man kommer funka efteråt. Jag är tex i vanliga fall väldigt smärttålig och ska en del till innan jag "gnäller" men nu med det hör var det lite annat. :)
Men jag hade iof förväntat mig helt annan smärta än den det verkligen var. :)
Gilla

katalin
Kvinna ·
Ok, jag som har ganska hög smärt tröskel jag med, tyckte det var lätt som en plätt att föda två barn utan bedövning. Men denna gång kanske man inte ska underskatta något alls :)
Gilla

lila
Kvinna ·
Diver77 skrev:
Jag körde på fjärde dagen då jag slutat med morfinet- när du tar det får du ju inte köra.
Bältet är inga problem. Det är MYCKET värre med växling(har som tur är automat), för att inte tala om att öppna och stänga bilen och bagageluckan!!!!
Gilla

Cambo79
Kvinna ·
Hej
Jag körde manuell bil efter 4 dagar
Men visst var det tufft o växla
Bagageluckan har jag fortfarande svårt att dra ner själv, (6 veckor sedan op)
Gilla

Phyllisia
Kvinna ·
Katalin: födde min andra med lustgas bara, jobbig förlossning. Tänkte därför att detta var en ealk in the park men förväntade mig samtidigt det värsta. Det var värre att föda barn. ;) men smärtan denna gången och stelheten var en helt annan eftersom jag inte kunde resa mig utan hjälp osv. Sen att jag haft ont längre. Så jag tror ju, klarar man en förlossning klarar man detta. Men även det är såklart individuellt.
Gilla

Diver77
Kvinna ·
Svar med PM:)
Gilla

Fint
Kvinna ·
Jag prova kör efter 2 v. gick sådär! Efter 3 v. Gick bra!
Gilla

Trendipetit
Kvinna ·
Jag körde bil dag 4, inga problem, det var för mig ingen rörelse som gjorde ont, jag körde även mycket försiktigt. Jag har iofs ej gjort lyft, jag vet ej om det är skillnad då? Dock så instämmer jag med ovan, skippa bakluckan :)
Gilla

katalin
Kvinna ·
Det här med bakluckan har jag noterat, tur att jag har långa barn som når och kan stänga till den :)
Gilla